Kripto para şirketleri düzenleyici belirsizliğin ortasında 2023'ün ilk çeyreğinde 2,6 milyar dolarlık risk sermayesi fonu topladı

Rapor: 2023 İlke Çeyrek Kripto Para Şirketleri Açısından Nasıl Geçti?

Kripto para birimi endüstrisi için sorun yaratan düzenleyici belirsizliğin ortasında, kripto para şirketleriyle yapılan risk sermayesi (VC) anlaşmaları, 2023'ün ilk üç ayında düşmeye devam ederek, düşen yatırım faaliyetinin dördüncü çeyreğini temsil ediyor.

Tesadüf eseri, sermaye piyasası analitiği şirketi PitchBook tarafından yayınlanan araştırmaya göre, kripto işletmeleri bu yılın ilk çeyreğinde dünya çapında 2,6 milyar dolarlık risk sermayesi topladı ve bu durum bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında %11’lik bir düşüşü ifade ediyor.

353 Yatırım Turu

Spesifik olarak, dünyanın dört bir yanındaki kripto odaklı şirketler, bu tutarı 353 yatırım turunda artırmayı başardı; bu rakam, bu dönemde anlaşma sayısında tek başına %12,2'lik bir düşüşü temsil ediyor.

Analizin yazarlarının ayrıca belirttiği gibi, "bu, yatırım faaliyetinin art arda dördüncü çeyreğini temsil eden, 2020'nin 4. çeyreğinden bu yana yatırılan en düşük sermaye ve tamamlanan anlaşma miktarıydı."

Azalan yatırımların ardındaki nedenler

Özellikle, çalışma, VC yatırımlarındaki sürekli düşüşün nedeni olarak, düzenleyici netlik eksikliğine, kripto ticaret platformu FTX dahil olmak üzere birkaç kripto şirketinin 2022'deki başarısızlığına ve hala deneysel olan birçok projedeki belirsiz pratik faydalara atıfta bulunuyor. Ancak genişleyen kullanım durumları ve artan sayıda kullanıcı söz konusu.

“Daha iyi düzenlemeler ve yönergeler yürürlüğe girene kadar kriptonun ana akım olarak benimsenmesi pek mümkün değil. Açık bir düzenlemenin olmaması endüstri için büyük bir endişe kaynağıdır ve sınırlayıcı bir faktör olarak görülmektedir. Hükümet düzenleyicileri, özellikle ABD'de, proaktif olmaktan çok reaktif olma eğilimindedir.”

Bununla birlikte analistler, "2023'ün sektör için bir politika dönüm noktası oluşturabileceğinden emin" ve "dünya çapındaki finansal düzenleyicilerin ve merkez bankalarının kripto varlıklara odaklanmalarını artırmaları da söz konusu.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ