UNCTAD'ın yakın tarihli bir raporu, Kenya'nın en iyi 20 gelişmekte olan ülke arasında beşinci ve dijital para sahipliği açısından Afrika'da birinci olduğunu ortaya koydu.

Rapor: Afrika

UNCTAD'ın yakın tarihli bir raporu, Kenya'nın en iyi 20 gelişmekte olan ülke arasında beşinci ve dijital para sahipliği açısından Afrika'da birinci olduğunu ortaya koydu.

East London Üniversitesi Hukuk Bölümü'nde Doçent Iwa Salami, kriptonun iyi ve kötü yanları olduğuna inanıyor, ancak sözünü tutarsa başarılı olabilir.

Cryptocurrency, Kenya, Güney Afrika ve Nijerya gibi ülkelerle evlat edinme oranına öncülük ederek Afrika'da zemin kazanıyor. UNCTAD'ın yakın tarihli bir raporu, Kenya'nın en iyi 20 gelişmekte olan ülke arasında beşinci ve dijital para sahipliği açısından Afrika'da birinci olduğunu ortaya koydu.

Ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 8,5'i kriptolara sahip. Afrika'da kripto sahipliğinin yüksek olduğu diğer ülkeler ise Güney Afrika (yüzde 7,1) ve Nijerya (yüzde 6,3). Son zamanlarda, Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin'i yasal bir ihale olarak tanıyan Afrika'daki ilk ve El Salvador'dan sonra dünyada ikinci ülke oldu. Dijital varlıklar popülerlik kazandıkça, Birleşmiş Milletler ajansının raporu, bunların düzenlenmemiş doğasının kıtanın finansal sistemi için büyük bir tehdit oluşturduğuna dikkat çekiyor.

East London Üniversitesi Hukuk Bölümü'nden Doçent Iwa Salami tarafından yapılan açıklamada, kripto para birimi teknolojik zeka gerektirir ve Afrika'daki okuma yazma bilmeyenlerin oranı daha yüksek olduğu için kavraması zor olabilir.

Afrika'da Kriptonun Dezavantajı

Ayrıca, özel anahtarları kaybetmek fonların sonsuza kadar kaybolması anlamına geldiğinden, blok zincirinin dezavantajının geleneksel Bankaları ideal hale getirdiğini savundu. Üçüncüsü, varlık sınıfının değişken doğasının, özellikle onu iyi anlamayanlar için büyük bir sorun olduğuna inanıyor.

Ona göre, bunun perakende yatırımcılar üzerinde büyük bir olumsuz etkisi oldu. Bir diğer önemli dezavantaj, kripto paranın parasal egemenlik için potansiyel bir tehdit oluşturmasıdır. Dijital varlıklar fiattan daha fazla kullanıldığında Merkez Bankası bir ekonominin yönünü değiştirmek için para politikasını kullanamayacağından, bu durum uzun vadede bir ülkeyi etkileyebilir. Salami'ye göre kripto, Afrika eyaletlerinde etkin sermaye kontrolünü de zayıflatıyor.

Makalede, Afrika'daki kriptonun popülaritesinin, kolaylaştırma hızıyla birlikte daha ucuz işlem maliyetlerinden kaynaklandığını belirtti. Ayrıca, cep telefonu ve internet bağlantısı olan herkes, sıraya girmeden ve geleneksel bankalarda karşılaşılan diğer zorluklar olmadan bunlara erişebildiği için uygundur. Diğer bir neden, çoğu Afrika ülkesinde yükselen enflasyonun kriptoları mükemmel bir alternatif haline getirmesidir.

Dezavantajları ne olursa olsun, kripto para ekonomik faaliyetleri kolaylaştırabilir, çünkü banka hesabı olmayan insanlar sorunsuz mal ve hizmet satın alabilir. Kripto işlemlerinin de daha güvenli ve şeffaf olduğu söyleniyor. Diğer her şey eşit olduğunda, dijital para birimleri burada kalacak ve yaygın olarak benimsenmeleri onları finansın geleceği haline getiriyor. Salami ayrıca Nijerya dahil birçok ülkenin dijital para birimlerinin devlet temsili olan Merkez Bankası Dijital Para Birimi'ni (CBDC) tanıtma ihtiyacı bulduğunu belirtti.

Ancak kripto para birimleri hem Afrika kıtasında hem de başka yerlerde vaatlerini yerine getirecekse, işlemler küresel olduğundan, düzenlemeye küresel olarak koordine edilmiş ve bütünsel bir yaklaşım olmalıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ