Dikkate değer bir gözlem, 2. çeyrekte DeFi aktivitesinde bir artış olduğu ve bunun birçok nedenden kaynaklanabileceğidir.

Rapor:DeFi Pazarı 2. Çeyrekte Zorlanıyor Ancak Kullanıcılar Hala Dirençli

Dikkate değer bir gözlem, 2. çeyrekte DeFi aktivitesinde bir artış olduğu ve bunun birçok nedenden kaynaklanabileceğidir.

Bitcoin'in bir analizi, ikinci çeyrekte yüzde 55,8 oranında negatif bir fiyat getirisine sahip olduğunu da ortaya koydu.

Kripto veri toplayıcı CoinGecko yakın tarihli bir raporda, Merkezi Olmayan Finans  Defi  pazarının 2022'nin ikinci çeyreğinde  Q2  ağır bir şekilde zarar gördüğünü açıkladı. Rapora göre, Defi'nin toplam piyasa değeri 142 milyon dolardan 36 milyon dolara düştü. incelenen dönemde yüzde 74'lük bir düşüş. Sebep, Mayıs ayında Terra ekosisteminin çöküşüyle ve incelenen dönemde yaygın olan Defi istismarıyla bağlantılıydı.

Rapora göre, yatırımcılar saldırıya uğramış protokollere olan güvenlerini kaybettiği için saldırı token fiyatları üzerinde olumsuz bir etki yaptı. Inverse Finance'in bir bilgisayar korsanlığı olayında 1,2 milyon dolar kaybettiği, Rari'nin de 11 milyon dolar kaybettiği hatırlanabilir. Daha az aktif olan zincir içi faaliyetlere bakılmaksızın, kullanıcıların gelecekte bir geri dönüş bekledikleri için kararlı oldukları gözlemlendi. Defi'de günlük aktif kullanıcı sayısının 50.000'den 30.000'e düştüğü bildirildi. Bu sadece yüzde 34'lük bir düşüş.

Dikkate değer bir gözlem, 2. çeyrekte Defi faaliyetlerinde bir artış olduğu ve bunun birçok nedenden kaynaklanabileceğidir.

İlk sebep, Terra çöktükten sonra, kullanıcıların Terra (LUNA) ve USTC'lerini satmak için numaralarını Curve Finance ve Uniswap'a taşımalarıdır.

Defi kullanıcı etkinliğindeki diğer artış, kripto kredi platformu Celsius'un para çekme kısıtlamalarını duyurduğu Haziran ayında oldu. Celsius daha sonra iflas başvurusunda bulundu.

Merkezi varlıkların başarısız olduğu her iki olayda da kullanıcılar, DeFi'nin izinsiz doğasının keyfini çıkarmak için akın etti.

NFT'ler, Bitcoin, Ethereum ve Borsalar Defi  İle Acı Çekti

Rapor ayrıca, İşlem Hacmi Haziran 2021'de kaydedilen en yüksek seviyesinden yüzde 26 düşerek 7,6 milyar dolara düştüğü için Fungible Token  NFT  piyasasının da eşit derecede zorlandığını açıkladı. Haziran 2022, aynı zamanda geçtiğimiz yılın en kötü NFT performansı gösteren ayıydı. İşlem hacmi 830 milyon dolara ulaştı.

Bitcoin'in bir analizi, ikinci çeyrekte yüzde 55,8 oranında negatif bir fiyat getirisine sahip olduğunu da ortaya koydu. Bitcoin yılın ikinci çeyreği boyunca düşüş eğilimindeydi ve hatta ilk kez arka arkaya dokuz hafta boyunca kırmızıda kaldı. Varlık ayrıca 30 bin dolar ve 20 bin dolar dahil olmak üzere birden fazla direnç seviyesini kırdı. Bitcoin ayrıca 17.760 dolar ile yılın en düşük seviyesini kaydetti.

Ethereum ayrıca ikinci çeyrekte yüzde 67 eksi fiyat getirisi gördü. Ayrıca Nisan ayının başından Haziran ayının ortasına kadar kırmızı renkte 11 haftalık kapanış kaydetti.

Varlık ayrıca 1000 dolara hızlı bir toparlanma yapmadan önce kısa bir süre 900 doların altında işlem gördü. İlk on merkezi olmayan borsa  DEX ve merkezi borsalar  CEX yaklaşan bir durgunluk gördüğü için borsalar da piyasa mücadelesinden adil pay aldı. Toplam işlem hacimleri 2022'nin ilk çeyreğine göre 2022'nin ikinci çeyreğine kadar yüzde 11 azaldı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ