Çalışma, son altı ayda, genel kripto pazarındaki gerilemeye rağmen daha fazla çalışanın ödemelerini kripto olarak almayı talep ettiğini ortaya koydu.

Rapor :Değişken Ekonomiler Kripto Para Biriminde Ödeme Almayı Tercih Ediyor

Çalışma, son altı ayda, genel kripto pazarındaki gerilemeye rağmen daha fazla çalışanın ödemelerini kripto olarak almayı talep ettiğini ortaya koydu. Latin Amerika bölgesindeki birçok ülke artan enflasyonla mücadele ediyor.

Küresel işe alım platformu Deel tarafından hazırlanan yeni bir rapor, son derece istikrarsız ekonomilere sahip ülkelerdeki işçilerin maaş çeklerini dijital para birimlerinde alma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor. “Küresel İşe Alım Durumu” başlıklı rapor Perşembe günü yayınlandı ve seçilen medya ile paylaşıldı.

Rapora göre, kripto kışına rağmen kripto, platformundan yapılan ödemelerin yüzde 5'ini temsil ediyor. Bu rakam, geçen yılın ikinci yarısına göre yüzde 3'lük bir artışı temsil ediyor. Rapor ayrıca, son derece istikrarsız para birimlerine ve ekonomik koşullara sahip ülkelerde yaşayanların kripto ödemelerini benimsemeye daha istekli olacağını gösteriyor.

Raporda belirtilen bazı ülkeler Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) ve Latin Amerika (LATAM) bölgelerindekilerdir. EMEA bölgesindeki kripto para çekme işlemleri toplamın yüzde 24'ünü oluştururken, LATAM ülkeleri yüzde 67'yi temsil ediyor. Kuzey Amerika bölgesindekiler, tüm kripto ödemelerinin yalnızca yüzde 7'sini oluşturuyor.

Asya Pasifik bölgesi en düşüktür. Kripto ödemeleri, toplam kripto ödemelerinin sadece yüzde 2'siydi. Ancak Bitcoin (BTC), bu bölgelerde kripto ödemeleri için tüm dijital varlıklar arasında en popüler seçenektir. Tüm kripto ödemelerinin yüzde kırk yedisi Bitcoin (BTC) ile yapıldı. Circle'ın USDC ve Ethereum (ETH), sırasıyla ikinci ve üçüncü seçenek seçeneklerini işgal ediyor.

Kripto ödemelerinin yüzde yirmi dokuzu USDC'de, yüzde 14'ü Ether'de (ETH) yapıldı. Şaşırtıcı bir şekilde, USDT işçilerin tercihi arasında değildi. Deel'in Avustralya ve Yeni Zelanda (ANZ) için genişleme başkanı Shannon Karaka, çalışmanın kripto paralarını alan birçok kişinin her şeyi geri çekmediğini veya hepsini fiat'a çevirmediğini keşfettiğini söyledi.

Kripto Ödemeleri ve Para Çekme Nedenleri

Bu nedenle, kriptolarını uzun vadeli bir yatırım olarak görmeleri muhtemeldir. Karaka, raporun üç grup insanın ödemelerini kripto olarak almaktan mutlu olduğunu keşfettiğini de ekliyor. Fiatlarının oynaklığına karşı bir koruma olarak kullananlar.

İkincisi, bankacılık sistemlerinin eski olduğu ve ödemelerde gecikmelere neden olabileceği bölgelerde çalışanlar. Üçüncüsü, dijital para birimlerini yatırım portföylerine dahil etmeye istekli insanlar. Ancak rapor, kripto para çekme işlemlerinin çoğunun LATAM ve EMEA bölgelerinin sorumlu olduğunu keşfetti. Bu nedenle, ilk iki gruba ait olmaları muhtemeldir.

Deel'in raporu, Ocak-Temmuz 2022 arasında platformunda 100.000'den fazla işçi sözleşmesinin incelenmesinden elde edilen bir sonuçtur. Şirket, şirketlere birden fazla ülkeden personel işe alma, işe alım ve ödeme yapma konusunda yardımcı olur. LATAM'ın en fazla uluslararası işe alım yapan bölge olduğuna dikkat çekti.

Yakın tarihli bir Ticaret Ekonomisi verileri, birçok Latin Amerika ülkesinin artan enflasyondan muzdarip olduğunu gösterdi. Paraguay, Venezuela, Şili, Arjantin ve Brezilya'daki enflasyon oranları şimdiden çift hanelerde. Bu bölgelerdeki işçilerin kripto ödeme tercihi, esas olarak fiat para birimlerinin satın alma gücünün zayıflamasından etkilenmiş olabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ