Japon hükümeti, bu kötü niyetli faaliyetlerle mücadele etmek için gelişmiş siber güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyaç konusunda özellikle sesini yükseltiyor.

Son raporlar, Kuzey Kore kripto korsanlığına atfedilen toplam kayıpların yaklaşık %30'unu Japonya'nın finans kurumlarının ve bireylerinin üstlendiğini gösterdiğinden, Japonya, kripto borsalarını hedef alan Kuzey Kore siber saldırılarından dünya çapında en yüksek kayıplara sahip ülke olarak ortaya çıktı.

Japon hükümeti, bu kötü niyetli faaliyetlerle mücadele etmek için gelişmiş siber güvenlik önlemlerine duyulan ihtiyaç konusunda özellikle sesini yükseltiyor. Ancak savunmalarını güçlendirmeye yönelik devam eden çabalara rağmen, Japon borsaları önemli mali kayıplar yaşayan ve ülkenin dijital varlıklar için güvenli bir merkez olma itibarını zedeleyen birincil hedef oldu.

Japonya'da %30 Kripto Kaybı

Önde gelen bir blockchain analitik firması olan Nikkei tarafından yayınlanan Elliptic raporu, Japonya'nın 721 milyon dolarlık şaşırtıcı bir kayıp yaşadığını ve dünya çapında saldırıya uğrayan toplam miktarın yaklaşık %30'unu oluşturduğunu ortaya koyuyor.

Rakamlar, 2017 ile 2022 yılları arasında meydana gelen ve toplam 2,3 milyar dolara ulaşan saldırılardan derlendi. Özellikle, yalnızca 2022'de, dijital varlık ekosistemi tahmini 640 milyon dolar değerinde kripto para birimini kaybetti.

Birleşmiş Milletler'den bir Reuters raporu, Kuzey Kore'deki dijital para hırsızlığı istismarlarının 2022'de yeni bir zirveye ulaştığını ortaya koydu. Rapor ayrıca, aynı dönemde yaklaşık 540 milyon dolar kaybeden Vietnam'ın en çok saldırıya uğrayan ikinci ülke olduğunu gösterdi.

Listenin üçüncü sırasında ABD yer alırken, Hong Kong sırasıyla 497 milyon dolar ve 281 milyon dolar kayıpla dördüncü sırada yer aldı.

Alım-Satım Şenliğine katılmak için ByBit Hesabınızı Bu linkten açabilirsiniz.  Bu bağlantı ile kaydolduğunuzda ve işlem yaptığınızda 100 $'a kadar Bonus kazanın!

Bu arada, Elliptic bulguları, Vietnamlılar da dahil olmak üzere Japon kripto para piyasasının kırılganlığına ışık tutuyor.

Her iki piyasanın da gevşek güvenlik önlemlerine sahip olduğunu ve bu durumun, zayıflıkları istismar etmek ve dijital varlıklara yasa dışı erişim elde etmek isteyen bilgisayar korsanları için cazip bir hedef haline geldiğini kaydetti.

Japonya'nın maruz kaldığı önemli kayıplar, dünya çapında kripto para borsalarını ve platformlarını giderek daha fazla hedef alan Kuzey Koreli bilgisayar korsanlığı gruplarının oluşturduğu artan tehdidi yansıtıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ