Almanya'daki hükümet yetkilileri, birkaç bankanın dijital varlık saklama işi başlatma talebinde bulunduğunu doğruladı.

Rapora Göre Alman Bankaları Bitcoin, Ethereum ve XRP İçin Saklama Hizmeti Vermek İstiyor

Almanya'daki hükümet yetkilileri, birkaç bankanın dijital varlık saklama işi başlatma talebinde bulunduğunu doğruladı.

Ülkenin mali düzenleyicisi BaFin, kripto para birimi saklama hizmetleri sunmakla ilgilenen taraflardan 40'tan fazla başvuru aldığını, Handelsblatt haber yayınına bildirdi.

Almanya’nın güncellenen Kara Para Aklama Yasası, bankaların ve diğer yerel finans kurumlarının hisse senetleri ve tahviller başta olmak üzere geleneksel menkul kıymetlerin yanı sıra Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve XRP gibi dijital varlıklar sağlamasına ve yönetmesine izin veriyor.

Dijital para birimleri son birkaç yılda giderek daha popüler hale geldi. Kripto varlıklarının piyasa değeri 288,3 milyar dolara tırmanırak artmaya devam ederken, , BaFin anonimlik konusunu ve bu yeni varlıkların suçlular, kara para aklayanlar ve uluslararası teröristler tarafından kullanılmasını ele alıyor. Regülatör, firmalara, yeni yasaların işletmelerin saklama hizmetleri sunmak istediklerinde işletme ruhsatına sahip olmalarını gerektirdiği konusunda uyarıyor.

Alman makamları, Avrupa Birliği'nin operasyonlarının güncellenmiş müşterinizi tanıyın KYL ve AML süreçlerine uymasını sağlamak için kriptoyla ilgili şirketlerin olmasını gerektiren beşinci kara para aklama önleme direktifini (AMLD5) tanıtmasından sonra yeni düzenlemeleri formüle etti.

Piyasa, Federal Maliye Bakanlığı'nın tahmin ettiğinden daha hızlı büyüyor. Bu hem bir nimet hem de bir sorun aslında. Kripto saklama lisanslarına olan yüksek talep, şirketlerin giderek daha fazla blockchain teknolojisini benimsediğini gösteriyor ve bu da yeni mevzuatın bir sonucu.

 BaFin, bu tür firmaların kripto varlıklarını depolamak veya dijital varlıklarla ilgilenen diğer her türlü işi yürütmek için uyum prosedürleri oluşturmaları üzere Kasım 2020 tarihini son tarih olarak belirledi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ