Yeni bir TokenAnalyst raporu, Bitcoin (BTC) ağının acımasız durumuna ışık tutuyor.

Rapora Göre Yüksek Merkezileşme Nedeniyle Bitcoin (BTC) Ağı Risk Altında

Yeni bir TokenAnalyst raporu, Bitcoin (BTC) ağının acımasız durumuna ışık tutuyor.

Londra merkezli blockchain analitiği girişimi, sadece beş Çin merkezli madencilik havuzunun, madenin toplam hash gücünün şaşırtıcı bir şekilde yüzde 49,9'unu kontrol ettiğini buldu.

Bitcoin'in Çin Sorunu

Çok otoriter bir hükümete sahip olan Çin'in Bitcoin üzerinde hüküm sürmesi yeni bir şey değil. Aralık 2019 itibariyle, toplam altı ayın içindeki payı yaklaşık yüzde altı arttıktan sonra toplam hash gücünün yüzde 66'sından sorumlu oldu.

Bu, Bitcoin'in merkezi olmayan bir dijital para birimi olduğuna inananlar için endişe verici bir eğilim.

Bununla birlikte, sorun bundan daha derine iniyor - eğer bu beş varlık bir araya gelirse, yüzde 51 saldırı gerçekleştirebilirler, böylece Bitcoin blok zincirinde yeniden örgütlenmeye zorlanabilirler.

Bu Endişeler Abartılı mı?

İstatistiklerle tartışmak zor olsa da, Çin madencilik havuzları Bitcoin için büyük bir tehdit olmayabilir. Madencilik havuzlarını gerçek madencilerle karıştırmamak gerektiğini belirtmek önemlidir. Madenciler ağa zarar vermeye karar verirlerse, blokları düğümler tarafından reddedilir.

 Hepsinden önemlisi, Bitcoin ağına saldırmaya çalışmak çok pahalıdır. Messari yakın zamanda Bitcoin ağına yalnızca bir gün boyunca saldırmanın yaklaşık 21 milyon dolara mal olacağını tahmin etti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ