Bu yazımızda sizler için Ravencoin nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. RVN Coin’in öncelikle maksimum arzının 21 Milyar olduğunu belirtelim.

Ravencoin Nedir?  İşte Bütün Ayrıntılarıyla RVN Coin

Bu yazımızda sizler için Ravencoin nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. RVN Coin’in öncelikle maksimum arzının 21 Milyar olduğunu belirtelim.

Madencilik Algoritması: X16Rv2

Blok Süresi: 1 Dakika

İlk Piyasaya Çıkış: 3 Ocak 2018

Ravencoin Nedir?

Ravencoin resmi olarak 3 Ocak 2018'de piyasaya sürüldü. Ravencoin, birçok kripto para gibi bir Bitcoin forkudur. Kısacası, Bitcoin fork'u, üzerinde ek geliştirmenin gerçekleştiği bir temel olarak Bitcoin'in kodunu kullanan bir kripto para birimidir. Bitcoin'den çatallanma, geliştiricilerin özel geliştirmeye ve kripto para birimini sıfırdan oluşturmak zorunda kalmadan zaman harcamasına olanak tanır.

Ravencoin birkaç benzersiz özelliğe sahiptir ve büyük piyasa değeri olan kriptolara kıyasla hala emekleme aşamasındadır. Bir Bitcoin çatalı olmasına rağmen, Ravencoin'in sunabileceği çok şey var. 1 dakikalık blok süresi ve 5.000 RVN'lik blok ödülüyle, işlem hızı Bitcoin'in verimsiz 10 dakikalık blok süresine göre oldukça hızlıdır.

Dahası, 21 milyar RVN tedariki, çoğu durumda kripto paranın kesirleri gerekmeyeceği için kullanılabilirliği artırır.

Ravencoin çok daha yüksek bir arza sahip olduğundan, her bir kripto para nispeten daha az değere sahip olacaktır, bu nedenle çoğu işlem tam interger değerlerinde gerçekleşir. Bu kullanım kolaylığı, genel kabulü daha da ileriye taşıyor.

Ek olarak, topluluk tarafından yönlendirilen bir kripto para olarak ASIC direnci, ana geliştirme odak noktalarından biridir. Kısaca, ASIC'ler merkezi madenciliği mümkün kılar; ASIC madencilik uygulamalarını burada ele aldık. Ravencoin, ASIC gelişimini engellemek için tasarlanmış orijinal bir proof of work algoritmasıyla piyasaya sürüldü. ASIC'ler X16R (RVN’nin orijinal POW algoritması) için geliştirilmiş olsa da, geliştirme ekibi önemli bir hamle yaptı. Dahası, geliştirme ekibi verilen sözlere sadık kaldı ve bu, kripto topluluğunda nadir görülen bir durumdu.

Bu Bitcoin forkunu bu kadar özel yapan nedir? Ravencoin blok zincirinde varlıkların ihracı, bir dizi kullanım durumu ve işlevsellik sağlar. Ayrıca, varlık oluşturma, aşağıda daha fazlasıyla erişilebilir ve sorunsuzdur.

Ravencoin Konsensüs Algoritması

Ravencoin'in kapsamlı ve karmaşık bir madencilik geçmişi vardır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, ASIC direnci hem geliştirme ekibi hem de topluluk için çok önemlidir. Ravencoin, özel POW algoritması X16R ile piyasaya sürüldü. X16R, 16 farklı algoritmadan oluşan bir hash algoritmasıdır. ASIC madencileri tek bir algoritma için optimize edildiğinden, X16R, X16R ASIC geliştirmeyi olanaksız kılmak için tasarlanmıştır.

Kripto para piyasaya sürüldüğünde, CPU madenciliği kripto para elde etmenin tek yöntemiydi. Birkaç ay sonra, topluluk tarafından geliştirilen GPU madencileri daha verimli ve güçlü madencilik yetenekleri sunarak yüzeye çıkmaya başladı. GPU madenciliği, ağ hash oranı 2019'un Temmuz / Ağustos aylarında anormal bir şekilde yükselmeye başlayana kadar bir yıldan fazla bir süre devam etti. O zaman ASIC üretiminin devam ettiği açıktı. Bununla mücadele etmek için geliştirme ekibi bir algoritma değişikliği önerdi.

X16Rv2 Nedir?

1 Ekim 2019'da Ravencoin, X16R'de ASIC madencilerini geçersiz kılmak için algoritmaları X16Rv2'ye geçirdi.

X16Rv2, önceden var olan algoritmaları korurken karma algoritma Tiger'ı ekledi, dolayısıyla adında "v2" var. Tiger'ı eklemek ASIC'lerin Ravencoin madenciliği yapmasını engelledi ve geliştirme ekibine sürdürülebilir bir çözüm geliştirmek için zaman kazandırdı.

Zorluk Ayarı

Ravencoin kodu Bitcoin'den çatallanırken, Bitcoin'in hem güçlü hem de zayıf yönlerini miras aldı. Ravencoin başlangıçta, her 2016 blokta bir zorluğu ayarlayacak bir zorluk ayarlama algoritmasıyla başlatıldı. Ancak bu, kötü aktörlerin büyük miktarlarda madencilik gücü kiralamasına ve blok sürelerini önemli ölçüde azaltmasına izin verdi. Güçteki bu artışı telafi etmek için zorluk ayarlandıkça, bu büyük aktörler ağı terk edecek ve durgun blok süreleri ağı önemli ölçüde yavaşlatacaktır. Bununla mücadele etmek için, Ravencoin 20 Ağustos 2018'de çatallandı. Bu çatal yeni bir zorluk algoritması olan Dark Gravity Wave'i getirdi. Bu algoritma, zorluğu daha sık bir şekilde ayarlayarak ağ donmalarını azalttı.

Varlıklar

Ravencoin, Bitcoin forklarının çoğunun aksine bir ürün geliştirerek teknik incelemesini yayınladı. Varlıklar, herhangi bir RVN sahibi tarafından oluşturulabilir ve kullanılabilir. Bu varlıklar, Ethereum blok zincirindeki ERC-20 tokenlarına benzer şekilde çalışır. Özetle, RVN kullanarak kendi tokenınızı zahmetsizce oluşturabilirsiniz.

Varlık oluşturma, RVN masaüstü cüzdanı aracılığıyla gerçekleşir. Kullanıcıların temel bir varlık oluşturmak için 500 RVN'ye ihtiyacı vardır. Kullanıcı, varlık için bir ad (varlık adları önce gelir), bölünebilirliği ve token sayısı (1 - 21 milyar) belirlemelidir. Ayrıca kullanıcılar, varlığın gelecekte yeniden verilip verilmeyeceğini de seçebilirler. Kullanıcılar, koşulları ayarlamak için meta verileri de belirleyebilir. Bu esneklik, bir dizi gerçek dünya kullanım durumu için varlıkları açar.

Ek olarak, varlıkları yayınlamak için kullanılan RVN yakılarak maksimum arzı azaltır. Şu anda dolaşımda olan 22.000'in üzerinde RVN varlığı bulunmaktadır ve toplam arzdan 11 milyonun üzerinde RVN çıkarılmıştır.

Varlıklar, RVN varlık gezgini üzerinde görüntülenebilir: https://ravencoin.asset-explorer.net/

Benzersiz Varlıklar

Temel varlıklar 5 RVN için benzersiz hale getirilebilir. Benzersiz varlıklar, özel bir varlık türüdür. Bu varlıklar normal RVN varlıklarıdır ancak özel özelliklere sahiptir. Benzersiz varlıkların özel bir benzersiz tanımlayıcısı vardır. Bu, blok zinciri içinde hareket ederken bir iz bırakır. Böylece, kullanıcılar gerekirse varlıkların kökenine kadar izini sürebilirler. Merkezi olmayan bu şeffaflık, varlıkların veya ürünlerin gerçekliğini doğrulamak için kullanılabilir. Benzersiz varlıklar, Ravencoin'i Bitcoin çatallarının bolluğundan ayırır.

Ravencoin (RVN) Gelecek Planları

Ravencoin ana yol haritası, 8 geliştirme aşamasının ana hatlarını çiziyor. Topluluk tarafından yönlendirilen geliştirme ekibi, muazzam ilerleme gösterdi ve yol haritasını zamanında takip ediyor, bu kripto para birimlerinin çoğu için alışılmadık bir durum. Geliştirme ekibi şu anda Aşama 5 - Mesajlaşma üzerinde çalışıyor. Ravencoin ayrıca 6. aşamada merkezi olmayan oylama ile mücadele etmeyi planlıyor. Özetle, Ravencoin birçok potansiyel özelliğe sahip merkezi olmayan, topluluk odaklı bir platformdur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ