Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkan Yardımcısı olarak görevi devralan T Rabi Sankar, kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu.

Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkan Yardımcısı olarak görevi devralan T Rabi Sankar, kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu.

Hindistan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görevi devralan T Rabi Sankar, kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu. Sankar, 14 Şubat'ta Hindistan Bankalar Birliği'nin (IBA) Yıllık Bankacılık Teknolojisi Konferansı ve Ödülleri'nde yaptığı açılış konuşmasında, "Kripto para birimini yasaklamak belki de Hindistan için en tavsiye edilen seçimdir" dedi. Başkan yardımcısı kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması için çağrıda bulundu.

 “Kripto Teknolojisi, Hükümet Kontrollerinden Kaçmak İçin Bir Felsefe Tarafından Desteklendi”

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, “Kriptoları savunanların argümanlarının düzenlenmesi gerektiğini inceledik ve hiçbirinin temel incelemeye dayanmadığını gördük” dedi. Sankar, kripto teknolojisinin hükümet kontrollerinden kaçmak için bir felsefe tarafından desteklendiğini ve özellikle düzenlenmiş finansal sistemleri, özellikle de Müşterini Tanı rejimini ve AML/CFT düzenlemelerini (kara para aklama ve terörle mücadele finansmanı) atlatmak için geliştirildiğini söyledi. “Bunlar, onlara dikkatli davranmak için yeterli sebep olmalı” diye ekledi.

Ponzi Şemaları İle Karşılaştırıldığında RBI Başkan Yardımcısı

Başkan Yardımcısı, kripto para birimlerini “Ponzi planlarına ve hatta daha da kötüsüne” benzetti. Sankar, kripto para birimlerinin “para birimi sistemini, para otoritesini, bankacılık sistemini ve genel olarak hükümetin ekonomiyi kontrol etme yeteneğini mahvedebilir ve izin verilirse büyük olasılıkla mahvedeceğini” söyledi. Kripto mesajlaşmanın rasyonel veya mantıklı görünmediğini de sözlerine ekledi.

“Kriptoları anlamak, yutturmacanın ötesine geçerse ve mantığa, pragmatizme dayanırsa, bize iyi hizmet eder” dedi. Şubat ayının başlarındaki para politikası toplantısından sonra, RBI Başkanı Shaktikanta Das, yatırımcıları, riskleri kendilerine ait olmak üzere değişken varlıklara yatırım yaptıklarını akıllarında tutmaları konusunda uyarmıştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ