Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, özel kripto para birimlerinin makroekonomik ve finansal istikrar için bir tehdit olduğunu söyledi.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, özel kripto para birimlerinin makroekonomik ve finansal istikrar için bir tehdit olduğunu söyledi.

Perşembe günü, Hindistan Merkez Bankası (RBI) Başkanı Shaktikanta Das, özel kripto para birimlerinin makroekonomik ve finansal istikrar için bir tehdit olduğunu ve iki cephedeki zorluklarla başa çıkma yeteneğini baltaladığını açıkça belirtti. Yatırımcıları uyaran Merkez Bankası Başkanı, bu tür varlıkların hiçbir dayanağı, hatta bir lale bile olmadığını söyledi. Birlik Bütçesi, bu ayın başlarında kripto para birimlerinden elde edilen kazançlara yüzde 30 vergi koydu.

Kripto Para Birimleri, RBI'nin Finansal İstikrar Sorunlarıyla Başa Çıkma Yeteneğini Baltalayacaktır

“Özel kripto para birimleri veya onlara ne ad verirseniz verin, makroekonomik istikrarımız ve finansal istikrarımız için bir tehdittir. RBI  Başkanı gazetecilere verdiği demeçte, RBI'nin finansal istikrar ve makroekonomik istikrar sorunlarıyla başa çıkma yeteneğini baltalayacaklar ”dedi. Yatırımcıları uyarmanın görevi olduğunu da sözlerine ekledi ve riskleri kendilerine ait olmak üzere yatırım yaptıklarını akıllarında tutmalarını söyledi. Başkan, bu tür enstrümanların değerine işaret etmek için tarihsel bir bağlam kullanarak, kripto para biriminin temelinde bir lale bile olmadığını akıllarında tutmaları gerektiğini söyledi.

Kripto Para Birimlerinin Vergilendirilmesi Sektörü Meşrulaştırıyor

Daha önce, Hindistan Maliye Bakanlığı kripto için %30 vergi açıklamıştı. Kripto para birimlerinin savunucuları, kripto endüstrisini hükümetin düşündüğü bazı daha acımasız önlemlerden kurtaracağı için resmi vergi çerçevesini kabul etti. Daha önce bildirildiği gibi, Hindistan'ın Merkezi Hükümeti kripto para birimlerini tamamen yasaklamayı planlıyordu. Maliye Bakanı, kripto para birimlerinde sektöre onay veren %30'luk bir vergiyi resmen açıkladı. Bununla birlikte, vergi danışmanları, bireylerin kripto kârlarının %30'undan fazlasını vergi ve diğer masraflar olarak ödeyebileceklerini düşündüler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ