Hindistan'ın kripto vergi planının benimsenmeyi desteklemesi bekleniyordu, ancak merkez bankasının bankacılık sektöründeki tutumu kripto ile ilgili hizmetleri kontrol ediyor.

Hindistan'ın kripto vergi planının benimsenmeyi desteklemesi bekleniyordu, ancak merkez bankasının bankacılık sektöründeki tutumu kripto ile ilgili hizmetleri kontrol ediyor.

Desteklenen iki Fiziksel Bitcoin Modeli

Hint bankaları, merkez bankasından netlik olmaması nedeniyle, son düzenleyici gelişmelere rağmen kripto şirketlerine ve yatırımcılara finansal hizmetler sunmakta hala tereddüt ediyor.

Forkast'ın konuştuğu altı banka, Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) Hindistan'da kripto ticaretini kolaylaştırma konusunda bir banka tarafından yapılan herhangi bir yoruma nasıl tepki vereceğinden emin olmadıklarını belirterek yorum yapmayı reddetti. Bankalar ayrıca, anonimlik koşuluyla, herhangi bir kolaylaştırmanın RBI yönergelerine bağlı olacağını ve bunu beklediklerini söyledi.

RBI, Mart 2020'de Yüksek Mahkeme tarafından iptal edilen 2018 tarihli bir genelgede kripto şirketleri için bankacılık hizmetlerini yasaklamıştı. Ancak bugün, bazı bankalar uyumsuzluk sorunları nedeniyle kripto işlemlerine hala izin vermiyor ve bu da yerel benimsemeyi yavaşlatıyor.

Yerel kripto borsası Defy'nin kurucu ortağı ve CEO'su Bhagaban Behera, “Bankalar şu anda katılmak istemiyor çünkü RBI veya hükümetten henüz tam netlik alamadılar” dedi. Behera'nın deneyimine dayanarak, Hindistan'daki bankaların yarısından azı şu anda kripto ile ilgili hizmetler sunmaya istekli.

Behera, "Hindistan'daki birkaç küçük banka, yatırımcıların banka hesapları açmasına ve işlem yapmasına izin vermek konusunda rahat" dedi. "Şu anda asıl zorluk bu."

Hindistan'ın Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman 1 Şubat'taki bütçe konuşmasında, RBI'nin 1 Nisan'dan itibaren mali yılda bir merkez bankası dijital para birimi çıkaracağını ve bunun meşrulaştırılması halinde kripto ile rekabet etmesi gerekebileceğini duyurdu. Bakan ayrıca, ülkede kripto yasallaştırma umutlarını yayan kripto geliri üzerinden %30 vergi planlarını açıkladı.

Hint kripto borsası Unocoin'in CEO'su Sathvik Vishwanath, “Vergilendirme bankalar için hiçbir şey ifade etmiyor” dedi. “Vergi bireye aittir . Her yıl gelir beyanında ne yazdığına bağlıdır , bankalara değil.”

Yerel borsalar, bankaların şu an için temkinli olmalarını beklerken, borsaların şu anda şüpheli işlemleri bildirme araçları olmadığından, yapan bankalar işlemleri izlemeye devam edecek.

Vishwanath, "Bankalar için risk alma yeteneği var çünkü yarın yasa dışı bir şey olursa bankanın adının kötü olmasını istemiyorlar" dedi. “Sonunda düzenlemeler ortaya çıktığında, kripto para ticaretinin yatırım fonları ve hisse senedi endüstrisi gibi ele alınacağını umuyorum.”

Maliye Bakanı kısa süre önce hükümetin ve RBI'nin kripto dahil olmak üzere kararlarda "tam bir uyum" içinde çalışacağını söyledi. Kısa bir süre sonra, RBI başkan yardımcısı Shri T Rabi Shankar, kripto para birimlerini Ponzi planlarından daha kötü olarak nitelendirerek ve izin verilirse para birimi sistemini, para otoritesini, bankacılık sistemini ve genel olarak hükümetin ekonomiyi kontrol etme kabiliyetini mahvedeceğini söyleyerek kripto para birimleri üzerinde doğrudan bir yasak önerdi. .

Başkan Yardımcısı, RBI Başkanı  Shaktikanta Das'ın merkez bankası başkanının yatırımcıları kripto para birimleriyle ilgili riskler konusunda uyardığı ve dijital varlıkların “bir lale bile olmadığını” belirttiği son yorumlarını yineledi.

Finans piyasaları uzmanı Pradeep Gooptu, "Hindistan'daki bankalar bir dizi sıkı düzenleme tarafından kontrol ediliyor, bu nedenle RBI, bankalara kripto para alımları ve işlemleri söz konusu olduğunda tüketici sorgularını nasıl ele alacakları konusunda talimat veren bir genelge veya yönerge yayınlamalı" dedi. . Gooptu, "Açıkça Hindistan'ın %30'luk vergi teklifi, kripto para birimlerinde işlem yapmak söz konusu olduğunda RBI ve bireysel ticari bankaların hazırlıklarının önüne geçti." Dedi.

Borsalar ve uzmanlar bir yasak üzerine düzenlemeler bekliyor, ancak zaman çizelgesi bir gizem. Hindistan hükümet yetkilileri, kripto paranın vergilendirilmesinin yasallaştırmaya yönelik bir hareket olmadığını defalarca açıklığa kavuşturdu ve bankaları merkez bankasının kripto para birimleri konusunda yeşil ışığını beklemeye devam etmek zorunda bıraktı.

Gooptu, "RBI, diğer tüm merkez bankaları gibi hızlı çalışmayı seçiyor, ancak politikasını uygulamaya koymadan önce de konuşmuyor" dedi. “RBI'nin bankalara yönelik direktifinin hızlı bir şekilde gerçekleşmesini umalım ve dua edelim çünkü tüketici talebinin [kripto için] oldukça güçlü olduğunu düşünüyorum.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ