Hindistan Merkez Bankası (RBI), gelişen kripto para birimi ekosistemiyle ilgili endişelerini bir kez daha dile getirdi ve bazı hususların yasaklanabileceğini ima etti.

RBI Raporu, Kripto Piyasası Zorlukları Konusunda Düzenleyici Koordinasyon Çağrısında Bulunuyor

Hindistan Merkez Bankası (RBI), gelişen kripto para birimi ekosistemiyle ilgili endişelerini bir kez daha dile getirdi ve bazı hususların yasaklanabileceğini ima etti.
RBI'nin finansal istikrarla ilgili en son raporu , kripto para birimlerinin dezavantajlarını vurguladı ve herkese Hindistan'ın dünyanın kripto düzenlemesi konusunda harekete geçmesini istediğini hatırlattı.

Koordinasyon Neden Gereklidir?

Hindistan Merkez Bankası (RBI) (2), gelişen kripto para birimi ekosistemiyle ilgili endişelerini bir kez daha dile getirdi ve bazı hususların yasaklanabileceğini ima etti. Merkez bankası, 29 Aralık'ta yayınlanan finansal istikrar hakkındaki en son raporunda, kripto varlıkları için uluslararası bir düzenleyici çerçeve oluşturmak için dünyanın en iyi ülkelerinden oluşan G20 grubunun dönüşümlü başkanlığını kullanacağını belirtti. "Şiddetli küresel ters rüzgarlara" rağmen, çalışma genel olarak ülkenin mevcut durumu hakkında iyimserdi ve "Hindistan ekonomisinin ve yerel finansal sistemin dirençli olmaya devam ettiğine" dikkat çekti. Bununla birlikte, 2022'de kripto evrenini vuran iyi bilinen sorunların bir listesini detaylandırdığında, kripto para birimlerini ele aldığı ton kökten değişti.

Yönetimle ilgili zorluklardan, hisse senetleri ile güçlü korelasyondan, enflasyondan korunma olarak yetersizlikten ve kripto para birimlerinin oynaklığından bahsetti. Kaldıracın, kripto para birimi ekosisteminde tekrar eden bir unsur olduğunu, başarısızlıkları hızlandırdığını ve büyük, ani kayıplara neden olduğunu ekledi. Her şeye rağmen, ekosistemin artan maliyetleri, özellikle "nüfusun daha genç kesimi" arasında kriptonun cazibesini artırıyor. Raporun sonucu, gelecekteki finansal istikrar tehditlerini ele almak ve tüketicileri ve yatırımcılar.

Rapor Ne Buldu?

Makale, kripto para birimlerini düzenlemek için üç alternatif belirledi. "Aynı risk, aynı düzenleyici sonuç konsepti" ilkiydi. İkincisi, "neredeyse ihmal edilebilir gerçek hayattaki kullanım durumları göz önüne alındığında" kripto para birimi varlıklarını yasaklama potansiyelini artırdı. Dünya çapında "devlet makamlarına karşı farklı yasal sistemler ve bireysel özgürlükler" nedeniyle, bu seçim zor olacaktır. Üçüncüsü, ana akım finans, herhangi bir düzenleyici işlem olmaksızın "çökmesine izin veremeyecek" kadar tehlikeli görüldüğü için buna karşı karar verdi. Raporda şu hususlara dikkat çekildi:

Desteksiz kripto varlıklarının, stablecoin'lerin ve DeFi'nin yasaklanması potansiyeli de dahil olmak üzere küresel düzenleme için bir çerçevenin geliştirilmesi, G20 başkanlığı sırasında Hindistan'ın en önemli hedeflerinden biridir. Hindistan, G20 başkanlığının başlangıcından bu yana kripto düzenlemesine öncelik verdi. Hükümetin kripto para birimlerine karşı yaygın muhalefetine rağmen, Hindistan'da 115 milyon kullanıcı var. Hindistan dünyanın en büyük Web 3 iş gücünden birine sahip olduğundan, RBI merkez bankalarından dijital para birimi konusunda daha iyimser.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ