Birkaç piyasa rüzgarına rağmen, Bitcoin blok zinciri geçen yıl 8,2 trilyon doların üzerinde işlem yaptı, bu da saniyede 260.000 dolar demek.

Birkaç piyasa rüzgarına rağmen, Bitcoin blok zinciri geçen yıl 8,2 trilyon doların üzerinde işlem yaptı, bu da saniyede 260.000 dolar demek.
Bitcoin ağı, VISA ile karşılaştırıldığında %33 daha fazla ve MasterCard'dan üç kat daha fazla işlem değeri işledi.

2022, dünyanın en büyük kripto para birimi, kripto tarihindeki en acımasız piyasa çöküşlerinden birinde %60'ın üzerinde düştüğü için, dünyanın dört bir yanındaki Bitcoin yatırımcıları için pek heyecan verici değildi.

Bununla birlikte, Bitcoin blok zinciri ağı, 2022 boyunca işlem değeri açısından hala birkaç önemli dönüm noktasına ulaşmayı başardı. Geçen yıl boyunca, Bitcoin blok zinciri üzerinden 8,2 trilyon dolarlık şaşırtıcı bir değer aktarıldı. Kripto analitik firması CoinMetrics tarafından paylaşılan verilere göre bu verinin saniyede 260.000 dolar olduğu ortaya çıkıyor.

Ayı piyasasına rağmen bu büyüklükteki işlemler, Bitcoin'in benimsenmesindeki önemli sıçramanın yanı sıra küresel finansal sistemdeki rolünü de vurguluyor. Ancak veriler, 2022'nin ikinci yarısında, Bitcoin blok zincirindeki toplam işlem sayısının yılın ikinci yarısında önemli ölçüde düştüğünü de gösteriyor.

Bu, özellikle kripto para piyasasının, kripto piyasası tarihindeki en büyük iflaslardan bazılarına tanık olduğu zamandı. Her şey, Mayıs ayında Voyager ve Celsius gibi popüler kripto borç verenlerin düşüşünü tetikleyen Terra ekosisteminin düşüşüyle başladı.

Ayrıca kripto piyasası, Kasım ayında kripto borsası FTX'in çöküşüyle çifte darbe ile karşı karşıya kaldı ve bu da piyasadan büyük miktarda para çekilmesine ve likiditenin kurumasına neden oldu. Bunun, yokuş aşağı giden piyasaya yatırımcı katılımı üzerinde doğrudan etkisi oldu ve sonuç olarak Bitcoin işlemleri de önemli ölçüde azaldı.

Bitcoin VISA ve Mastercard'ı Yener

Yerinde olan tüm engellere rağmen, dünyanın en büyük kripto Bitcoin'i, en büyük ödeme işleme ağlarından ikisi olan VISA ve Mastercard'ı geride bırakmayı başardı. 2022'nin son yılında, VISA toplam değeri 6 trilyon dolardan az, Mastercard'ınki ise 2,5 trilyon dolardı.

Bu, Bitcoin ağının VISA'ya kıyasla işlem değerinde %33 daha fazla işlem yaptığı anlamına gelir. Benzer şekilde, Mastercard tarafından işlenen toplam işlem değerinin üç katından fazlasını işledi.

Bitcoin, en büyük ödeme sistemlerinden bazılarına en büyük meydan okuyanlardan biri olarak yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Ancak bu geleneksel ödeme sistemlerinin ilerleyen yıllarda işlem değerlerini artırması beklenmektedir. Bu nedenle, Bitcoin'in rekabete ayak uydurmak için üstlenmesi gereken büyük bir zorluğu var.

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin (BTC), bu ay %33'ten fazla sıçrayarak 2023 yılına iyi bir başlangıç yaptı. Bununla birlikte, Bitcoin, Federal Rezerv Para politikası ile yüksek enflasyon ve belirsizliğin makro zorluklarıyla yüzleşmeye devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ