RegTech, sağlam, güvenilir ve etkili çözümler sağlamak için büyük veri, veri madenciliği, yapay zeka ve blok zinciri gibi teknolojiler aracılığıyla düzenleme, uyumluluk, raporlama ve izleme yönetimidir.

1.RegTech Nedir?

RegTech, sağlam, güvenilir ve etkili çözümler sağlamak için büyük veri, veri madenciliği, yapay zeka ve blok zinciri gibi teknolojiler aracılığıyla düzenleme, uyumluluk, raporlama ve izleme yönetimidir.

Teknolojiler, kara para aklama faaliyetlerine ilişkin veriler sunar ve finansal dolandırıcılık riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Ancak regtech, operasyonel engeller, başvuru eksikliği, yüksek maliyet ve manuel prosedürleri otomatikleştirmenin hantal süreci gibi bazı zorluklarla karşı karşıya.

Küresel finansal krizden sonra düzenleyiciler, iş dünyasındaki uyum unsuruna daha fazla odaklanmaya başlamış ve tüm dünyada binlerce kural ve hüküm getirilmiştir. Mali Davranış Otoritesine (FCA) göre, düzenleyici ihlallere karşı yaklaşık 189,8 milyon £ ödendi. Uyumlu iş yapmanın maliyeti daha yüksektir, bu nedenle tüm küresel düzenleyiciler düzenleyici amaçlar için blok zincir teknolojisine ilgi gösteriyor.

HSBC gibi büyük bir banka veya küçük bir kuruluş olsun, uyum maliyeti yüksektir ve zamanla daha da yükselir. Şu anda, tüm küresel finansal düzenleyiciler, işletmelerin yasalara daha verimli ve uygun maliyetli bir şekilde uymalarına yardımcı olmak için hizmet olarak yazılım (SaaS) veya Bulut BilişimTteknolojileri kullanan kuruluşlarla işbirliği yapmak için çaba sarf ediyor.

2.Blockchain Bankacılıkta Nasıl Çalışır?

Blockchain, kriptografi kullanılarak depolanan işlemlerin kayıtlarını içeren bloklardan oluşan merkezi olmayan dağıtılmış bir defterdir. Ödemelerin yanı sıra blok zinciri, bankaların karmaşık prosedürleri düzene koymasına ve dahili süreçleri iyileştirmesine olanak tanır.

Geleneksel bankacılık sektörü, maliyetler ve hizmetler açısından riskler göz önüne alındığında, bu anlaşılabilir bir durumdur. Bununla birlikte, Avrupa Ödeme Konseyi üyelerinin %90'ı yakın zamanda, düzenleyici uyumluluktaki blok zinciri teknolojisinin 2025 yılına kadar işi temelden değiştireceğini belirtti. Dağıtılmış defter teknolojisinin yakında finansal sistemin çeşitli yönlerini değiştireceği veya modernize edeceği görülüyor.

Şu anda, blockchain teknolojisi çoğunlukla kripto para birimleri için dağıtılmış bir defter olarak kullanılmaktadır. Ancak bankalar için blockchain teknolojisi, otomasyon ve aracı yedekliliği gibi çeşitli avantajlar sunuyor. Örneğin, blok zinciri kullanımı, finansal araçların ihracı ile ilgili aracıların sayısını azaltır.

Ayrıca bankalar, kullanıcılarına operasyonlarının şeffaflığını sağlamak, gerçek zamanlı olarak sınır ötesi işlemler sunmak ve ödemelerin daha hızlı işlenmesini sağlamak için blok zinciri düzenleme teknolojisini kullanabilir. Blockchain ayrıca arka ofis yerleşimlerini, bankalar arası işlemleri hızlandırmaya ve iş yapmanın genel maliyetini düşürmeye yardımcı olur.

Alman Fintech firması Cashlink tarafından yapılan araştırmaya göre, yazışma, doğrulama ve tahvil belgelerinin manuel olarak güncellenmesi gibi faaliyetleri otomatikleştirmek için blok zinciri teknolojisini kullanmak, bir tahvilin yaşam döngüsü boyunca ihraç masraflarından en az %35 tasarruf sağlayabilir.

Blockchain teknolojisi, mevzuatlara uymak için müşteri bilgilerini merkezi olmayan bloklarda depolayarak finansal kurumlar arasında bilgi iletmeyi daha kolay ve daha güvenli hale getirerek üretkenliği artırabilir ve paradan tasarruf edebilir. İşte blok zincirinin Regtech'teki rolü geliyor. Ancak, bankalar için blockchain sistemini geliştirmek hala zaman alacak.

3.Blockchain, RegTech Ekosistemini Nasıl Bozuyor?

Blok zinciri, daha önce çoklu avantajları sayesinde Regtech devrimini yönlendirmede önemli bir rol oynuyordu: artan yarı saydamlık, ademi merkeziyetçilik, otomasyon yoluyla hızlı ve daha uygun maliyetli işleme ve kriptografi yoluyla gelişmiş güvenlik.

Bir Regtech ekosistemi, bilgi işlem teknolojisini kullanan, işletmelerin düzenlemelere verimli bir şekilde uymasına ve gösterişli bir şekilde daha düşük seviyeye gelmesine yardımcı olmak için SaaS sunan bir şirketler grubundan oluşur. Regtech şirketleri, bilgi paylaşmak için bulut bilişimi ve büyük verileri kullanarak finans kurumları ve düzenleyici kurumlarla birleştikçe, RegTech bir düzenleyici teknoloji olarak da tanınır.

Çok büyük miktarda veri alan bir banka, onu taramak için çok karmaşık, değerli ve zaman alıcı bulabilir. Bir regtech kuruluşu, bankanın odaklanması gereken örtük sorunlu alanları tahmin etmek için düzenleyici başarısızlıklardan gelen verilerle bir bankadan gelen karmaşık bilgileri analiz edebilir.

Regtech şirketleri, bankaların yasalara ve yönetmeliklere uyması için talep ettiği analitik araçlarını başarıyla oluşturarak bankanın zamanından ve sermayesinden tasarruf sağlar. Bankalar bu şekilde Mali otoriteler tarafından belirlenen kurallara uymak için etkili bir analitik araç değil.

Bununla birlikte, her yıl yüzlerce yeni uyum kuralı ortaya çıktığından, bankalar için regtech hizmetlerinin uygulanmasının maliyeti hala yüksektir. Dolayısıyla bankalar, düzenleyiciler tarafından cezalandırılacakları bir duruma düşmemek için yeni kurallara uymak zorundadır.

4.Blok Zincirinin RegTech Ekosistemine Değer Kattığı Kilit Alanlar Nelerdir?

Mali düzenleyiciler ve hizmet sağlayıcılar, bankaların ve diğer mali kurumların kurallara uymasına ve uyumlu bir düzenleyici ortamda iş yapmasına yardımcı olmak için en iyi ve en uygun maliyetli çözümleri arıyor.

Blockchain, gelişmiş şeffaflık, daha hızlı prosedürler, merkezi olmayan ve en önemlisi uygun maliyetli doğa açısından faydaları sayesinde, iş yapmanın geleneksel yollarını zaten bozuyor.

Blockchain özünde, finansal kurumların Kara Para Aklamayı Önleme (AML) ve Müşterini Tanı (KYC) düzenlemeleri açısından karşılaştığı mevcut sorunlara çözümler sunar. Blok zinciri sistemindeki işlemler değişmez olduğu için değiştirilemez ve değiştirilemez, bu da AML ve KYC uyumluluğu konusunda şeffaflık sağlar.

Müşteri katılım taraması, gelişmiş durum tespiti, işlem izleme, kara liste taraması, müşteri adayı durumundaki değişiklik, blok zinciri teknolojisinin AML ve KYC ile ilgili sorunların ele alınmasında çok önemli bir rol oynadığı alanlardır.

Müşteri adları, otomatikleştirilmiş mevzuata uygunluk sistemi aracılığıyla taranabilir; veriler gerçek zamanlı olarak doğrulanabilir ve uyum görevlileri işlemleri otomatik olarak izleyebilir. Danimarka bankacılık çözümü, blockchain teknolojisinin yardımıyla KYC verilerini ve uyumluluk bilgilerini kullanarak önemli kart sistemleriyle ilgili geleneksel ödemeleri iyileştirmeyi amaçlayan düzenleyici teknolojinin uygulanmasına bir örnektir.

AML ve KYC

Tüm finans kuruluşlarının, KYC ve AML uyum prosedürlerinin bir parçası olan kimlikler, işveren verileri, beklenen iş faaliyetleri gibi müşteri verilerini onlarla iş yapmadan önce toplaması gerekmektedir.

Geleneksel olarak, ilgili tüm verilerin bağımsız kaynaklar aracılığıyla doğrulanması ve düzenli olarak veya beklenen ticari faaliyetler değiştiğinde güncellenmesi gerekir. Tüm bu prosedürlere manuel olarak uymak, işletme için zaman alıcı ve maliyetlidir. Blockchain uygulamaları, tüm KYC'nin verimli ve uygun maliyetli bir şekilde işlendiği kripto para birimi alanında AML yazılımı sağlıyor.

Benzer şekilde, kimlik yönetimi krizi de bankalar için durdurulması ve dolandırıcılık faaliyetlerinin önlenmesi gereken bir diğer konudur. Mevcut KYC sistemleri, bir kullanıcının kimliğini doğrulamak için sıklıkla üçüncü bir tarafa güvenir, bu da işleme başka bir veri paylaşımı katmanı ve risk ekler.

Bu köhne uygulama, kullanıcıların verileri üzerinde kontrolü sürdürürken kimliklerini güvenli bir şekilde doğrulamalarına olanak tanıyan güvenilir blok zinciri teknolojisi ile ele alınabilir. Ek olarak, blok zinciri, biyometrik analiz ve sosyal medya analitiği aracılığıyla siyasi olarak maruz kalan bir kişinin kimliğini doğrulamaya yardımcı olabilir.

İşlem İzleme

Regtech sağlayıcıları tarafından sunulan ikinci önemli hizmet, müşterilerin işlemlerini gerçek zamanlı olarak izlemektir.

Makine öğrenimi ve yapay zeka teknolojileri, işlem yaparken müşterilerin davranışlarını algoritmik olarak gözlemler ve herhangi bir şüpheli etkinlik veya kırmızı bayrak bulursa uyum ekibini uyarmak için modeller geliştirir. Skry ve Elliptic gibi şirketler bu tür bir çözüm geliştiriyor.

Skry, finansal hizmet kurumları için regtech sunan ve kolluk kuvvetlerinin blok zincirlerden ve merkezi olmayan uygulamalardan gerçek zamanlı iş zekası ve risk değerlendirmeleri oluşturmasına olanak tanıyan bir veri platformu sunar.

Elliptic, finansal hizmetlere ve kripto borsalarına kara para aklamayı önleme yazılımı sağlayan bir blok zinciri analiz aracıdır. Buna ek olarak, kolluk kuvvetleri Bitcoin terörist fonlarını izlemek için şirketin adli tıp araçlarını kullandı.

Kayıt Tutma

Verileri depolamak ve ardından geri almak, denetim ve operasyonel kullanım gibi dahili kullanımlar için zor olabilir, ancak bilgisayar korsanlarına karşı korumayı başaramamak da finans kurumlarının temel endişesidir.

Gerekliliklerine rağmen, KYC süreçleri verimsizdir, zaman alıcı ve emek yoğun manuel süreçleri, işin tekrarını ve hata olasılığını içerir.

Bununla birlikte, blockchain ile, katılımcı bir kurumda bir KYC işlemi gerçekleştiğinde, en güncel bilgiler paylaşılan dağıtılmış deftere girilir ve farklı kurumların belirli bir seviyeye kadar aynı çeklere ve bilgilere güvenmesine izin verir. Bir banka veya finansal muhasebe sisteminden farklı olarak, defter, merkezileştirilmek yerine zincirdeki tüm bilgisayarlara dağıtılır.

Bir blockchain KYC aracı, yetkililere, kullanıcıların nasıl dahil edildiği ve temeldeki KYC bilgilerinin nasıl olduğu hakkında daha net bir bilgi sağlayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ