Kripto endüstrinin dışında kalmasına rağmen, blockchain teknolojisi dijital reklam alanında diğer birçok sektörde olduğu gibi dalgalar yapıyor:

Reklam Endüstrisinde Blockchain Teknolojisi

Kripto endüstrinin dışında kalmasına rağmen, blockchain teknolojisi dijital reklam alanında diğer birçok sektörde olduğu gibi dalgalar yapıyor: gereksiz aracıları ortadan kaldırarak, katkıda bulunan taraflar arasında doğrudan ilişkileri düzene sokarak ve para kazanma sağlayarak araçlar sunuyor.

Şirketler, bir blockchain ağının üzerine inşa edilmiş bir self servis platformu sağlayarak aracıları kesmeyi hedefliyor. AdEx Network iletişim yöneticisi Ivan Manchev, bu sistemin Cointelegraph ile yaptığı bir konuşmada Ethereum blok zincirini nasıl kullandığını açıkladı: “Kendi kendine hizmet veren bir platformda reklamverenler beş dakikadan daha kısa bir sürede bir görüntülü reklam kampanyası başlatabilir ve reklamlarını gönderebilir "Her iki taraf gerçek zamanlı raporlama alır ve gösterimler doğrulandıktan sonra ödemeler doğrudan aralarında akıyor."

Alandaki başka bir şirket olan Brave web tarayıcısı, kendisini Chrome ve diğer tarayıcılara rakip olarak konumlandıran farklı bir yaklaşım denedi. Kullanıcıların verilerini reklamverenlerle paylaşmaları için bir teşvik mekanizması görevi gören Basic Attention Token olarak bilinen bir yardımcı token oluşturdu. Brave tarayıcı, çevrimiçi izleyicileri engelleyerek kullanıcılara daha fazla gizlilik sunarak bunu zorlar.

Brave gerçekten yenilikçi bir çözüm olsa ve çekiş kazanıyor olsa da, kesinlikle kusurları var. Yönlendirmelerle değiştirilen bağlantıların son raporları yapılmıştır. Bunların son kullanıcılar üzerinde yıkıcı bir etkisi olmamakla birlikte, bu durum şirketi özür dilemeye ve bu işlevi kaldırmaya zorladı.

 All.me ve Atayen gibi diğer blockchain destekli girişimler de bu tür bir modeli ileriye taşıyor. Yerleşik bir cüzdan ve borsaya sahip bir dijital ağ olan All.me, tüm reklam gelirlerinin % 50'sini 600.000 kullanıcısıyla paylaşmayı amaçlıyor. Akıllı Reklamcılık İşlem Tokenı veya SATT, Atayen tarafından etkilenenleri ve özelleştirilmiş reklam kampanyaları oluşturan diğer kullanıcıları ödüllendirmek ve doğrudan ödemeleri almak için Brave’nin benzer bir modeliyle reklam endüstrisinin daha niş bir köşesini hedeflemek için oluşturuldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ