DeFi (merkezsiz finans) platformlarında tutulan fon miktarı 100 milyarı aştı ve rekor seviyeye ulaştı.

DeFi (merkezsiz finans) platformlarında tutulan fon miktarı 100 milyarı aştı ve rekor seviyeye ulaştı. 2021 yılının 3’üncü çeyreğinde popüler olmaya başlayan DeFi platformları katlanarak büyüdü. Piyasa 100 milyar dolarlık dev haline geldi. Oysa Haziran 2020’de DeFi’lerde sadece 2-3 milyar dolar büyüklüğünde fon bulunuyordu.

DeFi platformlarının büyük çoğunluğu Ethereum blcokchain’inde işlem görüyor. Akıllı sözleşmeler sayesinde DeFi platformları hiçbir aracıya ihtiyaç duymadan birçok bankacılık hizmetini yerine getirebiliyor. Kredi, mevduat, para transferi ve fon saklama DeFi’ler üzerinden yapılan başlıca işlemlerden bazıları.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı artan DeFi ticareti ve mevduat büyüklüğüne dikkat çekerek bu alanın bir an önce regüle edilmesi gerektiğini belirtti. Aksi halde DeFi piyasalarında ciddi mağduriyetlerin yaşanabileceğini vurguladı. SEC Başkanının açıklamalarından yakın zamanda DeFi platformlarına yönelik bir düzenlememin gelebileceğini anlıyoruz.

DeFi platformlarına yönelik talep arttıkça DeFi tokenları da değer kazanıyor. DeFi’ler sunduğu bankacılık ve finans işlemlerini kendi tokenları üzerinden gerçekleştiriyor.

Yazının kaleme alındığı saatte en fazla mevduata sahip olan DeFi platformları şunlar: Aave (18.36 milyar dolar), Maker (17 milyar dolar), Curve Finance (15.15 milyar dolar), InstaDapp (12.46 milyar dolar) ve Compound (11.12 milyar dolar).

Listedeki tüm DeFi’ler Ethereum Blockchain’i ile uyumlu çalışıyor.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ