Bir Reuters raporuna göre, en büyük kripto borsası Binance, İran'daki müşterilere hizmet vererek ABD yaptırımlarını bilerek atlattı.

Reuters, Binance

Bir Reuters raporuna göre, en büyük kripto borsası Binance, İran'daki müşterilere hizmet vererek ABD yaptırımlarını bilerek atlattı.

CEO Changpeng Zhao (CZ), haberlere Twitter üzerinden yanıt verdi ve borsanın müşterileri taramak için Thomson Reuters World-Check verilerini kullandığını söyledi - Reuters'in müşterini tanı (KYC) aracının İranlı kullanıcıları engellemede yetersiz olduğunu öne sürmek için etkili bir şekilde suçlamada bulundu.

Pazartesi günü yayınlanan özel bir raporda Reuters, İran'daki en az 18 kişinin, ABD'nin 2018'de İran'a yeniden yaptırımlar getirmesinin ve kripto borsalarının ülkedeki müşterilere hizmet vermesini kısıtlamasının ardından Binance aracılığıyla kripto ticareti yaptıklarını söyledi. Dahası, üst düzey çalışanların yaptırımlardan haberdar olduğu ve hatta Binance'in İran'daki popülerliği hakkında Telegram mesajlarıyla övündüğü bildirildi.

Yedi kullanıcıyla yapılan görüşmeler, Binance'in kara para aklamayla mücadele kontrolleri iyileştirildikten sonra erişimlerini kısıtlamasının yalnızca Eylül 2021'de olduğunu ortaya koydu. O zamana kadar Binance, son derece gevşek gereksinimleri nedeniyle tercih edilen borsaydı.

Tahran merkezli yatırımcı Asal Alizade Reuters'e verdiği demeçte, "Bazı alternatifler vardı, ancak hiçbiri Binance kadar iyi değildi" dedi. "Kimlik doğrulaması gerekmiyordu, bu yüzden hepimiz kullandık."

Gerçekten de haber kaynağına göre, İran kullanıcıları için yalnızca bir e-posta adresine ihtiyaç vardı. 2017'den 2021'e kadar Binance'i kullandığını da iddia eden kripto hedge fon yöneticisi Pooria Fotoohi, “Kısa bir süre içinde birçok para birimi çiftiyle büyük bir ticaret hacmi elde etmeyi başardılar” dedi.

Reuters tarafından görülen dahili belgelere göre Binance, 2018'de İran, Küba, Suriye, Kuzey Kore ve Kırım'ı birlikte çalışmadığı veya hizmet sağlamadığı yaptırıma tabi ülkeler olarak işaretledi.

CZ, Twitter'daki takipçilerini 2020'den itibaren silinmiş bir gönderide VPN kullanmaya teşvik etti ve ayrıca kullanıcıların Binance kontrollerinin dışında kaldığı bir röportajda o yılı genel olarak kabul etti.

Reuters, Binance'deki en az üç kıdemli çalışanın borsanın İran'daki devam eden popülaritesinden haberdar olduğunu ve şaka yaptığını açıkladı.

Binance, Yaptırımları Atlatmaktan Gurur Duyuyor

Rusya Şubat ayında Ukrayna'yı işgal ettikten sonra Binance, batılı güçlerin talebi üzerine Rus kullanıcılarını yasaklamak konusunda isteksizdi. CZ, yaptırım altındaki belirli kişilerin ötesinde kapsamlı bir yasak getirmenin "etik dışı" olacağını iddia etti . Ancak AB Nisan ayında zorunlu hale getirdiğinde sıraya girdi.

Binance, sürekli olarak uluslararası yaptırımlara bağlı kaldığını ve işleri her şeyin üstünde tutmak için “küresel bir uyum görev gücüne” sahip olduğunu iddia etti.

Yine de İranlı müşterilere hizmet vermek dört yıldır hiç gitmedi. Bu, Binance'in yakın çevresinin yaptırım uygulanan ülkedeki başarısı hakkında övünmesini engellemedi. Reuters'e göre, 'üst düzey çalışanlar' borsanın başarısının farkındaydı. "IRAN BOYS", yayın kuruluşunun elde ettiği birkaç mesajdan birini okudu - metin, Binance'in İran'da Instagram'da ne kadar popüler olduğunu ortaya çıkaran verilere doğrudan yanıt veren daha yüksek bir seviyedendi.

Yine de Reuters'in özel soruşturmasına yanıt olarak CZ, İran merkezli kullanıcıları engellemek için Thomson Reuters'in kendi tarama aracı World-Check'i kullandığını hemen Twitter'a götürdü.

Resmi broşüründe "Thomson Reuters, KYC risk istihbaratının daha geniş görev alanına giren belirli coğrafyaları ve sektörleri hedefleyen katılım, uzantı içeriği sunuyor" diyor.

“Çeşitli ülkeler İran'a belirli ihracat ve yatırımları engelleyen kısıtlamalar getirdi. İran Ekonomik Çıkarı (IEI) veri seti, müşterilerin tüm müşterilerini, ortaklarını, muadillerini ve ticari işlemlerini olası İran yaptırım riskleri açısından taramalarına olanak tanır” .

Haber kaynağı, İran merkezli kullanıcıların Binance.US'a değil Binance'in ana borsasına güvenmesi nedeniyle, ABD yaptırımlarının kaldırılması söz konusu olduğunda ABD düzenleyicilerinden korunduğunu bildiriyor.

Reuters, “Ancak Binance, sözde ikincil yaptırım riski taşıyor” dedi. “İkincil yaptırımlar, itibara zarar vermenin yanı sıra, bir şirketin ABD finansal sistemine erişimini de engelleyebilir” dedi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ