Sahte hacimler 2019'da önemli bir konu haline geldi. Her şey bu yılın başında yayınlanan Bitwise Varlık Yönetimi raporuyla başladı.

Ripple 2020

Rapor, kripto verileri için popüler bir web sitesi olan CoinMarketCap tarafından bildirilen Bitcoin ticaret hacminin yaklaşık % 95'inin sahte olduğunu belirtti. Rapora göre CoinMarketCap, Bitcoin işlem hacminde günde yaklaşık 6 milyar dolar bildirdi. Gerçek rakam 273 milyon $'a yakın bir yerde ya da rapor edilen miktarın neredeyse % 4.5'inde oldukça abartılı bir yerde duruyordu.

Ripple Adım Atacak

San Francisco merkezli blockchain firması olan bu sorunu ele almak için Ripple gerekli adımları atacağına söz vermişti. Ripple’ın Global Kurumsal Pazarlar Başkan Yardımcısı Breanne Madigan, firmanın 2020 yılında sektördeki sahte hacimleri ele almayı önceliklendireceğini açıkladı. Ripigan Drop’un yakın tarihli bir bölümünde Madigan, şu ifadelere yer verdi:

“.. Ripple'da çok şey düşünüyoruz ve bu konuda biraz gürültü yaptık, sektördeki sahte hacimlerin kalıcılığı ele almamız gereken bir sorun. Ve bu, geçen yıl çok fazla gürültü ve dikkat çeken bir sorun oldu. Ancak şaşırtıcı bir şekilde çok fazla ilerleme kaydedilmediğini gördük, bu yüzden 2020'de odaklanmaya devam edeceğimiz bir şey bu sorun olacak.”

Güvenilir Ortaklarla Çalışılacak

Abartılı sayıları ve verilerin raporlanma biçimindeki genel yanlışlığı öneren raporlar ışığında, Ripple daha önce sorunun kapsamını ve ölçeğini anlamak için firmanın aktif olarak sektördeki “güvenilir ortaklarla çalıştığını” açıklamıştı. Şirketin, 2019'un ikinci çeyreğinde “XRP satışlarına daha muhafazakar bir yaklaşım” alırken, piyasa verilerinin kaynaklanmasına yönelik yeni seçeneklerin ve gereksinimlerin gözden geçirilmesi de dahil olmak üzere XRP hacim raporlamasına yaklaşımını değerlendirdiği bildirildi.

Borsalar tarafından sağlanan rakamların gerçek doğasıyla ilgili artan endişeler var ve sahte hacimler sorunu hala endüstriyi rahatsız eden bir gerçek. Bununla birlikte, Bitwise raporundan sonra yapılan bir başka araştırma, abartılı rakamlarda bir düşüş gösterdi. Chainlysis'in bulgularına göre, kripto borsalarının sahte rakamları bildirmeyi durdurduğu görülüyor. Platformların birkaçının hala sayıları yanlış bildirdiği iddia edilirken, borsaların çoğunluğu artık gerçek hacimleri sunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ