Kaliforniya mahkemesi, menkul kıymet olmayan kripto para birimlerinin, 26 Şubat'ta Ripple Labs Inc.'e karşı birleştirilmiş bir toplu davada haksız, aldatıcı veya küfürlü eylemleri veya uygulamaları (UDAAP) hedefleyen federal yasalara tabi olabileceği

Ripple’a Yönelik Mahkeme Kararı Kripto

Kaliforniya mahkemesi, menkul kıymet olmayan kripto para birimlerinin, 26 Şubat'ta Ripple Labs Inc.'e karşı birleştirilmiş bir toplu davada haksız, aldatıcı veya küfürlü eylemleri veya uygulamaları (UDAAP) hedefleyen federal yasalara tabi olabileceğini iddia etti.

26 Şubat duruşması sırasında mahkeme, menkul kıymet olarak kabul edilmeyen kripto para birimleri içeren işlemlerin UDAAP yasalarına tabi olabileceğini ileri sürdü. Bu durum  özellikle Kaliforniya'da federal menkul kıymet yasalarından muafiyet iddia eden diğer kripto projelerine karşı daha ileri tedbirlerin alınmasının yolunu açabilir.

Bununla birlikte, UDAAP yasalarının uygulanması dinamiktir, çünkü evrensel kabul görmüş bir “haksızlık” tanımı bu bağlamda yasal topluluk tarafından kabul edilmemiştir.

Hakim kuralları UDAAP yasaları, menkul kıymet ihraç etmeyen kripto projesine uygulanabilir.

Hakim, Ripple'ın yasa dışı, haksız veya hileli iş uygulamalarını yasaklayan Kaliforniya'nın Haksız Rekabet Yasasını (UCL) ihlal edip etmediğini düşünüyor.

Ripple, davacının XRP tokenlerinin “bir başlangıç dağıtımının bir parçası olarak” satın alındığını göstermemesi ve davacının Ripple Labs'in ilgili federal kapsamında bir “satıcı” olarak nitelendirildiğini gösterememesi nedeniyle reddedilmesini istedi.

Mahkeme, Ripple'a karşı karar verdi ve davacının Ripple Labs'in XRP ihraçında satıcı olarak davrandığını iddia etti. Ancak hakim, davacıların Kaliforniya Şirketler Kanunu uyarınca yanlış beyan iddialarını desteklemedi. Bu nedenle, davacılara, yanlış beyan iddialarının eksikliğini ele alan değiştirilmiş bir şikayette bulunmaları için 28 gün süre verildi.

Kaliforniya'nın UDAAP yasasının menkul kıymetlere uygulanmasını çevreleyen tartışma, Bowen / Ziasun Technologies Inc.'de UCL'nin Federal Ticaret Komisyonu Yasası temelinde menkul kıymet işlemleri için geçerli olmadığını belirleyen 2004 tarihli bir kararın ardından on yıldan uzun bir süredir tartışılıyor.

Kripto şirketleri için tehlikeli durum

UDAAP yasalarının kripto şirketlerine uygulanması, projelerin kullanıcılara sunulan tüm müşteri anlaşmalarına sıkı sıkıya bağlı kalmaması nedeniyle ateş altında kalmasına neden olabilir.

Bir projenin iş uygulamalarını, ücretlerini ve promosyon materyallerini doğru bir şekilde ayrıntılandıramamak, kripto şirketlerini UDAAP yasaları uyarınca dava açacaktır.

 Kendilerini UDAAP iddialarından korumak isteyen şirketler, hizmet şartlarına tahkim anlaşmaları ve sınıf eylem muafiyetleri getirmeye başlayabilirler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ