ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimi borsaları için rehberlik ediyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para birimi borsaları için rehberlik ediyor. Ripple vs. SEC davasında XRP sahiplerinin avukatı John Deaton, ajansın kripto para borsalarına karşı yasal işlem başlatmaya başlayacağını düşünüyor.

30 Mart'ta SEC Sınav Bölümü, kripto varlıklarını güvence altına almayla ilgili teknolojik, yasal ve düzenleyici riskleri vurgulayan bir rapor yayınladı. Ajans, kripto para sektörünün Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu İnceleme Bölümünün önceliklerinden biri olacağını vurguladı.

Regülatörün sözcüsü şunları söyledi:

Kripto varlıklarıyla uğraşan piyasa katılımcılarının muayeneleri, bu tür varlıklar için saklama düzenlemelerini incelemeye devam edecek ve kripto varlıklarının teklifini, satışını, tavsiyesini, tavsiyesini ve ticaretini değerlendirecektir.

Ripple Tarafından Tepki

Ripple ve SEC'deki XRP sahiplerinin avukatı John E Deaton, haberlere tepki gösterdi. John, tweetinde kendi görüşüne göre SEC'in kripto para borsalarına karşı yasal işlem başlatma yolunda ilk adımı attığını açıkladı.

SEC'in, kripto varlıkları üzerinde düzenleyici rehberlik sağlamak için yıllar boyunca birçok ricayı reddettiğini lütfen unutmayın. Yayın ayrıca “yasal ve düzenleyici netliğin olmamasının sorumluluğunun kapımızın eşiğinde olduğunu” belirtiyor.

SEC Yetki Alanını Aşacak Mı?

Bu tanıma, düzenleyici bir çerçeveye doğru ilk adım olsa da, gözetim organının yetki alanını genişleteceğine dair endişeler var. Kripto endüstrisindeki son saldırılar, Coinbase'de kripto para satın alan ve şirkete teminatsız kredi veren kullanıcılar da dahil olmak üzere, Gensler'in önceki açıklamalarıyla tutarlı olan bu yeni düzenlemelerin temelini oluşturdu.

Yeni kurallara göre, yatırımcıların platformda sahip olduğu tüm dijital varlıklar, platform varlıkları olarak değerlendirilecek. Bu, çoğu şirketin bilançolarını etkileyecek ve onları SEC incelemesi altında bırakacaktır.

Geçen yıl, Coinbase bilançosunda 21,3 milyar dolar varlık ve yükümlülük bildirdi; O sırada dijital varlıklarda 278 milyar dolar vardı. SEC kayıt gerekliliklerine göre, 50 milyon dolardan fazla varlığa sahip herhangi bir şirket, derhal Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun yargı yetkisine girer.

Bu nedenle, likidite sağlayıcıları ve otomatik piyasa yapıcıların, bilançolarına dijital varlıklar eklenmesi durumunda SEC'e kaydolmaktan başka seçeneği olmayabilir. Devlet tahvillerinde özellikle bayi veya bayi tanımında kripto piyasası katılımcılarının dahil edilmesi gibi başka öneriler de var.

Nihayetinde bu, SEC'e kaydolmaları ve federal menkul kıymetler yasalarına ve düzenleyici yükümlülüklere uymaları gerektiği anlamına gelir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ