SWIFT, kurumsal eylem iş akışının doğruluğunu artırmak amacıyla Symbiont ile ortaklığa girmiştir.

Ripple: Blockchain Ödemelerini Test Etmek İçin SWIFT – XRP Dahil Mi?

 SWIFT, kurumsal eylem iş akışının doğruluğunu artırmak amacıyla Symbiont ile ortaklığa girmiştir. SWIFT zaten Ripple ile çalışırken, bazıları ortaklığın Ripple ve XRP’yi içereceğini düşünüyor.

Dünyanın önde gelen güvenli finansal mesajlaşma hizmetleri sağlayıcısı olan Dünya Çapında Bankalararası Finansal Telekomünikasyon Derneği  SWIFT, dünya çapındaki binlerce kullanıcısı için gelir getirmeyen faaliyetlerde operasyonel verimliliği iyileştirmesine yardımcı olmak için Symbiont'tan yararlandı.

Salı günü yapılan duyuruya göre, blok zinciri kullanarak karmaşık küresel finans sorunlarına anahtar teslimi çözümler sunmaya odaklanan lider bir teknoloji şirketi olan Symbiont, SWIFT'in kurumsal eylem iş akışının doğruluğunu artırmasına yardımcı olacak.

 Küresel işlemler, ara bağlantı ve kurumsal iş akışının daha karmaşık hale gelmesiyle birlikte, temettü ödemeleri, birleşmeler, takas teklifleri, açık artırmalar ve diğer kurumsal eylemler gibi konularda otomatik iletişim bir zorunluluk haline geldi.

Symbiont'un kurumsal blok zinciri platformundan yararlanan SWIFT, kurumsal ortaklarının önemli bilgileri yatırımcılar, alacaklılar ve diğer paydaşlarla gerçek zamanlı olarak, maliyetleri yüzde 30'un üzerinde azaltarak ve piyasa katılımcıları için riskleri en aza indirerek paylaşmasını sağlayacak.

Yeni ortaklık kapsamında, SWIFT mesajlarından gelen kurumsal eylem verileri, SWIFT Tercümanı tarafından çevrilecek ve Symbiont'un blok zincirine yüklenecektir. Akıllı sözleşme teknolojileri daha sonra katılımcılar arasında paylaşılan bilgileri karşılaştırabilir ve gerçek zamanlı olarak koruyucular arasındaki tutarsızlıkları, çelişkileri veya tutarsızlıkları işaretleyebilir.

SWIFT'in Baş İnovasyon Sorumlusu Tom Zschach, "Symbiont'un Meclisini ve akıllı sözleşmeleri SWIFT'in geniş ağıyla bir araya getirerek, birden fazla kurumsal eylem etkinliği kaynağından gelen verileri otomatik olarak uyumlu hale getirebiliyoruz" dedi. Program önümüzdeki iki hafta boyunca pilot olarak uygulanacak ve her şey yolunda giderse SWIFT'in 200 ülkedeki 11.000'den fazla kurumuna büyük fayda sağlayacak.

Bu, finansal haberleri iletmenin ötesine geçmeye çalışırken SWIFT'in blok zinciri teknolojisinin gücünden yararlanmaya çalışırken yaptığı en son hamledir. Daha önce, para aktarıcısı “ödemelerin ve menkul kıymet işlemlerinin işlenmesi için sınır ötesi altyapısını temel olarak yenilemek” istediğini belirtmiş ve blok zinciri teknolojisini yerleştirmeyi amaçlayan çeşitli girişimlere girişmişti.

Kolay Bir Rota Değil

Ancak iddialı planı, onu Ripple gibi oyuncularla zorlu bir rekabet içine sokuyor. SWIFT'e alternatif olarak blok zinciri rotası, Ripple'ın sınır ötesi ödemelerde SWIFT'e açık bir şekilde meydan okuduğu 2016'dan bu yana demleniyor. Zaten, XRP'nin arkasındaki blok zinciri şirketi Ripple, ilk defter altyapısı aracılığıyla sınır ötesi ödemeleri atlıyor. Blockchain firmasının ayrıca Moneygram, Brezilya bankası Travelex ve Arap devi coss-boarder ödeme hizmeti sağlayıcısı Tranglo dahil olmak üzere bir savaş sandığı var.

Yükseltilmiş güvenlik özelliklerinin yanı sıra, Ripple, yaklaşık 4-7 saniyelik oldukça yüksek ödeme hızlarına ve diğer hizmet sağlayıcıların önüne geçen çok ucuz ücretlere sahiptir. SWIFT, küresel finansın önemli bir kilit noktası olmasına ve bozulmaya hazır görünmesine rağmen, büyük ölçüde eskimiş altyapısı göz önüne alındığında, blok zincirine yükseltmesinin gecikmiş olduğu kanıtlanabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ