Ripple davalık oldu

Ripple geçtiğimiz hafta yaşanan altkoin dalgasının başını çekerek neredeyse 4 dolar sevilerine kadar ulaşarak dikkatleri üzerine çekmişti. Hacim sıralamasında 2. sıraya kadar yükselen koin geliştiricisi olan şirketin banka ve finans kurumlarıyla yaptığı anlaşmalarla biliniyor. İşin az bilinen kısmı ise bildiğimiz ve satın aldığımız Ripple'ın yani XRP'nin aslında bu bahsi geçen kripto para olmadığı. Yani burada şirket bir pazarlama hamlesi olarak XRP  böyle tanıtıyor fakat gerçekte yine Ripple blok zinciri altyapısı kullanan ama finansal kuruluşlar için kapalı devre çalışan başka bir kripto paraları var ve normal kullanıcılar da buna ulaşamıyorlar. İşte aslında bankalar arası işlem gören ve transferi yapılan para bu R3. 

Haberlere göre R3 ismindeki bu kripto para ile bildiğimiz Ripple davalık olmuş gibi görünüyor. Davanın sebebi ise Ripple henüz çok düşük seviyelerdeyken yapılan bir anlaşma. Anlaşmaya göre XRP'nin CEO'su Chris Larsen R3 CEO’su David Rutter'dan Ripple'ın sağladığı imkanlar üzerinden 5 milyar adet XRP alacak. Tabii anlaşma 2016'da yapılırken XRP'nin fiyatı sent seviyelerinde olduğundan son artış büyük bir tartışmayı ateşlemiş gibi görünüyor. 

İsmini son zamanlarda kriptokrasi aleminde sıkça duyduğumuz Goldman Sachs, J.P. Morgan ve Morgan Stanley da R3 ile anlaşmalarını geri çekmiş durumda. XRP'in rekor seviyelerinden sonra yaşadığı değer kaybında, düzeltmenin dışında bu durumunda etkili olduğu konuşulan söylentiler arasında. Bakalım bu durum Ripple'ın seyrini nasıl etkileyecek. Son düzeltmeyle birlikte Ripple ikincilik tahtını Ethereum'a bırakmış gibi görünüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ