Ripple, geçen yıl CBDC özel defterinin piyasaya sürülmesinin ardından CBDC alanını araştırıyor.

Ripple: Dünya Merkez Bankası Dijital Para Birimi XRP Defterini Mi Temel Alacak?

Ripple, geçen yıl CBDC özel defterinin piyasaya sürülmesinin ardından CBDC alanını araştırıyor. Blockchain firması aynı zamanda Avrupa'nın düşünce dijital Euro derneğinin destekleyici bir ortağıdır.

Anthony Welfare  Ripple'ın CBDC danışmanı tarafından sağlanan bilgilere göre Ripple, merkez bankası dijital para birimi girişimleriyle ilgili çeşitli iyi haberleri paylaşacak.

En iyi kripto etkileyicisi Sentosumasaba Salı günü, Ripple'ın Bhutan ve Palau dahil olmak üzere ulusal dijital para birimlerinin lansmanı konusunda birkaç ülke ile görüştüğünü tweetledi. Refah  Ripple'ın CBDC Avrupa ve küresel ortaklıklar konusundaki Kıdemli Danışmanı, Sentosumasaba'nın tweet'lerine yanıt vererek blockchain firmasının önümüzdeki birkaç hafta içinde daha fazla CBDC işbirliğini duyurmaya hazır olduğunu söyledi.

Ripple, 2021'de XRP Ledger'ın özel versiyonunu piyasaya sürdüğünden beri, çeşitli CBDC programları geliştirmede giderek daha aktif hale geldi. Geçen hafta ABD, düşünce kuruluşu dijital dolar projesini başlattı ve bu “teknik sanal alan programının” ilk katılımcıları arasında Ripple'ı seçti. Bu yılın başlarında, Avrupa düşünce kuruluşu dijital Euro birliği olan Ripple, destekleyici ortaklarından biri olarak Ripple'ı da dahil etti.

Bu ortakların sorumluluklarından biri, dijital Euro ve CBDC'lerin büyümesini ve gelişmesini teşvik etmektir. Geçen yıl Eylül ayında, Ripple Labs ve Bhutan'ın para otoritesi, güney-orta Asya ülkesinde bir CBDC başlatmak için ortaklık kurdu. Ripple, sınır ötesi ödemeleri geliştirmek için Bhutan'ın dijital Ngultrum'unu yayınlamaktan ve yönetmekten sorumlu olacak.

Kasım 2021'de blockchain formu, pasifik adasının iklim dostu bir dijital para birimi geliştirmesine yardımcı olmak için Palau cumhuriyeti ile de işbirliği yaptı. Ancak duyuru, Palau'nun dijital para biriminin CBDC'den ziyade USD destekli bir stabilcoin'e benzer özelliklere sahip olacağını belirtiyor.

Blockchain firması, üç ay önce ilk çevrimiçi CBDC hackathon'u olan "Ripple CBDC inovasyonunu" gerçekleştirdi. Çeşitli amaçlar için CBDC ile ilgili uygulamalar geliştiren yarışmaya yaklaşık 483 kişi katıldı. Bu uygulamalardan bazıları, CBDC'ler ve kripto para birimleri arasındaki birlikte çalışabilirliği geliştirmekti. Böylece CBDC'lerin perakende işlemlerde kullanılması daha kolay hale geliyor.

Diğerleri, banka hesabı olmayan nüfusun bankacılık hizmetlerine kolay erişimini sağlamaktı. CBDC yenilik web sitesi, ilk finalist listesinin 8 Eylül 2022'ye kadar hazır olacağını belirtiyor. Bu listedekiler yarışmanın bir sonraki aşamasına geçecek.

Ripple-SEC Davasında Sonraki Adımlar

Perşembe günü, Avukat James K. Filan, Twitter üzerinden Ripple-SEC davası hakkında güncellemeler sağladı. Brifing aşamasında olan davada hala birkaç anlaşmazlık olduğunu söyledi. Bahsettiği şeylerden bazıları, bilirkişi raporları ve ifade tutanakları ve bilirkişi tanıklığının hariç tutulmasına yönelik önergelerin mühürlenmesidir (“Daubert” itirazları).

Ripple şu anda Yargıç Torres'in konuyla ilgili karar vermesini bekliyor. Filan, düzenleyicinin William Hinman'ın tanıklığını gizli tutmak için avukat-müvekkil ayrıcalığını kaybetmesi durumunda SEC'in muhtemelen ara temyiz başvurusunda bulunacağını tahmin ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ