XRP Defterindeki Federe Yan Zincirler, CBDC'leri barındırmak için gerekli altyapı desteğini sağlayacaktır.

Ripple: Dünya Merkez Bankası Dijital Para Biriminin İnşası XRPL

 XRP Defterindeki Federe Yan Zincirler, CBDC'leri barındırmak için gerekli altyapı desteğini sağlayacaktır.

Ripple CTO'su, XRP Ledger'ın son derece iyi bir operasyonel hıza, inanılmaz ölçeklenebilirliğe, cazip bir ücret politikasına ve kilit USP'leri olarak çok daha fazlasına sahip olduğunu söyledi.

Dünyanın önde gelen ekonomilerinden bazıları, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) fikrini araştırıyor ve blockchain girişimi Ripple, gelişmeleri yakından izliyor. Raporlara göre, Ripple'ın XRP Defteri, geliştirilen bir dizi CBDC'ye ev sahipliği yapabilir.

Rapor, XRPL'nin Federe Yan Zincirlerinin Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin  CBDC'ler geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynayabileceğini belirtiyor. Twitter'da Bay Janke, merkez bankalarının CBDC'leri için merkezi olarak kontrol edilen ağlara sahip olmayı tercih edeceklerini açıkladı. Ancak, likidite akışı ve kullanıcı tabanından yoksun olacakları için bu tür platformları sıfırdan inşa etmek zor olacaktır. Geçen hafta Twitter ileti dizisinde Bay Jake şunları yazdı:

Gelişen herhangi bir yeni ağda, yerleşik kullanıcılar ve değer her zaman bir zorluk olacaktır. @RippleXDev'in yeni Federe Yan Zincir  XBridge konsepti, hükümetler ve XRPL tarafından sağlanan farklı ödeme ağları arasında birlikte çalışabilirlik için inanılmaz bir rol oynayabilir.

XRP Ledger'ın Federal Yan Zincirleri, CBDC kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu mantık, fikir ve yönetişim altyapısını kolayca yönetebilir. Ayrıca, farklı kullanım durumları için daha esnek ve ayarlanabilirdirler. XRP Ledger'ın Federe Yan Zincirleri, ana akım blok zincirleriyle birlikte çalışabilirlik de sağlayabilir.

Bay Jake şöyle açıkladı: “XBridge, varlıkların farklı defterler  yani XRPL<->USD-L arasında transferini sağlar. Bir federe yan zincir merkezi veya merkezi olmayan, açık veya özel olabilir, doğrulayıcıları herhangi bir fikir birliği mekanizmasını takip edebilir. Kanun ve düzenlemeleri uygulamak için herhangi bir özellik uygulanabilir”.

XRPL Diğer Blok Zincirlerinden Daha İyidir

Apex Developer Summit 2022'de konuşan Ripple CTO'su David Schwartz, ağırlığını ve desteğini XRP Ledger'a verdi. Ayrıca XRP Ledger'ın başarısının ve popülaritesinin arkasındaki "gizli sosu" da açıkladı. Konuşması sırasında Bay Schwartz, XRP Ledger'ın 2022'de benimsenmesinin alevlendiğini söyledi. "XRP ve XRP Ledger ile karşılaştırılamaz" diye ekledi.

Bunun arkasındaki nedeni açıklayan Ripple CTO'su, XRP Ledger'ın son derece iyi bir operasyonel hıza, inanılmaz ölçeklenebilirliğe, cazip bir ücret politikasına ve kilit USP'leri olarak çok daha fazlasına sahip olduğunu söyledi. Ek olarak, XRP Ledger, çevre dostu bir doğrulayıcı yapıya sahip olması nedeniyle de popülerdir.

Bay Schwartz ayrıca, XRP Ledger'ın yerleşik bir merkezi olmayan borsaya (DEX) sahip ilk blok zinciri olduğunu da sözlerine ekledi. XRPL, tokenleştirme ve likidite yönetimi için zengin bir araç ekosistemine sahiptir. Bay Schwartz, XRP'nin tasarımına en erken katkıda bulunanlardan biri oldu. Tüm bu avantajların XRP Ledger'ı diğer blok zincirlerinden "farklılaştırabileceğini" de sözlerine ekledi.

 Bununla birlikte, XRP Ledger'ın hala CBDC'leri barındıran karmaşık bir altyapıyla başa çıkmak için yeterli olgunluk kazanması gerekiyor. Q4 2022'deki XBridge değişikliği, şu anda inceleme ve test aşamasında olan Federe Yan Zincirler tasarımını etkinleştirecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ