Ripple, giderek daha fazla talep gören CBDC projelerinin geliştirilmesinde çok sayıda ülke ile birlikte çalışıyor.

Ripple, Hindistan

Ripple, giderek daha fazla talep gören CBDC projelerinin geliştirilmesinde çok sayıda ülke ile birlikte çalışıyor.
Büyük bir ekonomi olan Hindistan, pilot bir CBDC üzerinde çalışıyor ve bazıları Hindistan Merkez Bankası'nın (RBI) Ripple'ın teknolojisinden yararlanabileceğini öne sürdü.

Ripple, son zamanlarda CBDC'lerin geliştirilmesiyle büyük ilgi görüyor. Ripple'ın arkasındaki ekibin ve zaten başarılı olan projelerin gösterdiği gibi, Ripple'ın teknolojisi CBDC'lerin geliştirilmesi için çok uygundur. Son raporlar, Ripple teknolojisinden en son yararlanan ülkenin Hindistan olduğunu öne sürüyor. Hindistan dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olmaya devam ettiği için bu hiç de küçük bir başarı değil.

Ripple, merkez bankalarının CBDC'leri basması, yönetmesi, işleme koyması ve yok etmesi için özel bir defter üzerine inşa edilmiş eksiksiz bir platform sunar. Son birkaç yıldır Ripple, yaklaşık 20 merkez bankasıyla CBDC'leri tartışıyor. Halihazırda defter teknolojisini test eden veya kullananlardan bazıları arasında Bhutan'ın merkez bankası Kraliyet Para Otoritesi (RMA) yer alıyor.

Hindistan'ın CBDC Lansmanı İçin Ripple'a İhtiyacı Var

Hindistan kısa süre önce perakende ve toptan kullanım için CBDC'lerin kullanımına ilişkin bir pilot proje başlattı. Hızla büyüyen bir ekonominin mali sisteminde acilen reform yapması gerekiyor, ülkenin merkez bankası Hindistan Merkez Bankası (RBI), bir milyon CBDC kullanıcısına hızla ulaşmak için iddialı bir plana sahip. Hükümete göre, "dijital rupi" olarak adlandırılan CBDC, finansal katılım ve gelişmiş ödeme sistemleri gibi çok sayıda fayda sağlayacak.

CBDC'nin benimsenmesini başlatacak ve hızlandıracak altyapı azdır ve bu nedenle çoğu hükümet halihazırda kurulmuş ve mükemmelleştirilmiş projeleri inceledi ve birçoğu için hiçbiri Ripple tarafından sunulandan daha iyi değil. Hindistan'ın iddialı hedefine ulaşması için birçok kişi, merkez bankasının Ripple teknolojisinden yararlanacağını düşünüyor.

#CBDC lansmanında #Hindistan'a kimin yardım ettiğini merak ediyor musunuz??? #dalgalanma??? #XRPL #PrivateLedger???#RETWEET #XRPArmyhttps://t.co/wo42kBj5hC

— Digital PerspectivesPermaBull (@DigPerspectives) 6 Nisan 2023

Ripple, Hindistan hükümeti ile birlikte çalışırsa, bu, XRP faydasını artıracak ve uzun vadeli başarısını garanti edecektir. Ek olarak, en büyük ekonomilerden biriyle çalışmak, teknolojisini doğrulayacak ve daha fazla ülkeyi teknolojiyi keşfetmeye ve test etmeye çekecektir.

CBDC'lerin geliştirilmesi için defter teknolojilerinin benimsenmesi doğru yönde atılmış bir adım olsa da, CBDC'lerin finansal mahremiyet açısından büyük ölçüde tehlikeli olduğu bir sır değil. Analistler, CBDC'lerin hükümetlere vatandaşlarının para kullanımı üzerinde benzersiz bir kontrol sunacağını savundu. Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimleri, yatırımcılara hükümetin veya merkez bankalarının etkisi olmadan CBDC'lerin sunduğu avantajları zaten sunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, Florida Valisi Ron Desantis ve Texas Senatörü Ted Cruz, Desantis'in onları "Big Brother'ın Dijital Doları" olarak etiketlemesiyle eyaletlerinde CBDC'leri çoktan reddetmişti.

Ripple'ın geleceği, fintech şirketinin XRP tokenleri ihracıyla ilgili olarak SEC ile hâlâ yasal bir savaşa girmesiyle şüpheli olmaya devam ediyor. Bu kendi başına şirketin yeni ortaklıklar kurmasını engellemedi, ancak çoğu potansiyel ortağı onun teknolojisiyle çalışmaktan caydırdı. XRP meraklıları ve Ripple yöneticileri, Ripple'ın galip geleceğine olan inançlarında sarsılmaz ve son yasal işlemler, davanın sona yaklaştığını belirtti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ