Ripple, IOTA ve Stellar Lumen, ISO 20022 kapsamında SWIFT ile el ele çalışacak.

Ripple, IOTA ve Stellar Lumens, ISO 20022 Yönetmeliği Kapsamında SWIFT İle Çalışabilir

Ripple, IOTA ve Stellar Lumen, ISO 20022 kapsamında SWIFT ile el ele çalışacak.SWIFT, Mart 2023'ten Kasım 2025'e kadar sisteme geçiş yaptığını açıkladı.

Ripple, IOTA ve Stellar Lumen'in ISO 20022 düzenlemesi kapsamında SWIFT ile çalışmak için uygun olduğu bildiriliyor. ISO 20022, tüm finansal standart girişimleri tarafından kullanılması amaçlanan tek bir standardizasyon yaklaşımıdır. Başka bir deyişle, piyasa yapıları, finansal kuruluşlar ve bankaların müşterileri arasında birlikte çalışabilirliği sağlar. SWIFT, müşterilerin Mart 2023'ten Kasım 2025'e kadar ISO 20022'yi benimseme yolculuğunun farklı aşamalarında olacağını duyurdu. SWIFT'e ek olarak The Clearing House, Federal Reserve, Bank of England ve Nijerya Interbank Settlement gibi piyasa altyapıları System (NIBSS), 2022 ile 2025 yılları arasında ISO 20022'ye geçme planlarını açıkladı.

Ripple, Mayıs 2020'de Standard bünyesinin bir parçası olduğunu duyurdu. Distributed Ledger Technologies (DLT), aracıları süreçlerden uzaklaştırdığı için işlem maliyetlerini azaltabilir ve işlem süreçlerini hızlandırabilir. SWIFT'in ISO 20022'ye geçme kararı, bunu üye kurumları için çoğaltmaktır.

Ripples ISO 20022 üyeliği, müşterilerin RippleNet'i kullanarak küresel finans kurumlarının bir ağına erişmesine ve tüm karşı taraf bağlantıları için standartlaştırılmış bir API'ye bağlanmasına olanak tanıyacak. ISO 20022 standardına bağlı kalarak, tüm finansal kurumların 2022 yılına kadar aynı ödeme standardına/yetkisine uyması gerekeceğinden, DLT'nin geleneksel finans ve ödemeler dünyasındaki potansiyelini göstermek için daha fazla doğrulama sağlanmaktadır.

Ripple'ın SWIFT'e Göre Teknik Üstünlüğü Var

Çeşitli manuel müdahaleler gerektiren yapılandırılmamış veriler ve kapalı ağlar gibi çeşitli faktörler, sınır ötesi ödemelerin maliyetleri düşürme, müşteri verilerini koruma ve müşteriler için uygun maliyetli ve hızlı ödeme hizmetleri sağlama hedeflerini büyük ölçüde etkilemiştir. Çoğu SWIFT üyesi kurumun birden fazla eski sistem üzerine inşa edilmiş Temel Bankacılık Altyapıları olduğundan, operasyonlarını yeni ödeme standartlarını karşılayacak şekilde değiştirmek maliyetli hale geldi.

Ripple için RippleNet platformu zaten sınır ötesi ödemelerle uyumludur ve kullanıcıların paralarına anında erişmelerini sağlar. Daha düşük maliyetlere ek olarak, işlemler dört saniye gibi kısa bir sürede sonuçlandırılır. Ripple gibi DLT şirketlerinin, teknolojik yenilikleri zaten maliyet ve hız zorluklarını ele aldığı için bir avantaja sahip olduğu iddia ediliyor.

ISO 20022 üyeliği, Ripple için yalnızca olumlu sonuçlar verebilir çünkü bu, Ripple'ın artık RippleNet platformunu SWIFT ve üye kurumları tarafından kullanılacak olan aynı standarda - kurumun arka uç dahili sistemlerine - uyarak daha büyük ölçekte sağlayabileceği anlamına da gelebilir. örneğin, Ambargo/Yaptırımlar, Düzenleme, Rezervasyonlar, Dolandırıcılık, Limitler, vb. için, mesaj standardı ve yapısı benzer olacağından ve ISO 20022'ye dayalı olacağından artık RippleNet'e kolayca arayüzlenebilir.

ABD Federal Rezervinin ayrıca Kasım 2023'e kadar ISO 20022 sistemine geçme planları olduğu bildiriliyor. XDC, ALGO, HBAR, QNT, MIOTA ve ADA'nın hepsinin ISO 20022 ile uyumlu olduğu söyleniyor. Para birimi kodlarının geliştirildiği söyleniyor ISO 4217 kapsamında itibari paralar için. Ancak kriptoların resmi kodları yoktur. Resmi olmayan ISO kodları kullanıyorlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ