Şimdi, Dijital Ticaret Odası, 26 Eylül'e kadar özetini sunmayı planlıyor.

Ripple: İyi Mi, Kötü Haber Mi? Dijital Ticaret Odası Davaya Katılacak

Şimdi, Dijital Ticaret Odası, 26 Eylül'e kadar özetini sunmayı planlıyor. Özellikle, bir “amicus curiae” genellikle bir davaya taraf olmayan bir kişi veya grup tarafından kurulur.
New York'taki bir Güney Bölge Mahkemesi, Amerika Birleşik Devletleri kripto savunma grubu olan Dijital Ticaret Odası'nın  CDC  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında devam eden yasal mücadelede "amicus curiae" olarak işlev görme talebini onayladı.  ve Ripple Labs. Haberlere göre, Yargıç Analisa Torres Çarşamba günü verdiği bir kararla onay verdi. Onay durumunda, CDC artık davayla ilgili gerekli bilgi, uzmanlık veya içgörü ile mahkemeye yardımcı olmaya hak kazanır.
Özellikle, bir “amicus curiae” genellikle bir davaya taraf olmayan bir kişi veya grup tarafından kurulur. Bununla birlikte, birey veya grup, kararları etkilemek amacıyla bir özet sunmak için Mahkeme'nin onayını talep eder. Bildirildiğine göre, CDC, ABD düzenleyicisi ve Ripple arasında devam eden yasal mücadeleye büyük ilgi duyuyor.

CDC, Raporunu 26 Eylül'e Kadar Sunacak

Şimdi, CDC, özetini 26 Eylül'e kadar sunmayı planlıyor. Gruba göre, özetinde Ripple'ın XRP satışlarının menkul kıymet olarak çalışıp çalışmadığına dair bir görüş almayacak. Ancak, sanal varlıkların ilk arzı için ilgili geçerli yasal emsallerden yararlanma sözü verdi.

Dahası, “mahkemeyi, hiçbir federal yasa veya düzenlemenin bir blok zincirinde kayıtlı bir dijital varlığın yasal karakterizasyonunu yönetmediğini bilmesini” planlıyor.

Özellikle CDC, Mahkeme tarafından verilen nihai kararın dijital varlık alanı üzerinde ağır etkiler yaratma eğiliminde olduğunu ileri sürmüştür. Gruba göre, menkul kıymet işlemlerinde elde edilen kanunun ikincil işlemler için geçerli olandan farklı olup olmadığını göstermeye yardımcı olacaktır.

Twitter'da @Belisarius2020 olarak tanımlanan XRP yanlısı bir aktivist ve avukat, gelişme hakkında daha fazla konuştu. Ona göre CDC, Mahkemeyi dijital varlıkların ve işlemlerin iki ayrı varlık olarak çalıştığına ikna etmeyi amaçlıyor. Dahası, Mahkeme Ripple satışlarını yatırım sözleşmeleri olarak kabul etse bile avukat kripto alanı için olumlu bir sonuç öngörüyor. Grubun kavgaya karışmasını Ripple veya XRP için ne iyi ne de kötü olarak görüyor. Ona göre, böyle bir hareket mantıklı ve kripto endüstrisinin devam eden işleyişine yardımcı oluyor.

Ripple ve SEC Arasındaki Yasal Mücadelenin Arka Planı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden yasal savaşın 2020'de başladığını hatırlayın. Ardından ABD düzenleyici, Ripple'ı yatırımcılara 1,3 milyar dolar değerinde lisanssız menkul kıymet satmakla suçladı. Bildirildiğine göre, Ripple ve hissedar olduklarına inanılan yöneticilerine karşı dava açma suçlamasına dayandı. Özellikle, Ripple tepkisinde, düzenleyicinin operasyonlarını takip etme yetkilerine meydan okudu. Ayrıca, SEC'in hareketini yasa dışı olarak nitelendirerek XRP'nin bir menkul kıymet olmadığını savundu.

Son zamanlarda, iki yıl süren dava, ABD mahkemesinin SEC tarafından “Hinman konuşmasının” yayınlanmasına karar vermesiyle başka bir boyut kazandı. Mahkeme, Ripple'ın savunmasını kolaylaştırabilecek bir konuşma belgesini örtbas ettiği için SEC'i çarptı. Henüz bir sonu görünmeyen mahkemenin nihai kararı, XRP'nin durumunu yasal olarak tanımlama eğilimindedir. Şimdi, SEC lehine bir karar, ajansı diğer benzer projelerde benzer bir hesaplaşmaya teşvik edecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ