Blockchain monitörü Whale Alert tarafından yapılan analiz, Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb'in 2014-2019 arasında bir milyardan fazla XRP sattığını gösteriyor.

Blockchain monitörü Whale Alert tarafından yapılan analiz, Ripple kurucu ortağı Jed McCaleb'in 2014-2019 arasında bir milyardan fazla XRP sattığını gösteriyor.

6 Şubat'ta yayınlanan bir Medium gönderisinde Whale Alert, McCaleb'in toplam arzın yaklaşık % 5'ine karşılık gelen 4.7 milyar XRP daha satması gerektiğini tahmin ediyor. Bugünün fiyatlarından bakıldığında, bugüne kadar XRP satışları yoluyla yaptığı 135 milyon dolarlık Whale Alert tahmini satışı aslında tam olarak bir milyar ABD dolarından fazla değere sahip.

McCaleb geçen ay 19 milyon veya 5,4 milyon dolarlık XRP daha sattı - ve Whale Alert, XRP satışlarını sınırlayan anlaşmalar sona erdiğinde oranın bu yıl artacağına inanıyor.

"Şu anda, hepsini satması yaklaşık 20 yıl alacak. Ancak faaliyetleri, 2020'de bir süre sonra sona erecek olan Ripple ile yapılan anlaşma ile sınırlıydı."

Haberler Twitter'da bazı XRP sahiplerini telaşlandırdı.

Whale Alert “İnsanları uyarmak istemedik, ama şimdi neler olup bittiğini daha iyi görebileceklerini umuyoruz” diyor.

90.000 İşlem Analiz Edildi

Whale Alert, McCaleb'a ait olarak tanımladığı adresleri blogunda, forum mesajlarında ve kamu hesaplarında bulunan bilgilerle paylaştı.

"90.000'den fazla işlemi analiz ederek, bir yerleşim hesabı ve aktif olarak sattığı kişisel hesapları hesaba kattığımızda yaklaşık 8 milyar XRP’yi izleyebildik."

Whale Alert, 1.05 milyar XRP'nin neredeyse sadece Bitstamp aracılığıyla satıldığını söylüyor.

Whale Alert, McCaleb’in satışlarının XRP'nin fiyatını etkileyip etkilemediğini belirleyemedi, ancak şunları söyledi: “yalnızca XRP sattığı için mevcut net miktara ekliyor.”

Mt Gox, Ripple ve Stellar'ın Arkasındaki Adam

McCaleb, Mt Gox borsasını yaratan ve Stellar'ı (XLM) kurmuş olan kripto para biriminin tarihinde önemli bir figür.

Ayrıca, daha sonra Ripple olan 2012'de OpenCoin'i kurdu ve 100 milyar arz önceden çıkarıldığında 9.5 milyar XRP tahsis edildi. Arzın bu büyük payının yıllar içinde tartışmalı olduğu kanıtlanmış durumda.

XRP fiyatı, 2014 yılında tüm varlıklarını satma niyetini açıkladıktan sonra 24 saat içinde % 40 düştü. Daha sonra Ripple ile aylık ve yıllık satışları sınırlayan yedi yıllık bir anlaşma müzakere etti. Anlaşma, McCaleb'in anlaşmanın altıncı yılında bir milyar XRP ve yedinci sırada iki milyar XRP satmasına izin veriyor.

Whale Alertı, şimdi yedinci yılda olduğumuzu söylüyor. “Yazı 2014'ten, bu yüzden bunu 1 yıl olarak alırsanız, 2020'de bir yerde bitmeli” diye açıklıyor.

2016 yılında Ripple tarafından anlaşmayı ihlal ettiğini iddia eden bir davayı takiben, değiştirilmiş bir anlaşma satışlara günlük olarak bir sınır koydu ve şu anda XRP’nin günlük hacminin % 1,5'i olarak belirlendi.

Whale Alert, satılmayı bekleyen milyarlarca daha fazla XRP bulunduğunu belirterek analizini tamamladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ