Ripple, Merkez Bankalarının %90'ının şu anda aktif olarak kendi CBDC'lerini geliştirdiğini söylüyor.

Ripple: Merkez Bankalarının %90

Ripple, Merkez Bankalarının %90'ının şu anda aktif olarak kendi CBDC'lerini geliştirdiğini söylüyor. CBDC anlatısının gün geçtikçe büyümesiyle birlikte firma, XRPLedger'ın Merkez Bankalarına benzersiz avantajlar sağlayabileceğine inanıyor.

Dünyanın dört bir yanındaki Merkez Bankalarının çoğunluğunun kendi Merkez Bankası Dijital Para Birimi'ni (CBDC) piyasaya sürmek için Ripple gibi firmalarla çalıştığı haber olmaktan çıkıyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) bir keresinde 110'dan fazla Merkez Bankasının CBDC gelişiminin bir aşamasında veya diğerinde olduğunu doğrularken, blockchain ödeme şirketi Ripple Labs Inc, CBDC'ler: Fiat'ın Geleceği etiketli yakın tarihli raporunda şunu açıkladı: Merkez Bankalarının %90'ı, para biriminin dijital versiyonunu dalgalandırmaya aktif olarak katılıyor.

CBDC'ler yeni bir yenilik değil, ancak Çin'in Dijital Yuan'ın geniş tabanlı perakende testini başlattığı 2020'den beri önemli bir vızıltı yaratıyorlar. Ripple, bu Merkez Bankalarının çoğunun CBDC'yi benimsemesinin birkaç nedenini vurguladı ve bunlardan biri artan ödeme sistemi verimliliklerini içeriyor.

Dünyanın birçok gelişmiş ülkesinde, dijital ödeme biçimleri merkez sahneye çıktıkça, nakit ödemeler giderek geçerliliğini yitiriyor. Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasıyla birlikte, yüksek maliyet ve yavaş işlem hızı dahil olmak üzere dijital ödemedeki kusurlar ortaya çıktı.

Bir ülkeden diğerine bir transferi tamamlamak için normalde geçen günler yerine, blockchain tabanlı ödemeler birkaç saniye ve en fazla dakika sürebilir. Bu bariz avantaj, birçok kullanıcının teknolojiyi benimsediğini ve birçok ülkede yasal ihale için bir tehdit oluşturduğunu gördü. Bir CBDC ile, ülkenin genel ödeme ortamı, dünyadaki son gelişmelerle eşleşebilir.

Ripple'a göre, CBDC'ler ayrıca ulusal rekabet gücünü artıracak ve yeni kullanım durumlarının tanıtılması, ülkede bir bütün olarak faaliyet gösteren finansal kurumların rolünün yenilenmesine yardımcı olacaktır.

Ripple, CBDC Anlatısına Nasıl Uyuyor?

Ripple, blockchain ödeme ekosisteminde baskın bir lider haline geldi ve yıllar içinde, Merkez Bankalarının kendi CBDC'lerini dağıtabileceği XRPLedger'a dayalı, canlı ve benimsemesi kolay bir çözüm geliştirdi.

Şirkete göre, CBDC platformu istikrar, güvenlik ve dayanıklılık sağlıyor. Merkez Bankalarının, tutarlı standartlar, gizlilik ve güvenlik sağlayan XRP Defterinin kanıtlanmış teknolojisini kullanarak güven oluşturabilmesiyle övünür. XRPLedger ayrıca CBDC'lerin bankalar, fintech'ler ve halk için kullanışlı olabilecek toptan perakende ürünler oluşturmasını sağlayacak.

CBDC geliştirme için XRPLedger'ın diğer dikkate değer faydaları arasında, birlikte çalışabilirlik ve üst üste binen hizmetlerin yanı sıra enerji verimli protokolüne dayalı olarak sürdürülebilirliğe ulaşılmasına yardımcı olması yer alır.

Platformunun CBDC'leri ve Stablecoin'leri sorunsuz bir şekilde destekleyebileceğini vurgulayan Ripple, dijital Ngultrum'unu oluşturmak için Bhutan'ınki de dahil olmak üzere bazı ülkelerin Merkez Bankalarıyla stratejik ortaklıklar imzaladı. Şirket şu anda her ikisi de Merkez Bankalarına kendi CBDC geliştirme yolculuklarında yardımcı olabilecek çözümler yaratan Mastercard ve Visa gibi şirketlerle rekabet ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ