Solana Vakfı ve Ripple, kripto tabanlı iklim değişikliği çözümlerine öncülük etmek için kar amacı gütmeyen yeni bir kuruluş oluşturuyor.

Ripple, Milyar Dolarlık Pazarı Fethetmek ve Dünya Çapında Milyonlarca İnsan İçin İklimi Kurtarmak İçin Solana İle Ortaklık Kuruyor

Solana Vakfı ve Ripple, kripto tabanlı iklim değişikliği çözümlerine öncülük etmek için kar amacı gütmeyen yeni bir kuruluş oluşturuyor. İki blockchain kodanı daha önce bireysel iklim eylemi girişimlerine öncülük etmişti.

Ripple ve Solana, iklim değişikliği için kripto tabanlı çözümlerin kullanımını hızlandırmak için başkalarıyla birlikte çalışıyor. İki blockchain devi, Blockchain x Climate Leadership Network (BxC) adlı yeni kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluşa katıldı.

Aynı zamanda girişimin bir üyesi olan Coindesk, BxC'nin lansmanının İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun 2023 yıllık toplantısında bir GBBC etkinliğinde duyurulduğunu bildirdi.

Girişim ayrıca Eqo Networks, endüstri grubu Global Blockchain Business Council (GBBC) ve blockchain-iklim kolektifi BxCi'yi de üye olarak içeriyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, iklim değişikliğini azaltma çabalarını desteklemek için kripto kullanmayı planladığını söylüyor. Kullanım, büyük ölçüde çevreye zarar vermeyen yeni ekonomiler yaratma etrafında dönecek.

Kolektif ayrıca gerçek dünya uygulamaları ve sosyal faydaları olan blockchain projelerine daha fazla dikkat çekmek istiyor. Bunun nedeni, bunun kriptoyu yalnızca spekülatif amaçlarla kullanmaktan daha mantıklı olmasıdır.

Bence iklim kullanım durumu, diyelim ki spekülatif perakende katılımının ötesinde, gerçek dünyadaki fayda açısından en anlamlı olanıdır.

BxC'nin stratejik danışmanı Daniel Hwang bir röportaj sırasında söyledi.

BxC, kurucu üyeleri Solana Vakfı ve Ripple tarafından Grönland'da tasarlandığı 2022'den beri lansman için hazırlanıyor. İkili, çevre odaklı 1. katman blok zinciri Regen Network ve Association Climate Collective tarafından destekleyici ortaklar olarak birleştirildi.

Bu arada, bu tür iklim odaklı liderlik ağları oluşturma konusunda uzmanlaşmış Eqo Networks ve daha önce Blockchain Altyapısı Karbon Dengeleme Çalışma Grubu olarak bilinen BxCi ve GBBC, projenin girişimlerine öncülük ediyor.

BxC, girişim için destekleyici bir altyapı ekosistemi sağlamak için zaten çalışıyor. Hwang liderliğindeki şirket, insan faaliyetleri tarafından üretilen sera gazlarının sayısını hesaplamaya yardımcı olmak için karbon kredisi ölçümleri geliştiriyor. Hwang'ın ekibi ayrıca eğitim odaklı atölye çalışmaları ve forumlar düzenledi.

Ripple ve Solana, blockchain teknolojisinin iklim üzerindeki etkisini azaltmak için çalışıyor
Daha geniş anlamda BCX, şu anda aktif olan ve kar amacı gütmeyen kuruluşun temelini oluşturacak çalışma grupları da oluşturmuştur. Bunlar, karbon piyasası kayıtları, standartlar ve denetlenebilirlik, politika geliştirme, yenilenebilir finansman ve küresel güneyde gelişmekte olan pazarlar üzerine çalışma gruplarını içerir.

Bu arada girişim, Solana veya Ripple'ın öncü iklim etkisi azaltma eylemine ilk kez dahil olmaları değil. Solana Vakfı, 2021'de karbon emisyonlarını azaltmak için bir soğutucu gaz imha girişimini finanse edeceğini duyurdu. O sırada, aynı zamanda, hisse ispatı Solana blok zincirinin karbon nötrlüğü elde ettiğini de kaydetti.

Benzer şekilde Ripple, 2020'de 2030 yılına kadar karbon nötr olmayı taahhüt etti. 2022'de blok zinciri devi, İklim Taahhüdünü gönüllü olarak imzalayarak bu taahhüdünü yineledi. Ayrıca, kripto endüstrisinde türünün en büyük taahhüdü olan karbon piyasalarını ölçeklendirmek ve güçlendirmek için 100 milyon dolarlık fon sözü verdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ