Ripple kripto para dünyasında son derece tartışmalı bir kripto para birimi. Gelinen noktada en büyük tartışma ise merkeziyet tartışması. Böyle olunca da tartışma XRP’nin bir menkul kıymet olduğu iddiasına dayanıyor.

Ripple MoneyGram Yatırımlarını Artırıyor; Daha Fazla Banka Getirmeyi Planlıyor

Ripple kripto para dünyasında son derece tartışmalı bir kripto para birimi. Gelinen noktada en büyük tartışma ise merkeziyet tartışması. Böyle olunca da tartışma XRP’nin bir menkul kıymet olduğu iddiasına dayanıyor.

Ripple: Büyüme Ufukta

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse - Ripple ailesine daha fazla banka getirmeye olan ilgisini her zaman dile getiriyor. Yakın zamanda gerçekleşen bir SWELL etkinliğinde, dünyanın en büyük üçüncü kripto para biriminin rakibi olarak gördüğü SWIFT'e yönelik eleştirilerde bulundu ve onu “tek yönlü bir mesajlaşma sistemi” olarak değerlendirdi.

Bir SWIFT havale işlemi gerçekleştiriyorsunuz ve bunun tek bir yolu var: “Hey, size bir havale gönderdim” diyen bir not göndermeniz. Bunun, insanların daha iyi teknolojiyi kullanabileceği bir dünyada gerçekleşmesi gerekmiyor.

Ardından Ripple'ın SWIFT’in genel altyapısını geliştirdiğini söyleyerek kripto para birimi XRP’yi kullanma fırsatını şu sözlerle açıklıyor:

Yaptıklarımız gerçekten onlarca yıl önce inşa edilmiş ve 'İki yönlü bir mesajlaşma çerçevesine sahip olalım' diyen çok basit konuşma altyapısını ele geçirdi… Bankaları, finansal kurumları bu yeni teknolojilerin temsil ettiği fırsatlara dile getirmek istedik. Ve bildiğiniz gibi, açıkçası, derin uçtan başlayarak, derin ucun, bu sorunlardan bazılarını kademeli olarak çalışmak yerine, çözmek için dijital varlıkları kullanmaya başladığını söyleyeceğim.

Ripple, daha fazla finansal kuruluş getirmesinin yanı sıra, son birkaç aydır XRP kullanımını büyük ölçüde artıran MoneyGram'daki yatırımlarına da destek verdi. Bilindiği üzere şirket, girişime 20 milyon dolar daha yatırım yapmayı planlıyor.

Garlinghouse konuyla ilgili olarak şu yorumu yapıyor:

Geçtiğimiz ay, MoneyGram'ın Filipinler'e ödemeler için Talep Üzerine Likidite kullanmaya başladığını ve MoneyGram’ın Avrupa ve Avustralya’ya daha fazla genişlemesini desteklemekten heyecan duyduğumuzu ilan etmiştik. Dijital varlıklar ve blok zinciri teknolojisi, sınır ötesi ödemeler üzerinde muazzam bir etki yaratma potansiyeline sahip. MoneyGram ve Ripple’da buna örnek.

MoneyGram’ın başkanı ve CEO'su Alex Holmes, ortaklığın ne kadar sağlam olduğuna inandığını şu sözlerle açıklıyor:

Ripple ile olan ortaklığımız hem geleneksel para transferi hem de dijital varlık endüstrisi için dönüştürücü durumda. İlk defa, saniyeler içinde para birimlerini transfer ediyoruz. Bu ilk başarı, Talep Üzerine Likidite kullanımımızı genişletmeyi hızlandırmamızı teşvik ediyor.

Sorunlar Devam Ediyor

Maalesef, Ripple için ortam öyle toz pembe değil. Şirket hala, Ripple'ın sahte reklamcılıkla uğraştığını iddia eden ilk yatırımcılarının çoğundan büyük bir toplu davayla karşı karşıya. Ripple, para birimini menkul kıymet dışı olarak pazarladığını iddia etse de, bazı yatırımcılar aksini iddia ediyor ve XRP'nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kılavuzluğu ve kurallarına girmesi gerektiğine inanıyor.

Yazının yazıldığı sırada, XRP 0,22 dolardan işlem görüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ