Bu yazımızda sizlere Ripple nedir, XRP nedir ve Ripple (XRP) ile ilgili olarak en ayrıntılı bilgileri sunmaya çalışacağız.

Bu yazımızda sizlere Ripple nedir, XRP nedir ve Ripple (XRP) ile ilgili olarak en ayrıntılı bilgileri sunmaya çalışacağız.

Ripple (XRP)

XRP, Visa, Western Union gibi rakiplerle rekabet etmek ve blockchain teknolojisini kullanarak uluslararası ödemeleri elden geçirmek isteyen bir sınır ötesi ödeme şirketi olan Ripple tarafından kullanılan bir kripto para birimidir. Bu kılavuz XRP'nin nasıl çalıştığını, Ripple'ın XRP'yi nasıl kullandığını açıklayacak ve size XRP coinlerini nasıl satın alacağınızı, takas edeceğinizi ve depolayacağınızı gösterecek.

Ripple (XRP) Nedir?

2012'de piyasaya sürülen XRP, şu anda dünyanın en büyük kripto para birimlerinden biridir. Hızlı, uygun fiyatlı ve güvenilir sınır ötesi ödemeler sunmayı amaçlamaktadır. Hem XRP hem de XRP Ledger, küresel ödeme endüstrisini dönüştürmek için tasarlanmış bir dizi çözüm geliştiren ABD teknoloji şirketi Ripple tarafından kullanılıyor.

“Blok zinciri devrimi, sistemin dışından olmayacak; sistemin içinden gerçekleşecek. " - Brad Garlinghouse, Ripple CEO'su…

Ripple, sınır ötesi ödeme çözümleri sağlamaya odaklanmış, 300'den fazla çalışanı olan, San Francisco merkezli bir teknoloji şirketidir.

Ripple’ın temel amacı, dünyanın finans kurumları arasında daha verimli işlemler sağlayan küresel bir yerleşim ağı oluşturmaktır.

Platform, kullanıcıların - özellikle finans kurumlarının - dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir para biriminden başka bir para birimine saniyeler içinde para transfer etmesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, SWIFT gibi eski sistemlere olan ihtiyacı ortadan kaldırmayı amaçlayan iddialı bir hedeftir.

Daha ileri gitmeden önce, "Ripple" teriminin birkaç farklı şeye atıfta bulunmak için sıklıkla birbirinin yerine ve genellikle yanlış kullanıldığını belirtmeliyiz.

XRP Nedir?

XRP, Ripple ağındaki işlemleri kolaylaştıran dijital para biriminin adıdır. Aktarılan iki para birimi arasında etkin bir köprü görevi görür ve ayrıca gerektiğinde bir likidite kaynağı görevi görür. XRP, eşler arası sunuculardan oluşan bir ağ üzerinde çalışan açık kaynaklı bir blok zinciri olan XRP Ledger'ın yerel varlığıdır.

Ripple Nedir?

Bu, Ripple ödeme protokolünü ve ağını geliştiren Amerikan teknoloji şirketidir. Başlangıçta OpenCoin olarak bilinen şirket, daha sonra 2015 yılında Ripple olarak yeniden markalaşmadan önce Ripple Labs olarak işlem gördü.

RippleNet Nedir?

Bu, Ripple’ın dünya çapındaki ödeme sağlayıcıları ağıdır. Bankaların, ödeme sağlayıcıların, dijital varlık borsalarının ve kurumsal varlıkların farklı ödeme ağlarını birbirine bağlar ve hem fiat hem de kripto para birimlerini kabul edebilir.

XRP ve Ripple: Fark Nedir?

"Ripple" terimi genellikle XRP kripto para birimini tanımlamak için kullanılır, ancak bu aslında yanlıştır.

Ripple, sınır ötesi ödemeleri göndermeyi daha hızlı, daha kolay ve daha uygun maliyetli hale getirmeyi amaçlayan Kaliforniya merkezli teknoloji şirketidir.

XRP (XRP), farklı fiat para birimleri arasında bir köprü görevi gören ve bir likidite kaynağı olarak Ripple ağındaki işlemleri kolaylaştıran bağımsız dijital varlıktır.

XRP Nasıl Çalışır?: Ripple'ın Arkasındaki Teknoloji

Uluslararası para gönderme yöntemleri güncelliğini yitirmiş ve yavaştır. Bu, en iyi Ripple’ın maliyet modeli makalesinden alınan şu alıntıda özetlenmektedir:

"Bugünün küresel ödeme altyapısı, finans kurumları arasında bir dizi dahili kitap transferiyle parayı bir ödeme sisteminden diğerine aktarıyor. Bu defter transferleri, düşük koordinasyon seviyesine sahip farklı sistemlerde gerçekleştiğinden, fonların ödenmesi yavaş (genellikle 3-5 gün, likidite yakalanır), hataya açıktır (hata oranları %12,7'ye kadar yükselir) ve maliyetlidir (sistemde 1,6 trilyon dolarlık- küresel sınır ötesi işlemler için genel maliyetler söz konusu). "

Küresel para havalesi endüstrisinin çok büyük olmasına rağmen, şu anda sınır ötesi ödemeleri idare edecek modernize edilmiş ve iyi organize edilmiş bir uluslararası ağ yoktur. Ripple'ın çözmeyi amaçladığı sorun budur. Ancak Ripple'ın planı, şu anda bu sektörü kontrol eden bankacılık devleriyle rekabet içinde olmak yerine, blok zinciri tabanlı bir çözüm sunmak için dünyanın dört bir yanındaki büyük finans kuruluşlarıyla ortaklık kurmaktır.

Ripple’ın küresel ağına katılan Ripple, finans kuruluşlarının müşterilerinin ödemelerini dünyanın herhangi bir yerinden anında, güvenilir ve uygun maliyetli bir şekilde işleyebileceğini söylüyor.

xCurrent - xRapid ve xVia: Aralarındaki Fark Nedir?

Ripple, dünyadaki bankalara ve ödeme sağlayıcılara üç ürün sunuyor:

xCurrent Nedir?

Bu Ripple yazılımı, bankaların uçtan uca izleme ile sınır ötesi ödemeleri anında halledebilmesi için tasarlanmıştır. Bir işlem başlatılmadan önce ödeme ayrıntılarının teyit edilebilmesi ve işlem tamamlandıktan sonra teslimatı doğrulaması için bankalar arasında gerçek zamanlı mesajlaşma sağlar.

xCurrent, farklı defterler ve ağlar arasında birlikte çalışmayı sağlayan ve her bir bankanın tüm risk, gizlilik ve uyumluluk gereksinimlerini karşılamak için tasarlanmış Interledger Protokolü (ILP) etrafında inşa edilmiştir. Şu anda, en önemlisi American Express ve Santander ile çokça duyurulan bir ortaklığın parçası olarak birkaç finans kurumu tarafından kullanılıyor.

Ancak, xCurrent'ın aslında XRP kullanımını içermediğini belirtmekte fayda var. Kripto para biriminin değeri hakkında spekülasyon yapmak isteyenler için önemli bir detay.

xRapid Nedir?

xRapid, bankalara ve ödeme sağlayıcılarına isteğe bağlı likiditeye erişim sağlamak için tasarlanmıştır. Maliyetleri düşürmek ve gelişmekte olan pazarları hedefleyen finans kurumları için gerçek zamanlı ödemeleri mümkün kılmak için XRP kullanır.

xRapid, Western Union, MoneyGram ve Cuallix gibi bir dizi ödeme sağlayıcısı tarafından test edilmiştir.

xVia Nedir?

Şirketler, ödeme sağlayıcıları ve bankalar için tasarlanmış olan xVia, xCurrent ve xRapid'in kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir ödeme arayüzüdür. Kullanıcıların ödemeleri takip etmesine ve işlemleri için fatura oluşturmasına olanak tanır.

XRP Arzı

Maksimum 100 milyar XRP arzı şimdiden yaratıldı. Bununla birlikte, Aralık 2018 itibariyle, dolaşımdaki arz yaklaşık 41 milyar seviyesinde bulunuyor.

Emanete Alma

Bunun nedeni, kripto para biriminin arkasındaki şirket olan Ripple, toplam XRP arzının yaklaşık %60'ına sahip olmasıdır. Yazım sırasında (Mayıs 2018), Ripple'ın varlıklarının çoğu (yaklaşık 55 milyar XRP) bir emanet hesabına kilitlendi ve 55 aylık bir süre boyunca her ay 1 milyara kadar XRP piyasaya sürülecek.

Her ay piyasaya sürülen 1 milyar XRP'den, kullanılmayan tutarlar emanete geri konulacak ve başka XRP bültenlerinin olmadığı ilk ayda yeniden serbest bırakılacaktır. Esasen, kullanılmayan miktarlar sıranın arkasına gönderilir.

Deflasyon

XRP aynı zamanda deflasyonisttir. Toplam XRP arzı 100 milyardan (100.000.000.000) başlarken, 2018 sonunda sadece 99.99 milyara (CoinMarketCap'e göre 99.991.757.426) düştü.

Bunun nedeni, XRP'nin deflasyonist bir para birimi olmasıdır ve her işlem küçük bir ücrete tabidir (spam saldırılarını önlemek için) ve bu işlem sırasında yok edilir.

Her XRP işlemi için minimum ücret 0.00001 XRP'dir (bir sentin bir kısmı olarak da bilinir), ancak çoklu imzalı işlemler veya emanet işlemleri gibi belirli hareketler daha yüksek ücretlere neden olacaktır.

Yani, ömrünün yaklaşık 6 yılında, yaklaşık 8 milyon XRP, deflasyonla yok edildi. XRP alımına ilişkin cömert tahminler olsa bile, dolaşımdaki sayıların endişe oluşturmaya başlayacak kadar düşmesinin binlerce yıl alacağı tahmin ediliyor.

Ücretler ve dolayısıyla yakma oranı daha sonraki bir tarihte fikir birliği ile de değiştirilebilir.

Yakın gelecekte, XRP'nin gerçek dolaşımdaki arzı, Ripple XRP'yi emanet hesabından çıkardıkça azaldığından çok daha hızlı bir şekilde artacaktır.

XRP Merkezi mi?

XRP blok zinciri, Bitcoin, Ethereum ve diğerlerinin çoğundan farklı çalışır ve çoğu zaman gerçekten merkezsiz olmadığı için eleştirilir.

Bu bağlamda ademi merkeziyetçiliğin amacı, öncelikle işlemleri engelleyerek veya tersine çevirerek, sahip olmadığınız parayı göndererek veya başka bir şekilde ağı kandırmaya çalışarak ağa müdahale etmenin imkansız olmasını sağlamaktır.

Bir kuruluş ağın yeterince büyük bir bölümünün kontrolünü ele geçirmeyi başarırsa veya yeterli sayıda katılımcı ağa saldırmak için işbirliği yaparsa, bu tür yollarla ağa müdahale edebilirler.

Bitcoin gibi halka açık defterler. Teorik olarak herkes madencilik sürecine katılabilir ve işlemleri işlemek ve defteri tutmak için kripto para birimi ile ödüllendirilebilir. Ağ güvenliği, çok çeşitli bağımsız madencilere sahip olmaya bağlıdır, madencilerin karla motive edildiğini varsayar ve ağa saldırmanın doğru şeyi yapmaktan daha az karlı olmasını sağlamayı amaçlar.

XRP Defteri. Node operatörleri için doğrudan ödül yoktur. Aksine, bir node çalıştırmak kendi ödülüdür çünkü değerli bir hizmet sunması gereken XRP Ledger'ın korunmasına yardımcı olur. İki tür node vardır, ancak yalnızca "güvenilenler" işlemlerin işlenip işlenmediği konusunda söz hakkına sahip olacaktır. Güvenilmeyenler çoğunlukla yolculuk için hazırdır.

XRP Ledger'ın Bitcoin ve diğer halka açık blok zincirlerine kıyasla bu kadar hızlı olmasının nedenlerinden biri, esasen ağır işleri yapmak için daha sıkı ve daha hızlı güvenilir node setine bağlı olmasıdır. Bu node’lar, Ripple’ın Benzersiz Node Listesinde bulunabilir. Bu listede yer almak, kendini herkesin önünde tanımak ve dünyaya doğrulamak anlamına gelir.

Sec ve Ripple Karşı Karşıya

22/12/2020 tarihinde Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC), Ripple ve iki yöneticisine karşı dava açtı.

SEC, "Şikayet, Ripple'ın 2013'ten başlayarak, XRP olarak bilinen dijital varlıkların ABD ve dünya çapındaki yatırımcılara kayıtsız menkul kıymetlerde satılması yoluyla para topladığını iddia ediyor."

Ripple, 01/29/2021 tarihli davaya 93 sayfalık bir yanıt verd:

"XRP'nin, yasanın onlarca yıldır bu terimi anladığı için" menkul kıymetlerin "işlevlerinden farklı bir dizi işlevi yerine getirdiğini belirtti. Örneğin, XRP, bugün uluslararası ve yerel işlemlerde kullanılan kripto bir para birimi olarak bir değişim aracı olarak işlev görüyor - yargı alanları arasında değer taşımak ve işlemleri kolaylaştırmak amacında."

Sonuç Olarak

Bolca ortaklık ve güçlü finansal destek ile Ripple, kripto dünyasında önemli bir oyuncu. Geleneksel bankacılık endüstrisi ile yeni dijital para birimleri çağı arasındaki boşluğu doldurmaya odaklanılarak tasarlanmıştır. 

Ancak Ripple'ın dünyanın finans endüstrisinin eski muhafızlarına meydan okuyacak ürüne sahip olup olmadığı görülecek, bu nedenle herhangi bir XRP satın alıp almayacağınıza karar vermeden önce projeyi iyice araştırın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ