Flutterwave, Doğu Afrika'daki operasyonlarını genişletmek için Ruanda Ulusal Bankası'ndan bir lisans aldı.

Ripple Ortağı, Afrika

Flutterwave, Doğu Afrika'daki operasyonlarını genişletmek için Ruanda Ulusal Bankası'ndan bir lisans aldı.
Şirket, ülke genelindeki bireylere ve işletmelere elektronik fon transferi hizmetleri ve diğer ürünler sağlayacak.

Afrika'nın en hızlı büyüyen ödeme şirketlerinden biri olan Flutterwave, Doğu Afrika'daki operasyonlarını genişletmek için Ruanda Ulusal Bankası'ndan Elektronik Para İhraççı ve Havale Lisansları aldığını duyurdu.

Basın açıklamasına göre lisans, şirketin bir ödeme hizmeti sağlayıcısı olarak işlev görmesini ve para yatırma ve çekme işlemlerini mümkün kılacak. Buna ek olarak Flutterwave, konut sakinlerine elektronik fon transferinin yanı sıra gelen ve giden havale hizmetleri sunacak. Şirket, sınır ötesi transfer çözümü olan Send by Flutterwave dahil olmak üzere çeşitli ürünler sunacak. Flutterwave for Business'a ek olarak, ülkedeki bireylerin ve işletmelerin gelişen e-ticaret pazarından yararlanmasını sağlamak için faturalar ve ödeme, ödeme bağlantıları ve Mağazalar sağlayacak.

Ruanda Ulusal İstatistik Enstitüsü kısa süre önce Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (MSME'ler) işletmelerin yüzde 97'sini oluşturduğunu bildirdi. Ayrıca ülkenin GSYİH'sına yaklaşık yüzde 55 katkıda bulunuyorlar. Ülke ekonomisindeki rolleri göz önüne alındığında, Flutterwave'in Ruanda genelinde genişleme kararı tamamen stratejiktir.

Flutterwave, Afrika'yı Dünyaya Bağlamaya Kararlı

Flutterwave'in Kurucusu ve CEO'su Olugbenga “GB” Agboola, şirketin ilk işlemini kolaylaştırdığından beri Afrika'nın tüm bölgelerini birbirine bağlama ve kıtayı dünyaya bağlama vizyonuna çok bağlı olduğunu söyledi. Ruanda'nın inovasyonu ve dijital teknolojiyi teşvik etmeye olan ilgisiyle tanındığından bahsetti. Bu nedenle ülke, Doğu Afrika'daki genişleme planında büyük bir rol oynayabilir.

Bu lisansların alınmasından duyulan güvenoyu bizi çok mutlu etti. Onlarla birlikte, Ruanda'daki MSME'lere ekonomiyi canlandırmak, Ruandalılar için sorunsuz sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak ve küresel ve Ruandalı işletmelerin genişleme dürtüsünü desteklemek için ihtiyaç duydukları araçları sağlamak için gelişmekte olan pazarlardaki geniş küresel erişimimizi ve sürekli büyümemizi güçlendireceğiz.

Flutterwave'in Doğu Afrika Bölge Lideri, Mevzuat ve Devlet İşleri Müdürü Leah Uwihoreye ayrıca lisansın şirketin işletmeler ve bireyler için güvenli, emniyetli ve sorunsuz ödeme hizmetleri sunmasına olanak sağlayacağına inanıyor. Ona göre bu, Doğu Afrika'ya yayılma çabalarının başlangıcı.

Bu şirket için büyük bir başarı. Ruanda, iş yapma kolaylığını artırmak için önemli reformları uygulamaya ve Fintech Stratejisi 2022-2027'yi uygulamaya devam ederken, Flutterwave, işletmeleri desteklemek ve faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde ekonomik büyümeyi teşvik etmek için inovasyonlar yaparak ve dijital teknolojiyi kullanarak nakitsiz bir ekonomiye ulaşmaya katkıda bulunmaya devam ediyor.

Geçen yıl Flutterwave, D Serisi turunda 250 milyon dolar topladı ve değerini sadece 12 ayda üçe katlayarak 3 milyar dolara çıkardı. O zamandan önce, Mart 2021'de C Serisi turunda 170 milyon dolar toplayarak değerini 1 milyar dolara çıkardı.

2018'de şirket, P2P, B2B veya B2C'deki şirketler için ödemeleri güvenli ve ucuz hale getirmek amacıyla Flutterwave'in temel API'sini ve Ripple'ın xCurrent yazılım çözümünü kullanmak için Ripple ile bir ortaklık imzaladı. Bu hamle, XRP'nin benimsenmesini hızlandırmak için büyük bir kitleye maruz kalmasını sağlayabilir.

Flutterwave, Afrika'daki küresel satıcılar ve ödeme hizmeti sağlayıcıları için ödeme altyapısı sağlamak üzere 2016 yılında kurulmuş Nijeryalı bir fintech şirketidir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ