Ripple küresel havale şirketi ve kar amacı gütmeyen Digital Pound Foundation, İngiltere'nin CBDC'sini (Dijital Pound) oluşturmak ve başlatmak için ortaklık kurdu.

Ripple küresel havale şirketi ve kar amacı gütmeyen Digital Pound Foundation, İngiltere'nin CBDC'sini (Dijital Pound) oluşturmak ve başlatmak için ortaklık kurdu.

Dünya çapındaki Merkez Bankalarının yüzde 80'i CBDC'lerden yararlanmak istemesine rağmen, bu para birimlerinin potansiyel eksileri hala pusuda bekliyor.

Ripple, Merkez Bankası Dijital Para birimlerinin (CBDC'ler) geliştirilmesi için merkez bankalarıyla işbirliği yapmak için bir adım daha attı. Sınır ötesi ödeme şirketi artık CBDC'lerle ilgili teknik ve politika oluşturma uzmanlığını sağlamak için Digital Pound Foundation'a katılıyor. Bugün başlatılan Vakıf, Birleşik Krallık dijital poundunun oluşturulmasını ve uygulanmasını teşvik eden kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Ripple'a göre, İngiltere uzun zamandır “kripto varlık alanında sorumlu inovasyon ve büyüme” gelişimine öncülük ediyor. Dijital Pound, ulusun çabalarının sonuçlarından biridir. Bir CBDC'nin varlığı, ülkenin yenilikçi bir dijital ekonomiye ve topluma geçişini hızlandıracaktır. CBDC, diğer dijital para birimlerine ek olarak, İngiltere'nin gelişen dijital ortamdaki konumunu da güvence altına alacak. Ripple'ın Politika Başkanı ve şimdi Vakfın yönetim kurulunun bir parçası olan Susan Friedman; Vakıf, Birleşik Krallık'ın daha kapsayıcı ve sürdürülebilir bir finansal sistem inşa etme hedefini ilerletmeye yardımcı olacak, dedi.

Ripple ve Dijital Pound Vakfı Güçlerini Birleştiriyor

Özellikle, Vakıf araştırma, savunuculuk ve çok paydaşlı işbirliği yapacak. Perşembe günü yapılan bir basın açıklamasına göre, tüm bu çabalar dijital poundun tasarımına ve nihai olarak piyasaya sürülmesine yöneliktir.

Şu anda, İngiltere Merkez Bankası da dahil olmak üzere dünya çapındaki Merkez bBnkalarının yüzde 80'inden fazlası, bir tür devlet destekli kripto para birimini araştırıyor. Bu nedenle Ripple, verimli, hızlı, ucuz ve daha sürdürülebilir ödeme altyapıları sağlayan bir CBDC çözümü başlattı.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile neredeyse bir yıldır yasal bir mücadele içinde olmasına rağmen, havale şirketi köklerini ödeme altyapılarına yaymaya devam ediyor. Geçen ay, Bhutan'ın Merkez Bankası Royal Monetary Authority (RMA), CBDC çözümü için Ripple ile ortaklık kurdu. Ripple ayrıca, RippleNet kullanarak havaleleri genişletmek için Qatar National Bank ve İngiltere merkezli Paydek ile işbirliği yapıyor.

Finextra'dan yapılan araştırmalar, CBDC'leri benimseyen ülkeler veya bireyler için potansiyel faydaları göstermektedir. Hız ve verimliliklerinin yanı sıra, bu dijital para birimleri, fiziksel nakit kullanımındaki düşüşü ele alacaktır. Ayrıca, Facebook'un Libra'sı gibi kripto para birimlerinin ve diğer dijital paraların Merkez Bankaları üzerinde oluşturduğu tehdide de meydan okuyacak.

Bununla birlikte, dezavantajlar arasında, ticari bankaların “aracılığının ortadan kaldırılması” olarak da adlandırılan merkez bankaları ile ticari bankalar arasındaki artan rekabet bulunmaktadır. Her biri daha iyi mevduat, faiz ve borç verme ürünleri yayınlayarak daha fazla tüketicinin dikkatini çekmeye çalışacaktı. Merkez bankaları ayrıca kendilerine Müşterinizi Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı önleme (AML) politikaları gibi operasyonel yükler de getirecektir. Şu anda, bunlar ticari bankaların sorumluluğundadır. Ek olarak, Merkez Bankaları CBDC'leri kullanarak her finansal hareketini denetlediğinden, kullanıcılar finansal gizliliğin eksikliğini hissedebilirler.

Bununla birlikte, CBDC'ler, tıpkı kripto para birimleri ve blok zinciri teknolojisi gibi, nispeten yeni gelişen teknolojik gelişmelerdir. Bu nedenle, finansal sistemlere ve topluma tam faydalarını ve sonuçlarını zaman belirleyecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ