Hızlı bir şekilde Ripple'da neler olmuş, bir göz atalım ve fikir edinelim

İkinci rehberimize genel bir bakış kazanabilmek için Ripple ile devam etmeyi uygun gördüm arkadaşlar. Ripple 3.5$ değerine kadar yükselmişti hatırlarsanız. Yaklaşık 5 ay boyunca 0.21-0.25$ arasında gidip geldikten sonra 1 hafta gibi bir sürede 3.5$ seviyesine çıkmıştı ve şimdi çıkış yaptığı yere doğru gidiyor gibi görünüyor.

19 milyar dolar seviyesine düşen market hacmi ve 26 milyar adetten 39 milyar adete kadar yükseltilmiş olan XRP nin zaten hacimsel bazda market hacmi payından dolayı düşüş yaşaması da kaçınılmaz bir durum. Market hacmi genel olarak değerlendirilirse, 256 milyar dolar seviyelerine kadar düştük sanırım 150 milyar dolar seviyelerini de görmemiz mümkün olabilir fakat göreceğiz diye bir durum söz konusu kesinlikle olmadığı gibi görmeyeceğiz de diyemeyiz.

Ripple hala 3 numaralı en iyi coinlerden birtanesi düşen market hacmi eklenen yeni coinler aslında fiyatın düşmesinde ana etken.

Heiken Ashi mum yorumuna göre, Tom Demark sayımı bize diyorki, bayağı kötü bir ayı marketi ile karşı karşıya kalmışız zaten Heiken Ashi Mart ayındaki ilk birkaç günden sonra kesin satış sinyali vererek bir daha al sinyali bile vermemiş uzun bir süre aradaki küçük yükselişi saymaz isek iki kez düşüş trendi yaşamış tom demark sayımı olarak. Şuanda sonuncu mumda ve buradan dönüp dönmeyeceğini ilerki günlede göreceğiz. Altcoinlerde durum Bitcoin gibi değil ne yazık ki yatırımcı altcoinde zarar ettiğini gördüğünde (genelde bitcoin fiyatının düşüşü bu döngüyü tetikliyor) ve borsalarda BTC/XRP gibi bitcoin üzerine kurulu paritelere sahip olduğu için altcoinler hemen düşüşe başlıyor. Bitcoin eğer nefes alabilirse XRP de arkasından nefes alacak ilk coinleden biri olacaktır çünkü yeterince düşmüş diye düşünmekteyim.

Logaritmik ölçekte günlük kapanışları baz alarak çizdiğim grafiği incelersek mavi düşüş kanalı üzerine çıkamadığımız heran Bitcoin benzeri bir düşüş yaşamaya devam edeceğiz hacimli bir şekilde gün geçtikçe değersel bazda azalan bu düşüş trendi elbet biryerlerde kırılacaktır. Fakat kırılana kadar yön tayini büyük ihtimalle aşağıya doğru olacaktır diye düşünüyorum. Yukarı belirttiğim gibi Bitcoin'in nefes alması altcoinlere yarayacaktır. Şuan için düşüncem düşüş trendinin devam ederek (Ekstra bir durum olmaz ise) hedef olarak iste en son siyah elips içine aldığım kısımdan dönüş yapması gerektiğidir. Bu Ripple oraya değmeden yükselmez anlamında algılanmamalıdır. Çünkü grafikte başka bir destek görünmemekle birlikte, yukarıya doğru zorlanan bir trend de bulunmamakta.

Şuan ki durum bunu göstermektedir yarın bir pump gelir ve durumlar değişebilir o yüzden çok ilerisi için tahmin yapmak doğru değildir.

RSI indikatörü neredeyse yatay bir hal almış durumda ve bu hiç iyi bir durum değil yatay durumda ve aşırı satış bölgesinde fakat hala gelen bir tepki olmaması çok kötü ve iyiye işaret olmayan bir durum.

Stoc RSI biraz hareket göstermeye çalışmış olasa da aşırı satış bölgesinde bir süre daha oyalanacak gibi görünmekte.

MACD ise yatay seyrine devam ederek sat sinyali üretmeye devam ediyor ve negatif bölgede.

Sarı kanalı gene kapanışlar dan ve Logaritmik ölçekte çizdim. Sarı kanalın üstünde olmamız aslında kötü bir durum değil bugün Mor kanaldaki hareketimizde mor kanal orta çizgisinin altına kapanmazsa yukarı dönüş teyidini zorlayabilir diğer yandan kapanış kanal altında gelirse sarı kanalın önce ortasına oradan da tepkiye bağlı olarak altına doğru sürecek olan hareketin başlangıç teyidi gelebilir.

Kısaca toparlamak gerekirse Bitcoinde ki hareketlere bağlı olarak Ripple da artış yaşayabilir fakat bunun için şartımız Bitcoinde öncelikle artış yaşanması eğer Bitcoin düşerse Ripple da düşüş sertleşir ve Bitcoin Dominance değeri artmaya başlar ve böylelikle biz altcoinlerden Bitcoine geçiş yani Bitcoin fiyatının by-pass edildiğini anlarız bu gibi bir durumda Ripple kesinlikle sert çakılma hareketli yapıp çizdiğimiz düşüş çizgisine kadar inebilir. Öte yandan bu nefes alma hareketi iyi derecede olursa hedef vermek istemiyorum fakat düşüş trend çizgisinin kırılması zorlanabilir fakat ben kıracağını düşünmüyorum. 

Umarım faydalı olmuştur, kesin bir yargı ile düşer yada çıkar demek falcılık olup olasılıkları farkındalık ile değerlendirip stratejik olarak pozisyon almayı teknik analizlerden öğrenebilirsiniz. Strateji belirlemeniz daha iyi olacaktır çünkü teknik analiz size ne olacağı hakkında sadece fikir verebilir ne olacağını söyleyemez.

Unutmadan Ripple da Death Cross yaklaşıyor.

Kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ