Blockchain ödeme uygulaması MoneyTap, 28 Mart'ta yayınlanan bir SBI basın açıklamasına göre, 13 yerel bankadan yatırım aldı.

Ripple ve SBI

Ripple ve Japon finansal hizmetler devi SBI Holdings tarafından ortaklaşa geliştirilen Blockchain ödeme uygulaması MoneyTap, 28 Mart'ta yayınlanan bir SBI basın açıklamasına göre, 13 yerel bankadan yatırım aldı.

Duyuruda, SBI Holding, Kiraboshi Bank, Shinsei Bank ve Hokuriku Bank ile birlikte diğer on yerel finans kuruluşunun projeye hissedar olarak katıldığını bildirdi.

Ripple’in Blockchain çözümü xCurrent kullanarak mobil bir uygulama üzerinden hızla para transferi yapmak üzere tasarlanan MoneyTap’ın, bu yılın sonunda diğer Japon finans kurumlarından yatırım alacağı bildirildi. SBI Holdings'e göre, çözümü kullanan bankalar yurtiçinde bankadan bankaya transferleri sağlamak için işbirliği yapacaklar.

Basın bültenine göre MoneyTap'ı kullanmanın amacı, müşterilerin iç bankalarından projeye katılan yabancı ya da başka herhangi bir kuruma "yerli ya da yabancı" para göndermelerini sağlayacak şekilde 24 saat çalışacak bir havale altyapısı oluşturmaktır.

Ekim 2018'de, Ripple ve SBI Holdings resmi olarak MoneyTap'i başlattı. Projeye başlangıçta üç Japon bankası katıldı. SBI Sumishin Net Bank, Suruga Bank ve Resona Bank. Ancak duyuru, MoneyTap'in sonunda Japonya’nın tüm bankacılık varlıklarının yüzde 80’inden fazlasını temsil eden 61 Japon bankasının bir konsorsiyumunu göreceğini belirtti.

Uygulamanın resmi olarak piyasaya sürülmesinden önce, SBI Holdings, Japon düzenleyicilerden elektronik ödemeleri “Elektronik Hesaplaşma Ajansı Hizmet Sağlayıcısı” olarak ele almak üzere bir lisans aldı.

Ripple tarafından tasarlanan havale çözümleri hem yurt içi hem de sınır ötesi bankalararası işlemlerde kullanılmaktadır. Örneğin, İspanyol bankacılık grubu Santander, İspanya, Brezilya, Birleşik Krallık ve Polonya'daki uluslararası para transferleri için Ripple’ın xCurrent özelliğini kullanıyor.

BAE Borsası ve ödeme platformu Unimoni, Tayland Siam Ticaret Bankası'na gerçek zamanlı işlemleri tamamlamak için Ripple’nin Blockchain tabanlı platformunu da kullanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ