Ripple (XRP) son 24 saat içinde yaklaşık %35 oranında artarak 2.60$ seviyesine geldi. Kripto para pazarında ise Ethereumu geçerek 2. sıraya oturdu. Şuanki piyasa değeri tam olarak 101.384.603.371$ civarında seyrediyor.

Geçtiğimiz perşembe günü ilk kez 1$  kırılmasından bir hafta sonra yeni rekorda gelmiş oldu. Ardından fiyat 22 Aralık'ta tekrar düştü ancak aynı gün %57 oranında değer kazandı ve geçtiğimiz günlerde de 1.50$ dan beri yükseliş eğilimi gördü ve birkaç saat içinde en yüksek seviyesine ulaşmış olarak rekor tazeledi.

Şu anda 101 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile Ripple, Wall Street Journal'a göre Aralık 2017 itibarıyla 68 milyar dolar değerinde Uber'den daha değerli.

Geçtiğimiz altı ay boyunca kripto para Ripple, 12 Aralık'ta kaydedilen belirgin büyümeden önce istikrarlı bir şekilde 0.20$ civarında işlem görüyordu.

2013 yılında yatırım amaçlı alınan ve bekletilen Ripple'in yatırım karlılığı, bu yıl Bitcoin'inkini aştı. Yani 2013 yılında Ripple almış olsaydınız 2017 yılına gelindiğinde geçen süre zarfında Bitcoinden ettiğiniz kârdan daha fazla kâr edecektiniz.

Peki arkadaşlar, şimdi biraz düşünmek gerekirse Ripple neden son 2 hafta içinde böyle bir atağa kalktı? Yada neden bu coin Ağustos 2017 den beri geçtiğimiz son 2 haftaya kadar 0.15$~0.25$ aralığında sürekli gel-git yapmaktaydı. Şuanki haberlerin hepsi ozamanda vardı? Yada Ripple son 2 haftada bu geçtiğimiz 5 ay içinde yapmadığı neyi yaptı? Bu soruların cevaplarını kendime sorduğumda elle tutulur bir neden bulamıyorum.

Tamam şunu kabul edebilirim. Bitcoin fiyatları çok yükseldi sürekli kâr etme ve paralarını trilyon dolarlara katlama isteğinde olan balinaların kâr etmesi artık zorlaşmıştı ve ilk önce en güvenilir olan Litecoin pumplandı ve market hacmi 9 milyar dolar civarından 35 milyar dolara kadar çıkartıldığında fiyatıda 350$ civarına yükseldi aradan 2-3 gün geçtikten sonra Ripple pumplanmaya başladı onunda market hacmi 45 milyar dolar seviyesine kadar yükseltildi. Sonrasında Cardano olarak bildiğimiz 3. nesil blockchain kullanan coin pumplandı ve yüksek bir hacime sahip oldu. Peki buraya kadar normal gidiyor herşey. Merak edilen kısım neden Ripple 100 milyar dolar seviyesine kadar pumplandı? Bence Ripple'a kadar bir sürü coin var veya Ripple den değerli olan bir sürü coin var bu işin içinde bir iş var kokusu yakında çıkacaktır.

Umarım insanlar IOTA da olduğu gibi terste kalarak ellerindekini kaybetmezler. Düzgün bir çıkış sergilemiyor şimdi aynısını Bitcoinde yaptı diyecek arkadaşlar var evet doğrudur Bitcoinde böyle çıkışlar yaptı 2017 boyunca fakat Bitcoinde kazım zorluğu denilen bir durum var onu bırakın zorluk arttıkça kazım fiyatlarınızda artıyor eskiden 1$ ile kazım yapılırken şimdi 10.000$ ile kazım yapılabiliyor. Örnek olarak vermek gerekirse 215th/s güce hergün 72$ civarında elektirik ücreti ödeniyor ve kazılan Bitcoin miktarı 0.028 BTC civarında 0.005 BTC de elektirik ücreti olarak gidiyor yani elinizde kalan 0.023 BTC durumu bu açıdan değerlendirirseniz Bitcoin'in değerini gösteren bir oluşum var fakat Ripple? Bekleyip olan biteni göreceğiz hayırlısıyla.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ