Ripple, XRPL'sinde NFT desteği sunuyor ve yeni kullanım durumlarını keşfetmeye çalışıyor.

Ripple: XRPL Artık NFT

Ripple, XRPL'sinde NFT desteği sunuyor ve yeni kullanım durumlarını keşfetmeye çalışıyor.
Ripple, içerik oluşturucuların NFT telif ücretlerini çevrimiçi olarak entegre etmesine izin verecek şekilde ayarlanmıştır.
Kripto iş çözümlerinin lider sağlayıcısı olan Ripple, XRPL'sinde değiştirilemez tokenlerin (NFT'ler) keşfini etkinleştirir. XRP Defterine NFT işlemlerinin yakın zamanda eklenmesi, piyasa değerine göre dünyanın altıncı en büyük kripto para biriminin en son yeniliğidir. Özellikle, XRPL'de NFT'lerin başlatılması, Ripple topluluğundan bir oylama süreci ile onaylandı. Bundan önce, Ripple, 2021'de XRPL'ye değiştirilemez tokenleri (NFT'ler) tanıtmak için 250 milyon dolarlık bir fon başlattı.

Ripple blok zinciri, XLS-20 adlı yeni etkinleştirilen bir arayüz aracılığıyla NFT'leri destekler. Protokol geliştiricileri, XLS-20'yi XRPL Mainnet'te uyguladı ve raporlar, ağda birkaç NFT'nin basıldığını söylüyor.

Ripple Labs'ın Baş Teknoloji Sorumlusu David Schwartz'a göre şirket, gerçek dünya öğelerini temsil etmek için NFT'leri kullanarak tokenizasyonun toplu olarak benimsenmesini sağlamayı hedefliyor. Ripple, nispeten düşük ücretler, daha iyi hız ve geliştirilmiş güvenlik ile önceki NFT uyumlu blok zincirlerinden öne çıkmayı umuyor.

David Schwartz ile yaptığı röportajda şunları söyledi:

Karbon kredileri ve gayrimenkul sahipliği gibi şeylere dayalı projeleri ve tüm bu farklı kullanım durumlarını göreceksiniz. Tümüne veya bir kısmına sahip olabileceğiniz her şey benzersizdir ve bir NFT ile temsil edilebilir.

Ripple, XRPL ile NFT Dünyasında Nasıl Devrim Yaratacak?

XRPL platformu, yaratıcılara, markalara ve pazar yerlerine NFT'ler için yeni vakaları destekleyen hızlı hız ve düşük maliyet sağlayacak. Geçen yıl Ripple, iki NFT pazar yeri ile çok sayıda ortaklık anlaşması imzaladı: Mintable ve mintNFT ve Chicago merkezli bir yaratıcı ajans olan VSA Partners. Temmuz 2021'de SBI Holdings, XRPL'yi potansiyel bir NFT ticaret platformu olarak ilan etti. Japonya merkezli finans hizmetleri, “XRPL ile NFT'ler için Daha Sürdürülebilir, Ölçeklenebilir ve Erişilebilir Bir Gelecek İnşa Etmek” başlıklı bir raporda bunu belirtti.

Ayrıca, raporlar XRP Ledger'ın XRP'yi tokenize etmekle sınırlı olmayacağını gösterdi. Bunun yerine, çeşitli diğer varlıkları da içerecektir.

David Schwartz'ın son tweeti, Ripple'ın XRPL'sinin tokenleştirmeyi nasıl gerçekleştirdiğine daha fazla ışık tutuyor. Schwartz'ın tweet'i şöyle diyor:

Belirteçleştirme, XRPL için yeni değil, ancak bu, geliştiriciler ve içerik oluşturucuların herhangi bir varlığı belirteçleştirmeleri ve yardımcı programla yenilikçi Web3 projeleri oluşturmaları için önemli bir kilometre taşı sunar. Yeni standart, benzersiz varlıkları temsil etmek için XRP Defterinde yerel NFT'lerin yanı sıra bu tür belirteçleri numaralandırmak, aktarmak ve tutmak için verimli, güvenli işlemler sunar.

Son zamanlarda, NFT için telif ücretleri NFT pazarında tartışmalı bir konu haline geldi. Ripple, telif ücretlerini isteğe bağlı hale getiren X2Y2, Magic Eden ve LookRare gibi önde gelen pazar yerlerinin yolunu takip etme eğilimindedir. Telif haklarının uygulanması, NFT yaratıcılarının karlarını azaltır. NFT telif ücretleri şu anda eleştiriliyor olsa da, Ripple bir sanatçının telif haklarını zincire entegre etmesine izin vermeyi amaçlıyor. Bu eylem, potansiyel olarak birkaç NFT yaratıcısını XRP Defterine çekiyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ