Yargıç Analisa Torres, iki savaşan gruba SEC ve Ripple davayı açabilecek veya bozabilecek bazı belgeleri açmalarını emretti.

Yargıç Analisa Torres, iki savaşan gruba  SEC ve Ripple davayı açabilecek veya bozabilecek bazı belgeleri açmalarını emretti. Mühürlü belgeler sonunda SEC ve Ripple arasında kimin bir menkul kıymet sattığını bilip bilmediği konusunda mahkemede kimin yalan söylediğini ortaya çıkaracak.

Ripple ve iki yöneticisi Chris Larsen ve Brad Garlinghouse, milyarlarca dolarlık token sattıklarında XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu biliyorlar mıydı? Bu, nihayet bir hafta içinde kesin cevabını öğrenebileceğimiz soru olacak.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Aralık 2020'den bu yana Ripple ile uzun ve karışık bir yasal savaşta. San Francisco şirketini ve iki kilit yöneticisini bilerek kayıtsız menkul kıymetler satmakla suçluyor. Ripple, SEC'in hiçbir zaman XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu gösterecek bir kılavuz yayınlamadığını iddia ederek karşılık verdi.

Ama şimdi odak döndü. SEC'in rehberlik etmedeki başarısızlığını incelemek yerine, şimdi Ripple'ın yıllar önce danıştığı üçüncü taraf hukuk firmalarının şirkete XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu söyleyip söylemediği üzerine.

Geçen hafta, Manhattan'daki ABD Bölge Mahkemesi'nden Yargıç Analisa Torres, Ripple'ın XRP tokenlerinin yasallığıyla ilgili aldığı yasal tavsiyeyi gösteren belgeleri açması gerektiğine karar verdi.

 SEC, Ripple'da sürpriz bir hamle yapıyor ancak analistler, XRP'nin bu ay %44'e varan artışa hazır olduğunu söylüyor.

17 Şubat Neden Bir "Yap Ya Da Ara" Günüdür?

2012'de, Ripple piyasaya çıktığında, Chris Larsen (o zamanlar CEO'ydu) bir hukuk firmasından XRP'nin durumu hakkında tavsiye istedi. Tüm bu süre boyunca adı açıklanmayan bu hukuk firması, Ripple'a yeni tokenden kaynaklanabilecek tüm yasal sorunları analiz ettiği iki not gönderdi. Bütün bunlar halkın bilgisiydi.

Tartışma konusu olan şey, notların içeriğiydi. SEC'e göre, Ripple'a XRP'nin bir menkul kıymet olduğu tavsiye edildi, ancak ne olursa olsun token planlarına devam etmeyi seçti.

Chris ve Ripple bu iddiaya karşı çıkıyor. Makul bir aklın, aldıkları notlardan XRP'nin federal yasalara göre bir menkul kıymet olmadığı sonucuna varacağını iddia ediyorlar.

Bununla birlikte, notların onları temize çıkardığını iddia etseler de, Ripple ve yöneticileri onların mührünün kaldırılmasını istemiyor. Aslında, bu notlardakileri SEC'den ve genel halktan uzak tutmak için çok mücadele ettiler. Buna yönelik bir dosyada ikisi, notlarda bulunanların rekabet açısından hassas olduğunu ve ayrıca davayı önemli ölçüde etkilemediğini iddia etti.

Yargıç Torres, Ripple ile aynı fikirde değil. Notlar masumiyetinizi kanıtlıyorsa ve mahkemede bunlara atıfta bulunmaya devam ediyorsanız, o zaman davayla ilgili olmaları gerektiğini savundu özetle.

17 Şubat'a kadar, SEC ve Ripple arasında kimin yalan söylediğini kendimiz yargılayabileceğiz. Düzenleyici, Ripple'ın bir suç işlediğini bildiğini ancak ne olursa olsun işlerine devam ettiğini kanıtlayacakları için bu notlara erişmeye niyetli. Notlar ayrıca Ripple'ın adil uyarı savunmasını da azaltacaktır.

XRP Yükselirken Ripple, “Notlardan Korkmuyoruz” Diyor

Notlar Ripple'ın savunmasına zarar verebilir mi? Eğer öyleyse, o zaman blockchain ödeme şirketi bunu gizlemek için harika bir iş çıkarıyor.

Ripple'ın Denel Danışmanı Stuart Alderoty, Yargıç Torres'in son kararını takiben yaptığı açıklamada, şirketin "2012'de Ripple'ın XRP'nin bir yatırım sözleşmesi olmadığına dair yasal bir analiz aldığını gösterecekleri için" notların açıklanmasını sabırsızlıkla beklediğini söyledi. ”

SEC, avukatın şaşırtıcı olarak nitelendirdiği bir gelişme olan kripto para birimine karşı dava açmadan önce XRP'nin sekiz yıl boyunca küresel olarak ticaret yaptığını biliyordu. Bu davayı şiddetle savunmaya devam ederken, halkın bu belgelere erişmesini dört gözle bekliyoruz,dedi.

SEC de geri adım atmıyor. Hakimin kararının ardından, kamuoyunun notları görmesinin kritik olduğunu, böylece başka bir şey olmasa bile düzenleyicinin suçlamaları hakkında yalan söylemediğini kanıtlamak için kritik olduğunu belirtti.

Notlar halka açık olduğunda, dava çok farklı bir dinamik alacaktır. Ripple yalan söylemiyorsa, adil uyarı savunmasının eksikliği büyük bir destek alacak ve dava SEC için çökebilir. Ve her iki taraf da olumlu bir sonuca olan güvenini göstermeye devam ederken, birileri 17 Şubat'ta kaybedecek ve çok kötü kaybedecek.

İki savaş devam ederken, XRP son günlerde büyük bir destek aldı. Geçen gün, yüzde 7 kazançla 0.887 dolardan işlem gördü. Geçen hafta, haftaya 0,61 dolardan başladıktan sonra yüzde 44 gibi inanılmaz bir değer kazandı. XRP, ilk 50 kriptoda en büyük kazanan oldu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ