Ripple, sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda modern bankaların sayısız verimsizliğini gösteren ve kendi ödeme teknolojisini sergileyen bir rapor yayınladı.

Ripple Yeni ODL Koridorlarını Açıkladı – Neler Olacak?

Ripple, sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda modern bankaların sayısız verimsizliğini gösteren ve kendi ödeme teknolojisini sergileyen bir rapor yayınladı. Raporun ayrıntılarına bakalım.

 “Sınır ötesi ödemeli KOBİ ihtiyaçları, geleneksel sistemler tarafından büyük ölçüde karşılanmıyor”

Raporlar bunları ortaya koydukça KOBİ'lerin acı noktaları ortaya çıkıyor. Geleneksel sistem aracılığıyla B2B ödemelerinin maliyeti ortaya konuluyor. Ripple, İngiltere ve Brezilya'da yeni ODL koridorlarını duyurdu.

Fintech devi Ripple, yeni yayınlanan bir raporda, KOBİ'ler için sınır ötesi ödemeler söz konusu olduğunda eski bankacılık sisteminin verimsizliklerini ayrıntılı olarak özetledi.

Rapor, son yıllarda (2016'dan bugüne kadar), KOBİ'ler için sınır ötesi B2B ödemeleri ve havale endüstrisinin büyük bir büyümeye tanık olduğunu belirtiyor.

Ana büyüme ve genişleme, özellikle gelişmekte olan piyasalarda gerçekleşmektedir.

Rapor, son zamanlardaki büyük artışa rağmen, sınır ötesi ödemelerin KOBİ B2B pazarının geleneksel finansal hizmetlerin eksikliği nedeniyle bodur kaldığını belirtiyor.

Ayrıntılı olarak: Uluslararası ödemeler için son derece yüksek ücretler vardır ve bazı bölgelerde bu hizmetleri sunan hiç kimse yoktur.

Son beş yılda ve özellikle geçtiğimiz pandemi yılında, birden fazla işçi evden çalışıyor ya da iş dışarıdan sağlanıyor ve birçok insan gıda ve diğer temel günlük ürünler de dahil olmak üzere çevrimiçi mağazalardan satın alıyor. Pandemi gelmeden önceki döneme kıyasla hızlı ve güvenli çevrimiçi ödemeler arttı.

KOBİ'ler, işlerini genişletmek ve yeni müşteriler kazanmak için sınır ötesi ödemelere güveniyor.

Mevcut sınır ötesi ödeme sistemlerinin bir diğer dezavantajı, çok sayıda aracıdır.

Tüm bu nüanslar, KOBİ'lerin işlerini ölçeklendirme ve basitçe sürdürme yetenekleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Raporlar bunları ortaya koydukça KOBİ'lerin acı noktaları şu şekilde yer alıyor:

• Toplam maliyetler ve ödemelerin zamanlaması konusunda sınırlı görünürlük

• Ödeme gerçekten geldiğinde izlenebilirlik yok

• Muhabir bankalar aracılığıyla yapılan transferlerle takaslar yavaşladı

• Çok pahalı döviz marjları ve ücretleri

Geleneksel sistem aracılığıyla B2B ödemelerinin maliyeti

• Yerleşmek için ortalama 2-5 gün zaman alıyor.

• İşlem başına 30-100$+ maliyetler ciddi anlamda cep yakıyor.

• %4-6 uluslararası ödeme hata oranı  oldukça fazla

Görünen o ki, Ripple kendi ödeme sistemi ile günümüzdeki ödeme sistemini karşılaştırarak yeni sistemin avantajlarını göstermeye çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ