Davacılar ayrıca, Ripple ortaklık duyurularının çoğunun XRP ile çok az ilgisi olduğunu, ancak Ripple'ın XRP'nin talebini artırmak için “hesaplanmış” ifadeler kullandığını ve daha sonra birincil gelir kaynağı olan XRP satışlarından elde edilen kârı en

Ripple

XRP yatırımcılarının Ripple Labs aleyhine açılan dava neredeyse iki yıldır sürüyor. Bradley Sostack liderliğindeki davacılar, San Francisco merkezli blockchain firmasının onlara XRP'yi kayıt dışı bir menkul kıymet olarak sattığını iddia ettiler. Ripple, geçen yıl bu toplu davayı reddetmek için bir dava açtı, ancak başhakim Phyllis J. Hamilton davanın ilerleyeceğine karar verdi.

Hakim, davacıların Kaliforniya eyalet yasası uyarınca yaptıkları iddialarının bir kısmını reddetmiş, ancak değiştirilmiş bir dava açmak için 28 günlük bir süre vermiştir. 25 Mart 2020'de davacılar, mahkemenin önerdiği üzere Ripple aleyhine değiştirilmiş bir dava açtı. Revize edilmiş bu konsolide şikayette davacılar, Ripple CEO'su Brad Garlinghouse'un 2017 yılında milyonlarca XRP sattığını ve sürekli varlıkta uzun olduğunu göz önünde bulundurduğunu iddia ediyor.

Son zamanlarda açılan değiştirilmiş sınıf davası 2017'nin sonlarında BNN ile yaptığı röportajda Garlinghouse'un “XRP'de çok, çok, çok uzun” olduğunu belirtti.

Diğer kripto para birimlerinde uzun sürmediğini, çünkü çoğunun çözmeye çalıştıkları gerçek kelime problemleri olmadığı için gerçek bir faydaları olmadığını belirtti. Röportaj boyunca, Ripple Şefi, XRP söz konusu olduğunda “HODL tarafında” ısrar etti.

Ancak, şikayetçilere göre, Garlinghouse aslında tokenlarını elinde tuttuğunu söylese de XRP'sini satıyordu. XRP Defter'in (XRPL) ayrıntılı bir incelemesi, Garlinghouse'un Ripple'den aldığı herhangi bir XRP'yi aldıktan sonraki günler içinde sattığını ortaya koyuyor. Ayrıca, davacılar 2017'de yaklaşık 67 milyon XRP sattığını kaydetti.

Değiştirilen şikayet ayrıca Ripple'ı, doğrudan ilgili olmasalar da, xCurrent gibi diğer Ripple çözümlerinin XRP dijital para biriminin kullanımı ve benimsenmesine eşdeğer olarak benimsemesini ve kullanmasını yanlış bir şekilde sunmakla suçluyor.

Davacılar ayrıca, Ripple ortaklık duyurularının çoğunun XRP ile çok az ilgisi olduğunu, ancak Ripple'ın XRP'nin talebini artırmak için “hesaplanmış” ifadeler kullandığını ve daha sonra birincil gelir kaynağı olan XRP satışlarından elde edilen kârı en üst düzeye çıkardığını belirtiyor.

Bu nedenle, yatırımcılar diğer Ripple çözümlerinin benimsenmesinin, şirket bu ikisini tekrar tekrar bağlamasına rağmen, XRP tokenının benimsenmesi ile ilişkili olduğuna inanmamalıdır.

Şikayet ayrıca, mayınlı bitcoin gibi diğer kriptolardan farklı olarak, Ripple Labs'in 100 milyar XRP'nin tamamını spekülatif bir yatırım olarak yoktan dolaşıma soktuğunu iddia ediyor.

Davacılar ayrıca XRP'nin kontrol eden bazı önemli gerçekler nedeniyle bir menkul kıymet olduğunu belirtiyorlar. İlk olarak, XRP'nin SEC çerçevesinde açıklandığı gibi Howey testini karşıladığını belirttiler. Temel olarak, Howey testi fiat para birimi veya öngörülen değerlendirme karşılığında bir dijital varlık satın alındığında tatmin olur.

İkinci olarak, davacılar ve diğer XRP yatırımcıları alımlarından kar beklemektedir. Genellikle XRP fiyatının gelecekte güzel bir getiri sağlayabilmeleri için yükselmesini bekliyorlar. Özellikle, Ripple yöneticileri XRP'nin fiyat performansı hakkında birçok kez övündü.

Son olarak, şikayet XRP'nin başarısının Ripple, temsilcileri ve çalışanlarının çabalarına bağlı olduğunu belirtiyor. Bu nedenle, XRP davacılara göre tamamen bir menkul kıymet  olarak nitelendiriliyor

 Nitekim davacılar, Ripple'ın bir menkul kıymetler sınıflandırmasından kaçınmak ve XRP'ye olan talebi arttırmak için XRP'nin uluslararası ödemeler için köprü para birimi rolünü sürekli olarak boğduğunu iddia ederken, XRP'nin faydası hakkındaki bu iddialar yanlıştır. Davacılar, “Bu iddialar yatırımcılara yanlış beyanlar ve maddi gerçeklerin ihmalidir, çünkü XRP'nin (veya eksikliğinin) faydası XRP'nin değeri ile ilgilidir” diyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ