Stu Alderoty, SEC'in kripto karşıtı duruşunu korumak için Ripple'a karşı davasını kasten belirsiz hale getirdiğini iddia ediyor.

Ripple

Stu Alderoty, SEC'in kripto karşıtı duruşunu korumak için Ripple'a karşı davasını kasten belirsiz hale getirdiğini iddia ediyor. Bazı ABD senatörleri ve CFTC, kriptoları menkul kıymetler olarak sınıflandırma konusunda hemfikir değil.

Ripple'ın önde gelen danışmanlarından Stu Alderoty, ABD menkul kıymetler ve borsa komisyonuna SEC karşı çılgın iddialarda bulundu. Alderoty, SEC'in düzenleyici alanını genişletme iddialarının yanlış bir duruş olduğunu savunuyor.

Bunun yerine, ana hedefleri ülke genelinde kripto inovasyonunu “zorbalık etmek, iflas etmek ve buldozere almak”. “SEC, kripto firmalarına karşı tehditler uygulayarak veya yayınlayarak ülkemizde yalnızca kripto gelişimini boğuyor. Ancak düzenleyici bölgelerini genişletme kisvesi altında saklanıyorlar.”

Ripple danışmanı, müvekkilleri  Ripple ve ABD düzenleyicisi arasındaki dava devam ederken Pazartesi günü görüşlerini açıkladı. Alderoty ayrıca SEC'in Ripple aleyhindeki davasının da kripto inovasyonunu bastırmanın bir yolu olduğunu iddia ediyor.

Bu nedenle, düzenleyicinin tüm kriptoların menkul kıymet olduğunu iddia etmesinin nedeni budur. “SEC, diğer her şeyin çivi olmasını isteyen bir çekiç gibidir. Bu nedenle, kriptoların menkul kıymetler olduğu argümanını korumak için işleri kasıtlı olarak belirsiz hale getiriyor.”

Ripple'ın SEC İle Bitmeyen Savaşı

Ripple Labs ve SEC, son bir buçuk yılda bitmeyen bir yasal davaya girdi. ABD düzenleyici, Ripple yöneticilerini 2013 yılındaki bağış toplamalarının yasa dışı olduğunu iddia ederek mahkemeye verdi. SEC'e göre, Ripple yöneticilerinin o sırada sattığı XRP tokenleri kayıt dışı menkul kıymetlerdi.

Bununla birlikte, Ripple, iddialarını desteklemek için 2018 Robert Hinman konuşmasına atıfta bulunarak karşı iddialarda bulundu. Hinman, o sırada SEC'in kurumsal finans direktörüydü. 2018 konuşmasında, “BTC, ETH ve uzantılı  XRP yeterince merkezsizleştirildi. Bu nedenle, menkul kıymet olmayanlar olarak sınıflandırılabilirler. ”

Ripple bu konuşmayı 2013 XRP token satışlarını savunmak için kullandı. Ancak SEC, Hinman'ın konuşmasının onun kişisel görüşü olduğunu iddia etti. Dolayısıyla, düzenleyici adına konuşuyor olamazdı.

Bu yorum farkı, bu davanın en tartışmalı yönlerinden biri olmuştur. Alderoty'nin Pazartesi günü, kripto düzenlemesini çevreleyen bir karışıklık olduğu için dijital varlıkların sınıflandırılmasının net olmadığını tweet atmasına şaşmamalı.

Ripple danışmanı, hiçbir kripto oyuncusunun Hinman'ın konuşmasını kişisel görüşü olarak yorumlayamadığını iddia ediyor. Ayrıca, Ripple'ın Hinman'ın konuşmasından çıkarabileceği sonucun, XRP'nin bir menkul kıymet olmadığı olduğunu söyledi. Aksine, bir emtia veya sanal para birimidir. “Açık, izinsiz, merkezi olmayan bir blok zinciri defterinde” bulunur.

Alderorty, konuşmanın SEC'in ABD'deki kripto düzenlemesi konusunda kafa karışıklığı yaratmaya çalışmasının bir yolu olduğunu da sözlerine ekledi. Ona göre kripto, gerçek potansiyeline ulaşmadan önce düzenleyici netliğe sahip olmalıdır.

Bazı ABD Senatörleri ve CFTC, Kriptoların Sınıflandırılması Konusunda Anlaşamıyor

Senatör Kirsten Gillibrand, Howey testinin tüm kriptoların BTC ve ETH dışında menkul kıymet olarak sınıflandırılması gerektiğini gösterdiğini savundu. Gillibrand görüşlerini geçen Çarşamba günü bir Washington Post etkinliğinde duyurdu. Ancak emtia vadeli işlem komisyonu CFTC Başkanı Rostin Behnam aksini savundu.

Birkaç dijital paranın güvenlik dijital parası olarak kabul edilebileceğini söyledi. Ancak BTC ve ETH gibi emtia paraları da var. CFTC'nin düzenlemek istediği bu emtia paralarıdır. Birçok analist, Ripple-SEC davasının ABD düzenleyicilerinin ve menkul kıymetler yasalarının kriptoları nasıl ele aldığının tonunu belirleyeceğini tahmin ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ