Katılanların Yüzde 75'i Alana İlgi Duyuyor

Ripple

Bugün, Ripple, finansal hizmet sağlayıcıları tarafından blok zinciri bazlı ödemelerin yaygın olarak benimsenmesinin derecesini ortaya koyan ikinci yıllık “Ödemelerde Blockchain” raporunu yayınladı. Rapora göre, blok zinciri uygulaması son iki yılda yaygınlaştı.

Raporda kimin tarafından yapıldığı belirtilmeyen bir üçüncü tarafça yapılmış bir anket kullanılmış durumda. Anketin hedefinde sadece Ripple müşterileri bulunmuyor. Anket sonuçları Ripple ve Celent tarafından birlikte analiz edildi. Dijital varlıklara olan ilginin güçlü olduğunu ve katılımcıların yüzde 75'inin dijital varlıklarla “çok ilgilenmeyi” tercih ettiği ankette dile getiriliyor.

Raporda kullanılan analojilerden biri, dönen bir çarkın blok zinciri ve dijital varlık kabulünü temsil ettiği “Çark Efekti” idi.

“Ağır sanayide kullanılan çarklar, eğirme işlemini başlatmak için önemli miktarda enerji gerektirir, ancak bir kez ivme kazandıkça, eğirme işlemine devam etme eğilimindedir. Çark blok zinciri ve dijital varlıkların benimsenmesi için dönüyor, ancak endüstri tekerleğini daha hızlı benimsemek için harekete geçirmek üzere temel zorlukların üstesinden gelmek zorunda.”

Ek olarak, rapor uygulamaların hızlandırılmasının benimsemeyi artırmak için bir zorunluluk olduğu vurgusunu yapıyor.

Katılımcıların üçte birinden fazlası blok zinciri ve dijital varlıkların“ bütünleşmesinin zor olduğu kanısında. Ayrıca yüzde 25’lik bir kısım bu durumdan endişe duyuyor.  Daha küçük bir yüzde (%28) entegrasyonu “çok pahalı” olarak da görüyor.

Yayında ele alınan ilginç bir husus, Blockchain'deki düzenleyici kaygıların sağlayıcı türüne göre değişmesiydi. Dijital bankaların yanı sıra bir sonraki blok zinciri uygulayıcıları dalgası, geleneksel, perakende sağlayıcılar ve geç uygulayanlar ile karşılaştırıldığında nispeten daha az endişeli görünüyordu. Ayrıca, ilk uygulayıcılar dijital varlıkları uzlaştırma veya temel para birimi olarak kullanmakla daha fazla ilgileniyorlardı.

Bu yıl, katılımcılar aynı zamanda daha büyük pazar fırsatları da görüyorlar. Katılımcıların yaklaşık yüzde 97'si ya blok zinciri teknolojisini uyguluyor ya da değerlendiriyor. Raporda ayrıca, üretimdeki katılımcıların yüzde 23'ünün geçen yıl blok zinciri odaklı çalışmaya başladıkları ifade ediliyor.

Bu ayın başlarında, Bitcoin evanjelisti Pierre Rochard, bir sonraki Bitcoin boğa piyasasının, bir sonraki alıcı dalgasının satışları önceki dalgadan çekebilme kabiliyetine göre belirleneceğini ifade etmişti. Blockchain teknolojisinin belirtilen yeni dalga kabulü, bu büyüklükte, sektör için çok iyi bir haber olabilir. Bill ve Melinda Gates Vakfı'nın kurucu ortağı Bill Gates raporda şunları ifade ediyor:

“En fakirler de dahil olmak üzere, varlıklarının değerini sınırlamak yerine artan bir finansal sistemde çığır açan bir yeniliğin zirvesindeyiz. Altı çizili ekonomiyi ve finansal hizmetleri dijital para birimine dönüştürmek, yoksulluk içinde yaşayanlara doğrudan yardımcı olacak.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ