Chris Larsen, Bitcoin'in Proof-of-Work'ten daha çevre dostu bir şeye geçmesi gerektiğini söylüyor. Ancak bu pek olası görünmüyor.

Ripple

Chris Larsen, Bitcoin'in Proof-of-Work'ten daha çevre dostu bir şeye geçmesi gerektiğini söylüyor. Ancak bu pek olası görünmüyor.

Ripple kurucu ortağı Chris Larsen, Dünya Günü'nü cesur bir teklifle kutladı.

Bitcoin ağını, enerji dolu proof of work’ten (PoW), proof-of-stake (PoS) gibi daha çevre dostu bir sisteme geçmeye çağırdı. Böyle bir hareket Bitcoin'in kodunda radikal bir değişiklik gerektireceğinden, Larsen konunun ölümcül derecede ciddi olduğu ortaya çıktı.

Bitcoin'in Enerji Tüketimi Hakkındaki Gerçek

Larsen, Square gibi şirketlerin Bitcoin'in yenilenebilir enerjilere güvenerek enerji sorunları ile başa çıkabileceğini öne süren argümanlarını da satın almıyor. Yenilenebilir enerjilerin hiçbir zaman fosil yakıtlar kadar ucuz olmayacağından ve fırsatçıların ucuza Bitcoin madenciliği yapmak için Suudi Arabistan gibi yerlere döneceğinden ya da bazı milyarderlerin temiz kripto enerjisini zorunlu kılmak için her türlü çabayı bozmanın yollarını bulacağından korkuyor.

Kripto'nun Karbon Emisyonları Sorunu ve Çözmeye Çalıştığı Projeler

Bitcoin'in çevresel imaj sorunları ortadan kalkmayacak. Şirketler ve endüstriler, hatta Big Oil bile, çevreyi varoluşsal bir kriz olarak görürken, tüketiciler çevreyi korumak adına çevreci olmak için ciddi bir baskı yapıyor. Kripto endüstrisi dikkatli olmazsa, geniş bir yatırımcı kesimi bunu tütün veya fosil yakıtlara benzer etik olmayan bir iş olarak görmeye başlayacak.

Ne yazık ki, Bitcoin topluluğunun tüm bunlara tepkisi hayal kırıklığı yarattı. Başka türlü yüce idealleri dile getirmekten hoşlanan çok sayıda etkili Bitcoin kullanıcısı, sorunu kabul etmek yerine, saldırganlık ve kabilenin kişisel çıkarıyla yeşil eleştiriye yanıt veriyor. İlericilerin etkiyi abarttığını doğru bir şekilde belirtiyorlar (Bitcoin'in ayak izi diğer endüstrilere kıyasla hala sorunlu), ancak herhangi bir çözüm sunmak için yavaş davrandılar.

Bataklıktan çıkmanın bir yolu, Bitcoin'in diğer endüstrilerin ahlakını benimsemesi ve dengeleyici karbon kredileri sunması olabilir. Büyük şirketler söz konusu olduğunda, Bitcoin alımlarını çevresel etkiyi dengeleyecek mütevazı bağışlarla eşleştirmeye yemin edebilirler. Bu arada Coinbase, Kraken ve Robinhood gibi kripto perakende devleri, tüketicilere Bitcoin satın alırken küçük bir "yeşil ücret" ödeme seçeneği sunabilir veya farklı kripto para birimlerinin çevresel etkilerini açıklamak için eğitim sayfalarını genişletebilir. (Benzer bir örnekte, NFT'leri basan sanatçıların çoğu, NFT basımının Ethereum blok zinciri üzerindeki çevresel etkisinin geri tepmesini önlemek için karbon dengeleme sertifikaları satın alıyor.)

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ