Ripple genel danışmanı, SEC'in yasal netlik sağlama konusundaki aşırı erişimini ve başarısızlığını hedef aldı.

Ripple

Ripple genel danışmanı, SEC'in yasal netlik sağlama konusundaki aşırı erişimini ve başarısızlığını hedef aldı. SEC, son aylarda yaptırım eylemlerini hızlandırıyor ve sektörden eleştiriler alıyor.

Gary Gensler Nisan 2021'de Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu başkanı olarak yemin ettiğinde, cryptoville'deki birçok kişi bunu kutladı. Genel mantık: 2018'de MIT'de bir blok zinciri dersi vermişti, bu yüzden bir kripto hayranı olması gerekiyordu.

Ancak kripto hayranları şu anda kutlama yapmıyor. Gensler, endüstri ile çalışmak yerine blok zinciri projelerini hedefleyen bir düzenleme-yürütme stratejisi benimsedi. Kripto savunucuları yeterince şey yaşadı ve bazıları bunu herkese açık bir şekilde söylüyor. Örneğin, Ripple genel danışmanı Stu Alderoty, en son Wall Street Journal makalesinde Gensler'in SEC'ini eleştirdi. Stu, tüketicileri korumak yerine, bekçi köpeğinin kripto düzenlemesine yaklaşımının onları “çantayı tutmak” haline getirdiğini savundu.

SEC, Tüketicilerin Çantayı Tutmasını Nasıl Sağlıyor?

Yakın zamanda Wall Street Journal'ın “SEC Amerika'nın Kripto Polisi Olmak İstiyor” başlıklı bir makalesinde, Ripple danışmanı Stu Alderory, ajansın başkanı Gensler'in “diğer düzenleyicileri ve önde gelen Başkan Biden'in yürütme emrini sağlamak yerine” kenara ittiğini belirtti. Diğer kurumlarla işbirliği içinde gelişen kripto endüstrisi için düzenleyici netlik.

ABD Başkanı Joe Biden, 9 Mart'ta SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu'nu  CFTC  kripto düzenlemeleri hazırlama çabalarını koordine etmeye çağıran kripto yürütme emrini imzaladı.

Stu, SEC'in kripto borç verme platformunu “açık artırma bloğu” üzerinde sarsılmasına neden olan rekor bir para cezasıyla vurduğu BlockFi ile ilgili son davaya atıfta bulundu. Ripple danışmanı, böyle bir durumda, “tüketiciler korunmadı, çantayı ellerinde bıraktılar” dedi.

SEC, Kripto Uygulamalarına Odaklanmayı Yoğunlaştırıyor

Alderoty, SEC'den Gensler tarafından kaleme alınan ve kripto varlıkların sadece farklı teknoloji kullandıkları için sermaye piyasalarının geri kalanından farklı muamele görmemesi gerektiğini iddia ettiği bir görüş yazısına yanıt veriyordu. Gensler, otomotiv sektöründeki teknolojik gelişmelere rağmen modern otomobillerin emniyet kemerlerini kullanmaya devam ettiğini belirterek kripto ve arabalar arasında bir karşılaştırma yaptı.

Stu, SEC'in elektrikli arabalar için benzin satmaya çalıştığını söyleyerek bu benzetmeyi reddediyor. Ona göre, ajans, kripto para piyasaları için açık ve kapsamlı bir düzenleyici çerçeve sağlamak yerine, “kripto ekonomisinde 40 milyondan fazla Amerikalı pahasına” bölgesini açıkça koruyor.

Ripple, menkul kıymetler düzenleyicisinin şirket yöneticilerinin kayıt dışı bir menkul kıymet teklifi yoluyla fon toplamak için XRP tokenini kullandığını iddia eden bir dava açtığı Aralık 2020'den bu yana SEC ile yasal bir sürtüşme içinde. Ripple'ın SEC'e karşı mücadelesinin, kripto varlıklarının, özellikle altcoinlerin ABD menkul kıymet yasaları kapsamında nasıl ele alınması gerektiğine dair bir emsal oluşturması bekleniyor.

Ajans, geçtiğimiz ay Coinbase kripto borsasında kayıtlı olmayan menkul kıymetler olarak kabul ettiği toplam dokuz kripto para birimini adlandırmak için alışılmadık bir adım atmak da dahil olmak üzere son zamanlarda yaptırım çabalarını hızlandırdı.

SEC ayrıca, menkul kıymetler gözlemcisinin daha fazla kripto şirketine dava açmasına yardımcı olmak için bir grup yeni icra avukatını işe alıyor. Bu sadece Ripple'ın Alderoty'si değil. SEC'in kriptoya yaklaşımı, bir dizi endüstri uzmanı, yasa koyucu ve düzenleyici tarafından ciddi eleştirilerle karşılandı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ