Bir XRP klonu olan XRP Classic, %400'lük fiyat artışı kaydetti.

Ripple

Bir XRP klonu olan XRP Classic, %400'lük fiyat artışı kaydetti. Piyasa katılımcıları, projenin bir aldatmaca olabileceği konusunda temkinli.

Popüler kripto para birimi XRP'nin bir klonu olan XRP Classic (XRPC), muhtemelen şüpheli olduğunu bilmeyen yatırımcıların dikkatini çekti. Jeton, kripto piyasası veri toplayıcı CoinMarketCap'te en çok aranan üçüncü varlıktır.

CoinMarketCap verilerine göre, XRPC son 30 günde %442,18 arttı. Ancak, Binance'in BNB Zincirine kadar uzanan bir sözleşmesi olan token hakkında çok az şey biliniyor. Projenin web sitesi, misyonunun kripto alanını daha güvenli hale getirecek çözümler geliştirmek olduğunu belirtiyor.

Projenin yol haritası, kendi blok zincirinin lansmanı olan son aşama olmak üzere dört aşamaya ayrılmıştır. Bununla birlikte, yol haritasındaki diğer öğeler, bunun olası bir dolandırıcılık olduğu konusunda alarm zillerini çalıyor. Yol haritası, en iyi borsalarda listelenme, 250 milyon dolarlık bir piyasa değerine ulaşma ve 100.000'den fazla sahibine sahip olma hedefi olduğunu söylüyor.

Benzer şekilde, ismine rağmen, projenin Ripple'ın XRP Ledger'ı veya XRP token'ı ile hiçbir ilgisi yoktur. XRP Ledger blok zincirinde projeye benzer bir sözleşme adına sahip bir sözleşme de yok.

Bu, dolandırıcıların Ripple ve XRP'yi ilk kez hedef almaları olmayacak. Aralık ayında, Ripple baş teknoloji sorumlusu David Schwartz, topluluğu Binance'ten kaynaklandığını iddia eden bir kimlik avı dolandırıcılığına karşı uyardı.

Aynı ay içinde, XRP Ledger ekosisteminin lider geliştiricisi ve Xumm Wallet'ın yazarı Wietse Wind, XRP topluluğunu hedef alan başka bir dolandırıcılık konusunda halkı uyardı. Dolandırıcılar, "otonom bir XRP staking deneme programı" sunan sahte bir Ripple web sitesi yayınladı.

Kripto Dolandırıcılığı Giderek Yaygınlaşıyor

Ripple ve XRP'yi hedef alan dolandırıcılıklar, şirket SEC ile olan davasının sonucuna yaklaştıkça daha yaygın hale geliyor. XRP topluluğu, Mart ayında herhangi bir zamanda baş yargıç Analisa Torres'in XRP'yi yeni zirvelere taşıyabilecek bir karar vermesini bekliyor.

Bu arada, tüm kripto pazarında dolandırıcılık da artıyor. Zincirler arası varlık yönetimi protokolü DeFi Getiri tarafından hazırlanan bir rapora göre, kripto ekosistemi 2022'de dolandırıcılık nedeniyle yaklaşık 50 milyar dolar kaybetti. Bu rakam, 2021'de kaydedilen kayıplara göre %500 doların üzerinde bir artışı temsil ediyor.

Kayıplara en büyük katkıda bulunanlar Terra Classic, Genesis, Celsius, FTX ve BlockFi'dir. Terra'nın çöküşü, 40 milyar doların üzerinde yatırımcı fonunu yok etti ve kripto kışına neden olan piyasa bulaşmasının çoğunun kaynağı oldu.

Akıllı sözleşmelerin istismarından kaynaklanan kayıplar da 2022'de bir tehditti. Bu arada pazar, tehlikeye atılan projelerden geçen yılki 648 milyon dolardan 901 milyon doları kurtarmayı başardı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ