ISO 20022 uyumlu dijital varlıklar, CBDC'lerle çalışabildikleri için düzenleyici yaptırımlar için standart haline gelebilir.

Ripple

ISO 20022 uyumlu dijital varlıklar, CBDC'lerle çalışabildikleri için düzenleyici yaptırımlar için standart haline gelebilir.
Ripple'ın XRP'si ve Stellar Lumens'in XLM'si, CBDC'lerin oluşturulmasına uygun tek tokendir.
Kripto para biriminin ana akıma patlamasından bu yana, düzenleyiciler, birlikte çalışabilirlik görüşlerine uygun olarak hangi dijital varlığın daha büyük olasılıkla düşeceğini görmeye çalışıyorlar. Bu nedenle, düzenleyicilerin bir CBDC geliştirmesine uygun oldukları için ISO 20022 kripto varlıklarını dahil etmeye çalışıyorlar.

ISO 20022, Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (SWIFT) aracılığıyla finansal kurumlar arasında elektronik mesaj alışverişi için küresel standarttır.

Bu sistem, bankaların iletişim kurma ve birlikte çalışabilirliği geliştirme şeklini değiştirecek şekilde ayarlanmıştır. Ek olarak, Bitcoin ve Ethereum gibi önemli kripto varlıklarını SWIFT ekosistemine entegre etmek ve onlara bir ISO numarası vermek, dijital varlıkların ve fiat para biriminin etkileşimini kökten değiştirecektir.

Ayrıca, Avrupa Birliği (AB), yüksek hacimli sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için Kasım 2022'de ISO 20022'ye geçiyor. Bu, AB bloğundaki tüm merkez bankaları tarafından benimsenen finansal uzlaşma platformu olan Hedef 2 sistemini içerecektir.

Bununla birlikte, ABD Federal Rezervi, Kasım 2023 için ISO 20022 sistemine geçişi planlıyor. Uzmanlar, ISO uyumlu kripto para biriminin dijital varlık ortamını değiştireceğine ve düzenleyicilerin ISO 20022 varlıklarıyla ilgili katı tutumlarını kolaylaştıracağına inanıyor. Bu hareketin, standardın geniş ölçekte kitlesel olarak benimsenmesini artıracağına inanıyorlar.

Doğrulanabilir iki ISO 20022 uyumlu dijital varlık, Ripple (XRP) ve Stellar Lumens (XLM). Uyumlu olabilecek diğerleri arasında Algorand (ALGO), Hedera Hashgraph (HBAR), Iota (IOTA), Quant (QNT), Cardano (ADA) ve XinFin (XDC) sayılabilir.

XRP ve XLM, ISO 20022 Uyumludur

Ripple'ın yerel tokeni XRP, ISO 20022 uyumlu en büyük varlıklar arasındadır. ISO Standartları Kurumunda en üst sıralarda yer alan Ripple, ISO 20022 standardının geliştirilmesinde ve uygulanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Bitcoin gibi diğer geleneksel kriptoların aksine, Ripple'ın ODL teknolojisi, dijital bir ödeme sistemi ve bankalar ile diğer finansal kurumlar arasında hızlı bir ödeme platformu olacak şekilde tasarlanmıştır. XRP, ödemeler için teminat olarak kullanılmasının yanı sıra para birimi dönüştürme ve sınır ötesi işlemler için de kullanılıyor.

CBDC'lerin geliştirilmesi için uygun olmasının yanı sıra, XLM jetonu fiat para birimi dönüştürme için bir ödeme aracı olarak da kullanılabilir.

45 ülkede 300'den fazla banka ve finansal hizmet sağlayıcı, ödeme için XLM kullanıyor. Kanada İmparatorluk Ticaret Bankası ve Santander, Brezilya, Singapur ve Hindistan'daki diğer bankalarla birlikte bu amaçla jetonu kullanan iki bankadır.

SWIFT'in yerini alması amaçlanmış olmasına rağmen, ISO 20022, XRP ve SWIFT arasındaki senkronizasyonu artırarak Ripple ekosistemini daha da güçlendirecektir. CBDC'nin düzenleyiciler için tercih edilen seçenek haline gelmesiyle birlikte, ISO 20022 gereksinimlerini karşılayan herhangi bir kripto varlığı, muhtemelen diğerleri için bir ölçüt haline gelecektir.

Bu arada, tasarımları nedeniyle Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin ISO 20022 Standartlarını karşılaması zor olacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ