2022 yılı belli ki risklerle dolu bir yıl olacak. Küresel piyasalar bu yıl 5 faiz artırımını zaten fiyatlamış durumdalar.

2022 yılı belli ki risklerle dolu bir yıl olacak. Küresel piyasalar bu yıl 5 faiz artırımını zaten fiyatlamış durumdalar. FED’in 9 trilyon dolarlık bilançosunda bu yıl küçültmeye gidişini piyasalar yakından takip ediyor.

Bu yaklaşım elbette riskli yatırımları etkileyecek gibi. Bitcoin’de bundan payını alıyor zaten. Nitekim yılın başından bu yana meydana gelen düşüş de bunu gösteriyor. Dolar uzmanların tartışmalarında bu gerçekler söz konusu.

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater, bir açıklama yaparak yatırımcıların FED ve diğer merkez bankalarının enflasyonla mücadele için agresif parasal sıkılaşma ihtimalini göz ardı ettiklerini vurguladı. Bu durumun piyasalarda büyük bir çalkantıya neden olabileceğini belirten Bridgewater, piyasaların önceki on yıllarda olduğu gibi yumuşak bir geçişi fiyatladığını ancak agresif politika hamlelerinin fiyatlanmadığını ifade etti.

Salgın öncesi 4.2 trilyon dolar olan ABD Merkez Bankası’nın bilanço büyüklüğü bilindiği üzere 9 trilyon dolara ulaştı. FED’in bu bilançoyu daraltma niyeti var. Her 200 milyar dolarlık daralma ise 0,25 puanlık bir faiz arışına tekabül ediyor.

FED’in beklentilerin ötesinde daha agresif sıkılaşma ihtimaline ilişkin tartışmalar sürerken, Bitcoin ve kripto para birimlerinin yılın kalanında nasıl bir fiyat seyri izleyeceği merak ediliyor. Bitcoin’in küresel piyasalara yüksek korelasyonu dikkate alındığında benzer fiyat hareketleri yapabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ