Roger Ver; "Bitcoin Cash gerçek Bitcoin"

Bu yılın başlarında, orijinal Bitcoin topluluğundaki farklı gruplar, platformun ölçeklendirilmesinde (SegWit olayı) uygulanacak belirli bir protokol üzerinde anlaşamıyordu. Bu nedenle, blok boyutundan memnun olmayan kesim Bitcoin cephesinden uzaklaşarak Bitcoin Cash'i yaratmaya karar verdi.

Üstünlük Savaşı

1 Ağustos 2017'de Bitcoin Cash'in çatallanarak Bitcoin den ayrılmasından günümüze kadar geçen sürede bölünmeden dolayı her iki tarafında kilit oyuncuları kendi tarafına çekme ve markete hakim olma çabasını üstlenen römorkörler ortaya çıkmaya başladı.

Bitcoin Cash,  ilk çıktığı günlerde BCH/USD paritesi en yüksek seviyelerindeydi ve kâr satışlarıyla birlikte bir düşüş eğilimi izledi; daha sonrasında art arda yeni rekorlar da kırdı.Geçtiğimiz günlerde, Bitcoin, kısa bir sürede önemli ölçüde değer kaybetmişti. Değer kaybı 2-3 gün içerisinde yaklaşık 2.300$ seviyelerine ulaşmıştı. Bu düşüş ile önceki küçük düzeltmeler arasında bir fark vardı elbet. 

Birçok yatırımcı Bitcoin deki mevduatlarını Bitcoin Cash'e çevirmişti. Hatta Roger Ver'e ait olduğu söylenen 2 adet Blockchain cüzdanında 25.000 BTC civarında toplamda 50.000 BTC Bitfinex borsasına aktarılarak BCH'nin artık gerçek Bitcoin olduğunu ve desteklediklerini belirten twitlerde ortalıkta dolaşmaya başlamıştı.

Bu Bitcoin Cash fiyatlarında yükseliş eToro gibi tarafsız ticaret platformlarını da etkileniş ve kendi platformlarına Bitcoin Cash'i eklemelerine neden olmuştu.

Gerçek Bitcoin hangisi?

Roger Ver, herkes tarafından tanımlanırken kendisine "Jesus of Bitcoin" deniliyor. Bunun sebebi ise Bitcoin ve kripto para dünyasında herkesin tanıdığı öncü bir isim olmasından kaynaklı hemen hemen Satoshi Nakamoto dan sonra, Bitcoin'i bugünlere getiren önemli isimlerden biridir kendisi. İşte bu yüzden insanları da etkileyebilecek bir duruş sergileyerek Bitcoin Cash'i artık gerçek Bitcoin olarak tanımlıyor.

Cointelegraph ile yapılan röportajda şunları söylemiş;

"Bitcoin Cash, gerçek Bitcoin, ve ileride daha büyük pazar payı, ticaret hacmi ve kullanıcı tabanına sahip olacak."

Son günlerde Bitcoin Cash'in fiyatlarındaki artış ve pazar payının neredeyse 5 kat büyümesi aslında Roger Ver'in verdiği desteğin büyük bir kanıtı. 350$ civarından bir kaç gün içinde 2780$ civarlarına fırlayan fiyatta haliyle kripto para takipçilerinin dikkatini çekmekte.

Zorluklar büyüme için gereklidir

Netcoins CEO'su Michael Vogel, dünyanın en büyük ve en iddialı açık kaynak projesi olarak Bitcoin ve kripto paraları kabul ediyor. Vogel, Bitcoin topluluğunun türevleri arasındaki rekabetin daha sağlam ve esnek bir teknolojiye yol açacak geçici bir barikat olduğuna inanıyor.

Vogel şu şekilde sözlerine devam ediyor;

"Çeşitli kripto para türevleri arasındaki zorlukların ve mücadelenin kötü bir şey olduğunu sanmıyorum. Başka bir deyişle demokrasiyi etkin bir şekilde görüyoruz. Bunlar, kısmen yeni bir teknolojinin ağrıları gibi ancak bu engellerle patlatılarak Bitcoin de daha sağlam ve dayanıklı hale geliyor. Bence, Bitcoin, yaz aylarında Bitcoin Cash çatalı sonrasında en üst seviyelere çıkmaya devam etti; Bitcoin kullanıcıları, yeni bir çatal oluştuğunda "Bitcoin hala Bitcoin" olduğunu fark ettiler. "

Kasıtlı pazar etkisi

BitLox'un Direktörü Dana L. Coe, mevcut durumu, kripto ekosisteminin ihale aşamasından yararlanan piyasa yapıcılarının kasıtlı bir hareketi olarak görüyor. Coe, Cointelegraph'a Bitcoin ve Bitcoin Cash arasındaki aktivitenin, tüm pazarları yönlendiren söylentiler ve spekülasyonlar nedeniyle tahrik edilen saf piyasa oynaklığı olduğunu söylüyor.

"Kripto paralar uzun bir yol kat etti, fakat unutmayın, bir bütün olarak ekonomiyle kıyaslandığında, hala küçük bir hacme sahipler. Bu nedenle, büyük ulusal ekonomilerden aktörlerin ilgisini çekmesi durumunda, kripto fiyatlarının kesinlikle dışa dönük etkilere maruz kalacağı düşünülmektedir."

Görünüşe göre şu anda en pahalı iki kripto para birimine gerçek bir dikkat gösteriliyor. Çoğu taraftar, hangisini desteklediklerine bağlı olarak Bitcoin veya Bitcoin Cash'i desteklemek veya eleştirmek için sosyal medyayı kullanıyor.

Sert çataldan hemen sonra, Bittrex, Kraken, ViaBitcoin ve Bter gibi borsalar, platformlarında Bitcoin Cash'i listelemiş ve işlem yapılmasını kabul etmişlerdi. Bitcoin Cash yeni Bitcoin olacakmı? Bunu sanırım çok yakın bir zamanda öğreneceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ