Bir Rus bölge mahkemesi, kripto çiftliğini yasadışı bir şekilde şebekeye bağlamakla suçlanan bir adamı iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

Bir Rus bölge mahkemesi, kripto çiftliğini yasadışı bir şekilde şebekeye bağlamakla suçlanan bir adamı iki yıl hapis cezasına çarptırdı.

Rusya Komi Cumhuriyeti'nin başkenti Syktyvkar'daki şehir mahkemesi, bir yeraltı kripto çiftliğini işleten 39 yaşındaki yerel sakini elektrik hırsızlığından suçlu buldu. Kripto madenciliği donanımı, bir sanayi kuruluşundan kiralanan ve yakındaki trafo istasyonuna yasadışı olarak bağlanan bir binaya kuruldu.

Adam Kripto Çiftliğini En Az Beş Yıl Yönetti

Bölge Savcılığı bir basın açıklamasında, adamın kripto paraları basmak için 1,3 milyon kilovatsaat ödenmemiş elektrik kullanarak kripto madenciliği tesisini en az beş yıl işlettiğini söyledi. Çalınan elektriğin değeri tahminen 5,7 milyon Rus rublesi (75.000 dolara yakın). Duyuruya göre, kimliği hemen açıklanmayan adam, 2015-2020 yılları arasındaki madencilik faaliyetleri nedeniyle mahkemeye kabul ettiği iki yıl ertelenmiş hapis cezası aldı ve iki yıl denetimli serbestlik aldı.

Kripto Madenciliği, Enerji Zengini Rusya'ya Yayılıyor

Açık kripto madenciliği düzenlemelerinin yokluğunda, kripto madenciliği, yalnızca karlı bir iş olarak değil, aynı zamanda birçok sıradan insan için ek bir gelir kaynağı olarak enerji zengini Rusya'ya yayılıyor. Bazı bölgelerde yerel yetkililer, bodrum katlarında ve garajlarda kripto madenciliğinin artmasının, artan yükleri karşılamak için mücadele eden elektrik şebekesine zarar verdiğinden şikayet ediyor. Rusya'daki en düşük elektrik oranlarından bazılarını, haneler için kWh başına 0,01 dolarla koruyan Irkutsk Oblastında, bir elektrik kuruluşu bu yıl ev madencilerine karşı 85 dava açtı. Yakın tarihli bir rapor, şirketin 18.7 milyon ruble (250.000 $) tazminat almayı beklediği dokuz davayı zaten kazandığını da ortaya koydu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ